Razorpay 6 ساله مستقر در بنگلور در اواخر سال گذشته از ارزش یک میلیارد دلار عبور کرد و اولین استارتاپ هند مورد حمایت Y Combinator شد که به وضعیت تک شاخ مورد توجه رسید. در کمتر از شش ماه از آن زمان ، این استارت آپ هندی ارزیابی خود را سه برابر کرده و آماده راه اندازی در بازارهای جنوب شرقی آسیا می شود.

Razorpay روز دوشنبه اعلام کرد 160 میلیون دلار در دور تأمین مالی سری E خود جمع آوری كرده است كه ارزش این شركت را 3 میلیارد دلار ارزیابی كرد ، در حالی كه در مقایسه با “كمی بیش از” ارزیابی 1 میلیارد دلاری 100 میلیون دلاری سری D در اكتبر سال گذشته.

دور جدید توسط سرمایه گذاران موجود صندوق سرمایه داری مستقل سنگاپور – GIC – و سکویا سرمایه هند هدایت می شود. برخی دیگر از سرمایه گذاران موجود از جمله Ribbit Capital نیز در دور جدید شرکت کردند که افزایش Razorpay را تا به امروز به 366.5 میلیون دلار می رساند.

Razorpay برای مشاغل و شرکت های کوچک پول را بصورت آنلاین می پذیرد ، پردازش و پرداخت می کند – اساساً هر کاری که Stripe در ایالات متحده و چندین بازار توسعه یافته دیگر انجام می دهد. اما پیشنهاد این استارتاپ هندی بسیار فراتر رفته است: در سالهای اخیر ، Razorpay یک پلتفرم neobanking برای صدور کارت های اعتباری شرکتی (و موارد دیگر در پایین مقاله) راه اندازی کرده است و همچنین سرمایه در گردش کسب و کارها را ارائه می دهد.

با وجود غول جهانی Stripe که هنوز در هیچ کجای تصویر هند نیست ، Razorpay برای تبدیل شدن به رهبر بازار رشد کرده است. هارشیل ماتور ، بنیانگذار و مدیر اجرایی Razorpay در مصاحبه ای با TechCrunch گفت ، و اکنون ، این شرکت نوپا قصد دارد موفقیت خود را از کشور اصلی در بازارهای جنوب شرقی آسیا تکرار کند.

“ما یکی از بزرگترین ارائه دهندگان پرداخت در اکوسیستم هند هستیم. ما می خواهیم آموخته های خود را در هند به بازار جنوب شرقی آسیا برسانیم. قبل از پایان سال مالی ، ما می خواهیم در یک یا دو بازار جنوب شرقی آسیا راه اندازی شویم. “ماتور گفت ، اضافه کرد که دور جدید به آن ارزیابی می دهد تا با اطمینان بیشتر برخی فرصت های M&A را برای تسریع رشد بررسی کند.

بیش از 5 میلیون شرکت در هند برای پردازش پرداخت ها به فناوری Razorpay اعتماد می کنند. برخی از این مشتریان عبارتند از: فیس بوک ، اپراتور مخابراتی Airtel ، شرکت Ola با استقبال مسافران ، شرکت راه اندازی تحویل غذا Swiggy و fintech CRED.

ماتور و Shashank Kumar – تصویر بالا – در کالج IIT Roorkee ملاقات کردند. این دو در اوایل دریافتند که مشاغل کوچک در پذیرش پول به صورت دیجیتالی با مشکلات عظیمی روبرو هستند و شرکتهای پردازش پرداخت موجود برای تأمین نیازهای مشاغل کوچک و استارتاپها طراحی نشده اند.

حل این مسئله هدف Razorypay شد و در روزهای اولیه حدود 11 نفر در حالی که بنیانگذاران درگیر شدند و بانکداران را متقاعد کردند که با آنها همکاری کنند ، یک آپارتمان مشترک داشتند. گفتگوها به کندی انجام شد و مدت طولانی در بن بست باقی ماند به طوری که بنیانگذاران در توضیح چالش چندین باره برای سرمایه گذاران احساس ناتوانی کردند ، آنها دو سال پیش در مصاحبه ای به یاد آوردند.

داستان هایی که امروز درباره Razorpay می شنوید به طرز چشمگیری تغییر کرده اند. در یک اتاق کلاب هاوس ، معروف به انتقاد شدید از محصولات ، ده ها توسعه دهنده و بنیانگذار استارتاپ اخیراً تعاملات اولیه خود را با Razorpay و چگونگی کمک مسئولان استارت آپ به مشاغل خود برای شروع – یا انتقال به – سیستم Razorpay در عرض چند ساعت از اولین دسترسی به یاد آوردند. بیرون

دیپاک ابوت ، بنیانگذار Indiagold ، اخیراً حادثه ای را یادآوری کرد که در آن استارتاپ هشدار را از دست داده بود ، همراه با snafu در بانک منجر به اتمام بودجه استارت آپ برای پرداخت به مشتریان شد.

سال گذشته ، ماتور گفت که کار اصلی Razorpay – پردازش پرداخت – در حال رشد سریع است و شرکت تازه تأسیس بیشتر در ساخت دو پیشنهاد جدید متمرکز است.

ماتور با ارائه یک به روزرسانی گفت Razorpay X اکنون حدود 15000 کسب و کار را ارائه می دهد در حالی که در اکتبر سال گذشته کمتر از 5000 مورد بود. Razorpay Capital اکنون سالانه حدود 80 میلیون دلار به مشتریان می پردازد ، در حالی كه این رقم در سال گذشته كمتر از 40 میلیون دلار بود. مدت زمان وام Razorpay از سه تا شش ماه است و اندازه بلیط این وام ها به طور معمول بین 0.8 میلیون تا 1 میلیون روپیه هند (10730 تا 13400 دلار) است.

ماتور گفت که این شرکت نوپا در سه سال آینده به رشد بیشتر این تجارت تمرکز خواهد کرد و سپس بررسی عموم شرکت های نوپا را مورد بررسی قرار خواهد داد. “اگر این فقط تجارت پردازش پرداخت ها بود ، ما می توانستیم هم اکنون عمومی شویم. اما جاه طلبی های ما فراتر از این است تا به یک اکوسیستم کامل برای مشاغل تبدیل شویم. و در آن طرف (neobanking و وام) ، ما زود هستیم ، “او گفت.

پیشنهاد خرده فروشی استارتاپ در شش ماه گذشته هر ماه 40-50٪ رشد کرده است. اکنون برنامه ریزی شده تا پایان سال 2021 بیش از 50 میلیارد دلار در کل حجم پرداخت را پردازش کند.

این استارتاپ همچنین قصد دارد تعدادی از افراد را استخدام کند. در حال حاضر بیش از 600 موقعیت دارد ، چندین موقعیت در بازارهای جنوب شرقی آسیا.

اعلامیه روز دوشنبه در حالی صورت می گیرد که تعداد کمی از استارت آپ های هندی سرمایه های زیادی را با سرعت بسیار زیاد جمع می کنند و با افزایش مضاعف سرمایه گذاران در دومین بازار بزرگ اینترنت در جهان ، ارزیابی های خود را افزایش می دهند.

استارت آپ های هندی تجارت اجتماعی Meesho ، شرکت fintech CRED ، شرکت داروسازی الکترونیکی PharmEasy ، هزاره سالگی Groww ، پلت فرم پیام رسانی تجاری Gupshup و شبکه اجتماعی ShareChat در اوایل این ماه به وضعیت تک شاخ دست یافتند. TechCrunch هفته گذشته گزارش داد که SoftBank در حال مذاکره برای سرمایه گذاری در Zeta و Swiggy است.

* Razorpay خدمات ارزش افزوده متعددی از جمله خودکارسازی پرداخت های فروشنده ، آشتی و تجزیه و تحلیل در زمان واقعی ، مدیریت اشتراک ها ، فاکتورگیری GST ، طراحی و ایجاد وب سایت ها را ارائه می دهد. این شرکت تازه وارد همچنین یک جایگزین مبتنی بر برنامه برای پایانه های پرداخت (همچنین به عنوان POS شناخته می شود) و همچنین pay-by-link برای فعال کردن تجارت آفلاین ایجاد کرده است.
منبع Tech Crunch