در پی پیشرفت اپل در زمینه حفظ حریم خصوصی مصرف کننده با ابتکاراتی مانند شفافیت رهگیری برنامه و برچسب های حریم خصوصی فروشگاه App ، Google اخیراً برنامه های خود را برای معرفی “بخش ایمنی” جدیدی در Google Play اعلام کرده است که اطلاعات بیشتری در مورد داده های برنامه های جمع آوری و به اشتراک گذاری ارائه می دهد ، و سایر جزئیات امنیتی و حریم خصوصی. امروز ، این شرکت برای اولین بار به اشتراک می گذارد که رابط کاربری بخش جدید به همراه سایر نیازهای توسعه دهندگان به چه صورت است.

در ماه مه ، گوگل توضیح داد كه بخش ایمنی به گونه ای طراحی شده است كه برنامه ها به راحتی با استفاده از اطلاعات داده ها به كاربران اطلاع می دهند ، بنابراین آنها می توانند آگاهانه انتخاب كنند. طبق گفته توسعه دهندگان برنامه ، آیا برنامه آنها از شیوه های امنیتی مانند رمزگذاری داده استفاده می کند ، آیا از سیاست خانواده های Google Play برای برنامه هایی که برای کودکان استفاده می شود ، از اینکه آیا کاربران در به اشتراک گذاری داده ها گزینه ای دارند ، آیا بخش ایمنی برنامه تأیید شده است ، باید به کاربران اطلاع دهند. توسط شخص ثالث ، و اگر این برنامه به کاربران اجازه می دهد در هنگام حذف ، از جمله موارد دیگر ، درخواست حذف داده ها را داشته باشند.

در مفهوم رابط کاربری گوگل که امروز گوگل معرفی شد ، توسعه دهندگان اکنون می توانند ببینند که این ویژگی برای کاربر نهایی چگونه است.

اعتبار تصویر: گوگل

در بخش ایمنی ، کاربران می توانند توضیحات توسعه دهنده را در مورد جمع آوری داده های برنامه و به دنبال آن سایر جزئیات ، هر کدام با نماد خاص خود به عنوان یک نشانگر بصری مشاهده کنند.

وقتی کاربران روی خلاصه دست می زنند ، سپس می توانند جزئیات دیگر مانند داده های جمع آوری شده یا به اشتراک گذاشته شده را مشاهده کنند – مانند مکان ، مخاطبین ، اطلاعات شخصی (به عنوان مثال ، نام ، آدرس ایمیل) ، اطلاعات مالی و سایر موارد.

آنها همچنین قادر به مشاهده نحوه استفاده از داده ها – برای عملکرد برنامه ، شخصی، و غیره – و اینکه آیا جمع آوری داده اختیاری است.

اعتبار تصویر: گوگل

گوگل می گوید که می خواهد به توسعه دهندگان وقت کافی برای آماده سازی برای این تغییرات فروشگاه Play بدهد ، به همین دلیل اکنون اطلاعات بیشتری در مورد تعاریف نوع داده ، سفر کاربر و الزامات خط مشی ویژگی جدید را به اشتراک می گذارد.

این یادداشت اشاره می کند که همه توسعه دهندگان باید تا آوریل 2022 سیاست حفظ حریم خصوصی را ارائه دهند. پیش از این ، فقط برنامه هایی که داده های کاربر شخصی و حساس را جمع آوری می کردند ، لازم بودند. همچنین توسعه دهندگان باید اطلاعات دقیق و کاملی را در مورد تمام داده های موجود در بخش ایمنی خود ، از جمله نحوه استفاده توسط کتابخانه های شخص ثالث برنامه و SDK ، به اشتراک بگذارند. این مطابق با خواسته های اپل برای برنامه های خود است.

اعتبار تصویر: گوگل

در اکتبر 2021 ، توسعه دهندگان می توانند اطلاعات خود را در کنسول Google Play برای بررسی ارسال کنند ، پیش از شروع برنامه ریزی شده برای بخش ایمنی در Google Play ، که برای سه ماهه اول سال 2022 برنامه ریزی شده است.

این شرکت همچنین یادداشت کرده است که قبل از اینکه برنامه ها بخش ایمنی خود را توسط Google تأیید کنند ، برخی از زمان های بافر را پس از راه اندازی بخش ارائه می دهد. با این حال ، این شرکت می گوید برنامه ها باید توسط Q2 2022 تأیید شوند یا در معرض رد شدن ارسال برنامه یا به روزرسانی برنامه قرار بگیرند. و اگر برنامه ای بخش ایمنی تأیید شده را ارائه ندهد ، برنامه می گوید “هیچ اطلاعاتی موجود نیست”.

این تغییر به مشخص شدن تعداد زیادی از توسعه دهندگان فعال در Google Play کمک خواهد کرد ، زیرا کسانی هستند که سیاست جدید را اتخاذ می کنند و نحوه جمع آوری و استفاده برنامه ها از داده ها را به نمایش می گذارند.

سوالی که باقی می ماند این است که Google چقدر در مورد اجرای رهنمودهای جدید خود سختگیرانه عمل می کند و برنامه ها با چه دقت بررسی می شوند. یک نکته جالب در اینجا این است که توسعه دهندگان وظیفه شناس می توانند بخش ایمنی خود را برای بازبینی شخص ثالث ارائه دهند و سپس می توانند آن را به کاربران مربوط به حریم خصوصی و امنیت داده های برنامه ارتقا دهند.

این می تواند به رفع برخی انتقادات احتمالی مبنی بر واقعی نبودن این بخشهای ایمنی کمک کند. در واقع این مشکل از زمان راه اندازی برچسب های حریم خصوصی App Store برای اپل ایجاد شده است. واشنگتن پست کشف کرد که تعدادی از برنامه ها اطلاعات نادرستی را نشان می دهند ، و به این ترتیب کمتر به کاربرانی که قصد محافظت از داده های آنها را دارند کمک می کند.

با این حال ، هنگامی که برای اظهار نظر در نظر گرفتیم ، Google از به اشتراک گذاشتن جزئیات بیشتر در مورد چگونگی روند تأیید شخص ثالث خودداری کرد.


منبع Tech Crunch