صدها هزار دانش آموز چینی که در مدارس خارج از کشور ثبت نام کرده اند ، همچنان گرفتار هستند که بیماری همه گیر COVID-19 همچنان زندگی و خطوط هوایی را در سراسر جهان مختل می کند. همه آنها در خانه در چین یاد می گیرند ، با یک چالش روبرو هستند: وب سایت های مدرسه و سایر منابع دانشگاهی آنها به آهستگی بارگیری می شود زیرا تمام ترافیک وب باید از طریق دستگاه سانسور این کشور که به “دیوار آتش بزرگ” معروف است عبور کند.

رویترز در ژوئیه گذشته گزارش داد ، واحد ابری علی بابا با یافتن یک فرصت تجاری ، در اتصال دانشجویان در چین به پورتال های دانشگاه خود در خارج از کشور از طریق یک شبکه خصوصی مجازی با ارائه دهنده راه حل های امنیت سایبری آمریکایی فورتینت ، تلاش کرد تا گفت Tencent یک محصول مشابه دارد.

جزئیات پیشنهاد Tencent به معرض دید گذاشته شده است. برنامه ای با نام “Chang’e Education Acceleration” در مارس در فروشگاه App اپل آغاز به کار کرد و به سرعت بخشیدن به بارگذاری برای انتخاب خدمات آموزشی خارج از کشور کمک کرد. این مقاله خود را با لب به لب توصیف می کند: “یک شتاب دهنده رایگان یادگیری آنلاین از Tencent ، با ماموریت ارائه خدمات شتاب دهنده اینترنت و جستجو در منابع آموزشی به دانشجویان و محققان در داخل و خارج از کشور.”

برخلاف VPN Alibaba برای استفاده دانشگاهی ، Chang’e یک VPN نیست. این شرکت به TechCrunch گفته است و همچنین توسط تجارت ابری Tencent پشتیبانی نمی شود. این شرکت نگفت که VPN را چگونه تعریف می کند یا نحوه کار فنی Chang’e را توضیح می دهد. Tencent گفت که Chang’e در ماه اکتبر در وب سایت رسمی برنامه راه اندازی شد.

کلمه “VPN” یک اصطلاح بارگذاری شده در چین است زیرا غالباً بیانگر عبور غیرقانونی از “دیوار آتش بزرگ” است. در غیر این صورت مردم به تعبیرهای خود “شتاب دهنده” یا “گشت و گذار علمی در اینترنت” اشاره می کنند. با توجه به آزمایش TechCrunch ، وقتی Chang’e روشن است ، وضعیت VPN آیفون “روشن” نشان داده می شود.

“شتاب دهنده” وب سایت Tencent به Chang’e به دانش آموزان چینی کمک می کند تا در خانه سریعتر به وب سایت های مدرسه خود دسترسی پیدا کنند. عکس صفحه: TechCrunch

Chang’e در صفحه خوش آمد گویی از کاربران می خواهد که از “هشت کشور” از جمله ایالات متحده ، کانادا و انگلیس برای “تسریع” انتخاب کنند. همچنین زمان تأخیر و سرعت مورد انتظار برای هر منطقه افزایش یافته است.

پس از انتخاب یک کشور ، Chang’e لیستی از منابع آموزشی را نشان می دهد که کاربران می توانند از طریق مرورگر داخلی برنامه از آن بازدید کنند. آنها شامل وب سایت های 79 دانشگاه برتر ، بیشتر ایالات متحده و انگلیس است. ابزارهای همکاری تیمی مانند تیم های مایکروسافت ، ترلو و اسلک ؛ سیستم عامل های یادگیری از راه دور UDemy ، Coursera ، Lynda و Khan Academy. شبکه های تحقیقاتی مانند SSRN و JSTOR. جوامع برنامه نویسی و مهندسی مانند Stack Overflow ، Codeacademy و IEEE. پایگاه داده های اقتصادی از بانک جهانی و OECD ؛ و همچنین منابع برای دانشجویان پزشکی مانند PubMed و Lancet.

بسیاری از این سرویس ها در چین مسدود نشده اند اما به آرامی در سرزمین اصلی چین پشت “دیوار آتش بزرگ” بارگیری می شوند. کاربران می توانند از سایتهایی که قبلاً در این لیست نبوده اند برای درج درخواست کنند.

دسترسی به وب سایت استنفورد از طریق Chang’e. عکس صفحه: TechCrunch

به نظر می رسد Chang’e فقط سایت های انتخابی خود را به جای همه بازدیدها در تلفن های هوشمند کاربر در لیست سفید قرار داده است. گوگل ، فیس بوک ، یوتیوب و سایر وب سایت های ممنوع در چین هنوز در هنگام کار Chang’e در دسترس نیستند. این برنامه که هم در Android و هم در iOS به صورت رایگان در دسترس است ، در حال حاضر نیازی به ثبت نام کاربران ندارد ، این یک حرکت نادر در کشوری است که فعالیت های آنلاین به شدت کنترل می شود و بیشتر وب سایت ها درخواست ثبت نام واقعی کاربران را دارند.

خدمات قابل دسترسی از طریق چانگ. عکس صفحه: TechCrunch

پیشنهادات Alibaba و Tencent نشان دهنده عواقب سهوی ناشی از سیستم سانسور پکن است که برای جلوگیری از اطلاعات غیرقانونی یا مضر برای منافع ملی چین طراحی شده است. دانشگاه ها ، م institسسات تحقیقاتی ، شرکت های چند ملیتی و صادرکنندگان اغلب مجبور می شوند برای آنچه که مقامات اهداف بی ضرر می دانند ، به دنبال برنامه های دور زدن سانسور باشند.

ارائه دهندگان VPN برای فعالیت قانونی در چین باید چراغ سبز دولت را بدست آورند و کاربران سرویس های مجاز VPN از مرور وب سایت هایی که فکر می کنیم امنیت ملی چین را به خطر می اندازیم منع شده اند. در سال 2017 ، به دستور پکن ، اپل صدها برنامه VPN بدون مجوز را از فروشگاه App چین خود حذف کرد.

در ماه اکتبر ، TechCrunch گزارش داد که برنامه VPN و مرورگر Tuber نگاهی نادر به کاربران چینی در اکوسیستم جهانی اینترنت فیس بوک ، یوتیوب ، گوگل و سایر برنامه های جریان اصلی دارد ، اما برنامه اندکی پس از انتشار مقاله حذف شد.

مرورگر چینی Tuber نیم نگاهی فراتر از Firewall Great – با هشدارهای جدی را ارائه می دهد


منبع Tech Crunch