علی رغم همه گیری ها تأثیر اقتصادی ، اکوسیستم راه اندازی جنوب شرقی آسیا ثابت کرده است که بسیار مقاوم است. در حقیقت ، گزارش جدیدی از شرکت سرمایه گذاری Golden Gate Ventures پیش بینی کرده است که به لطف عواملی مانند اکوسیستم بالغ ، خریداران ثانویه بیشتر و ظهور SPAC ، تعداد رکوردهای خروجی در منطقه طی دو سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

“گزارش چشم انداز خروج از جنوب شرقی آسیا 2.0” ، این شرکت دنباله گزارش قبلی است که در سال 2019 منتشر شده است.

در اینجا برخی از نکات برجسته آخرین گزارش ، به همراه بینش اضافی از طرف شریک Golden Gate Ventures ، مایکل لینتس ، نویسنده اصلی آن ، آورده شده است. برای هر دو گزارش ، Golden Gate Ventures با دانشکده بازرگانی INSEAD برای بررسی شرکای عمومی و محدود در منطقه همکاری کرد. این پایگاه همچنین از پایگاه داده اختصاصی Golden Gate Ventures استفاده می کند که به سال 2012 بازمی گردد و اطلاعاتی مانند زمان بین دوره های تأمین بودجه و میزان موفقیت در جمع آوری سرمایه ، و همچنین پایگاه های اطلاعاتی عمومی ، گزارش ها و نظرات متخصص از بورس اوراق بهادار نیویورک را ردیابی می کند.

چشم انداز کلی خروج

علی رغم تأثیر اقتصادی همه گیری ، فن آوری در سطح جهانی مقاوم است (به عنوان مثال ، تعدادی از پیشنهادات اولیه عمومی در ایالات متحده با قیمت های رکورد وجود دارد). در حالی که اکوسیستم فناوری جنوب شرقی آسیا نسبتاً جوانتر است ، لینتس به TechCrunch گفت: مقاومت آن توسط شرکتهایی تأسیس شده است که سالها پیش تأسیس شدند و ناگهان به دلیل همه گیری ، تقاضا برای خدمات خود را افزایش دادند.

لینتس گفت: “ما در طی هشت تا نه سال گذشته زیرساخت هایی را ایجاد كرده ایم ، كه صحبت از تجارت الكترونیكی ، تداركات ، برخی از بخشهای بهداشتی نیز می شود و وقتی كه همه گیری اتفاق افتاد ، مردم ناگهان در خانه گیر كردند.” وی افزود: “اگر به بیشتر شرکتهای تجارت الکترونیکی نگاه کنید ، آنها حداقل درآمد خود را دو برابر می کنند. برای شرکتهای تدارکاتی در آخرین مایل ، آنها درآمد خود را افزایش داده اند. در بخش مراقبت های بهداشتی دیجیتال نیز وانت زیادی وجود داشت. “

در حالی که فناوری در مقایسه با بسیاری از صنایع دیگر به خوبی ظاهر شد ، یک نقطه ضعف این بود که بیماری همه گیر COVID-19 باعث کاهش سرمایه گذاری در کل سرمایه گذاری های جهانی شد. بر اساس گزارشی از Cento Ventures و Tech In Asia ، اکوسیستم استارت آپی جنوب شرقی آسیا از مصونیت برخوردار نبود و خروجی کمتری نیز داشت ، اما با وجود سرمایه گذاری 8.2 میلیارد دلار در سال 2020 ، 8.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این کشور انجام شد.

پس از معامله 40 میلیارد دلاری SPAC ، در ایالات متحده عمومی شرکت کنید

توجه به این نکته مهم است که بیش از نیمی از این بودجه در دورهای بسیار زیادی توسط شاخ های تک شاخ مانند Grab ، Go-jek و Traveloka جمع آوری شد ، اما Cento Ventures متوجه شد که همچنین افزایش سرمایه گذاری بین 50 تا 100 میلیون دلار برای سایر استارت آپ ها نیز وجود دارد. اینها معمولاً دورهای سری B و C است که طبق گفته Golden Gate Ventures خط لوله قوی برای خروج احتمالی طی سه تا چهار سال آینده ایجاد می شود.

“اگر حتی فقط دو سال به عقب برگردید ، مقدار دورهای B که اکنون اتفاق می افتد ، من قبلاً هرگز این تعداد را ندیده ام. این یک افزایش قطعی است. ”

همچنین سرمایه گذاری ها به جنوب شرقی آسیا ادامه دارد. براساس این گزارش ، فقط در سه ماهه اول سال 2021 مبلغ 6 میلیارد دلار بودجه (بر اساس داده های DealStreet Asia ، PWC و Genesis Ventures) بودجه وجود دارد که این امر را قوی ترین شروع یک سال در تاریخ منطقه می داند.

این نشان دهنده احتمال ادغام و ادغام در سال 2021 است. این گزارش نشان داد که در سال 2019 و 2020 تعداد خروجی کمتر از 2018 است ، اما فقط به دلیل همه گیری نیست – بسیاری از شرکت های نوپا می خواهند برای مدت طولانی تری تحت حمایت سرمایه گذاری باقی بمانند. Golden Gate Ventures انتظار دارد فعالیت M&A مجدداً افزایش یابد. در سال 2021 ، معاملات خرید با ارزش بیش از 30 میلیون دلار ، ادغام های بزرگ و افزایش SPAC را پیش بینی کرده است.

آنچه در راه است

Golden Gate Ventures پیش بینی می کند که در مجموع 468 خروجی استارت آپ بین سال های 2020 و 2022 اتفاق می افتد ، در حالی که پیش بینی 412 در نسخه قبلی گزارش آن است. این به دلیل بیشتر سرمایه گذاران سهام خصوصی در مراحل آخر ، از جمله خریداران ثانویه ، SPAC ها و بازار عمومی مورد استقبال است.

نقشه راه برای تلفیق استارت آپ در جنوب شرقی آسیا در حال روشن شدن است

لینتس گفت که خریداران ثانویه شامل ترکیبی از دفاتر خانوادگی ، مجامع و صندوق های سرمایه گذاری هستند که می خواهند تخصیص بیشتری در یک شرکت داشته باشند یا دور بعدی را پیش بینی کنند.

“آنچه که من فکر می کنم جالب توجه است برخی از وجوه مرحله بعد است ، بنابراین صندوق های سهام خصوصی و نه تنها آنهایی که در جنوب شرقی آسیا هستند ، بلکه حتی خارج از کشور هستند ، اکنون به دنبال کسب موقعیتی در شرکت هایی هستند که احتمال می دهند بتوانند برای تولید سری D یا سری E طی چند سال آینده. این چیزی است که من قبلاً ندیده ام ، در بازار نسبتاً جدید است. “

Golden Gate Ventures انتظار دارد فعالیت M&A به عنوان اصلی ترین راه خروج استارت آپ های جنوب شرقی آسیا ادامه داشته باشد ، به طور بالقوه حداکثر 80٪ معاملات را تشکیل می دهد و پس از آن فروش ثانویه (15٪) و IPO (5٪) است.

در واقع ، با وجود همه گیری همه گیر ، تعداد رکورد معاملات M&A در سال 2020 وجود داشت. Golden Gate Ventures برآورد می کند که 45 معامله اتفاق افتاده است ، به ویژه در تجارت الکترونیکی ، fintech ، رسانه ، adtech و شبکه های اجتماعی ، زیرا شرکت های بزرگتر استارت آپ هایی را برای رشد محصولات فنی خود خریداری کردند.

شرکتهای بیشتری که به عموم مردم می آیند ، از طریق اکوسیستم جنوب شرقی آسیا اثر آبشار ایجاد می کنند. در این گزارش پیش بینی شده است كه شركتهایی مانند Gojek و Trax كه قبلاً چندین خرید برجسته انجام داده اند ، در صورت لیست عمومی و نقدینگی بیشتر ، خرید استارت آپ ها را ادامه می دهند.

معاملات سری B و C

اگرچه خروجی های بیشتری وجود خواهد داشت ، اما فرصت بیشتری برای شرکت ها وجود دارد که در صورت تمایل می توانند دوره های بعدی را برای حفظ خصوصی ادامه دهند – نشانه ای از اکوسیستم بلوغ آسیای جنوب شرقی ، گفت:

با بروز همه گیری در سال 2020 ، تعداد معاملات قبل از بذر و بذر کاهش یافت. از طرف دیگر ، این گزارش دریافت که برای استارتاپ ها افزایش سری B یا C سریعتر است ، یا به طور متوسط ​​کمتر از 21 ماه.

“اگر به خروجی های معمولی بین 2015 تا 2017 نگاه کنید ، می توانید استدلال کنید که برخی از این خروج ها خیلی زود بوده است زیرا این شرکت هنوز در مسیر رشد بود ، اما به سختی بودجه بعدی برای گسترش آنها به به عنوان مثال کشور جدید ، یا محصول جدیدی بسازید. ” “بنابراین تنها درآمد آنها برای جمع آوری پول توسط یک شرکت بزرگتر خریداری شد تا آنها بتوانند ساخت محصول را ادامه دهند.”

وی افزود: “من فکر می کنم اکنون شما قادر به بالا بردن سری C هستید ، که به شما امکان می دهد شرکت را گسترش دهید و خصوصی بمانید ، نه اینکه بخواهید به سمت خروج رانندگی کنید.” “من فکر می کنم که این بلوغ اکوسیستم در حال حاضر را نشان می دهد ، و این یک مزیت بزرگ است زیرا بنیانگذاران این چیزهای شگفت انگیز را دارند که می خواهند بسازند ، و در واقع در حال حاضر سرمایه ای برای انجام این کار و تلاش واقعی برای رقابت دارند ، و این قطعاً یک تغییر بزرگ بوده است. “

نکته خوب دیگر این است که به نظر نمی رسد افزایش بودجه مرحله بعد باعث ایجاد شکاف قبل از بذر و بودجه شود. این امر تا حدی به این دلیل است که کارمندان اولیه شرکت های بالغ که گرد و غباری گسترده ایجاد کرده اند ، اغلب شاخه های خود را منشعب کرده و بنیانگذار می شوند. آنها هنگام راه اندازی استارتاپ ها ، از مزایای آشنایی با نحوه عملکرد جمع آوری کمک مالی و یک شبکه برخوردار می شوند. به عنوان مثال ، تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان Grab ، Gojek و Lazada وارد شرکت های تاسیس شده اند.

لینتس گفت: “به نظر می رسد که آنها خیلی سریع تر افزایش می یابند ، و من فکر می کنم دومین اتفاقی که در سراسر کشور می افتد این است که شاهد هستیم تعداد بیشتری از پیشاهنگان در حال انجام بررسی های زودهنگام به شرکت ها هستند.” “فرض من این است که اگر شما به خط لوله سری A نگاه کنید ، که هنوز هم طولانی است ، باید از تعداد زیادی معاملات قبل از تخمه و بذر حاصل شود.”

سنگاپور آماده است تا به دره سیلیکون آسیا تبدیل شود

وجوه می خواهند پول نقد کنند

عامل دیگری که ممکن است باعث افزایش خروجها شود – به ویژه معاملات M&A – وجوهی هستند که به حدی رسیده اند که می خواهند پول نقد کنند. گزارش Golden Gate Ventures در سال 2019 پیش بینی می کند که اولین دسته از صندوق های سرمایه گذاری نهادی که در سال 2010 تا 2012 راه اندازی شده اند به پایان چرخه حیات خود در سال 2020 شروع می شوند. این بدان معنی است که شرکای عمومی این صندوق ها در حال بررسی فرصت های خروج برای اوراق بهادار خود هستند ، که منجر به افزایش معاملات ثانویه و M&A.

این به نوبه خود تعداد بازارهای ثانویه را افزایش می دهد ، که به طور معمول در جنوب شرقی آسیا کم است. سرمایه گذاران اصلی لزوماً برای فروش خود شرکت های پرتفوی فشار نخواهند آورد ، بلکه در عوض به خریداران ثانویه نگاه می کنند که ممکن است مشتاق ادغام و معاملات M&A باشند.

“چیزی که طی 18 ماه گذشته مشاهده کرده ایم این است که افزایش بیشتری در بازارهای ثانویه وجود دارد ، جایی که سرمایه گذاران مرحله بعدی ، در برخی موارد مشاغل خانوادگی یا دفاتر خانوادگی ، به دنبال دستیابی به معاملات آغاز شده هستند هشت ، نه یا 10 سال پیش. مشاهده خواهید کرد که جدول های این شرکتها تغییر می کند و این بدان معناست که موسسان سهامداران مختلفی خواهند داشت. ”

“اینها معمولاً برای شرکتهایی است که عملکرد خوبی دارند ، جایی که می توانید پیش بینی کنید در 12 ماه آینده آنها می توانند سرمایه جمع کنند. برای آنهایی که در وضعیت دشوارتری هستند ، فکر می کنم مشکل خواهد بود “، وی افزود. “وقتی سبد سهام شرکت ها به عنوان صندوق باشد ، این لزوما به این معنی نیست که شما می توانید هر 20 شرکت خود را بفروشید ، بنابراین من فکر می کنم برای برخی از بنیانگذاران ، تأثیر این امر بر این خواهد بود که آنها برای تصمیم گیری برای ادامه کار باید تصمیم بگیرند و سهامی را که سرمایه گذارانشان در اختیار دارند خریداری کنید ، یا قصد دارند تجارت را منحل کنند یا به دنبال فروش تجاری باشند. “

فرصت های SPAC

بزرگترین خبر SPAC در جنوب شرقی آسیا اعلامیه Grab مبنی بر انتشار عمومی آن در ایالات متحده پس از یک معامله 40 میلیارد دلاری SPAC بود. لینتس انتظار دارد که شرکتهای بیشتری از جنوب شرقی آسیا در زمان عمومی شدن مسیر SPAC را طی کنند. این روند نه تنها انعطاف پذیری بیشتری به آنها می دهد ، بلکه برای استارتاپ هایی که می خواهند در ایالات متحده لیست کنند ، کار با SPAC می تواند به آنها کمک کند.

“حدس من این است که نیویورک اجازه لیست های مستقیم را می دهد ، من فکر می کنم افراد بیشتری از مسیر IPO سنتی طفره می روند و بررسی می کنند که سریعترین و انعطاف پذیرترین روش برای فهرست گذاری در بورس اوراق بهادار چیست. برای جنوب شرقی آسیا ، لیست کردن هرگز آسان نبوده است ، بنابراین من فکر می کنم SPAC ها قطعاً دروازه های سیل را باز خواهند کرد. “

وی افزود: “این موانع نه تنها شامل پرونده های نظارتی ، نمایشگاه های بین المللی قبل از IPO و هزینه های زیاد هستند ، بلکه” نگران این هستند که آیا سرمایه گذار بین المللی خرده فروشی یا بازارهای عمومی واقعاً این شرکت ها را در جنوب شرقی آسیا درک می کنند. “اگر شما یک تیم حامی مالی بسیار قوی دارید که SPAC را اداره می کند ، آنها می توانند در موقعیت یابی شرکت ، انجام بازاریابی و جلب علاقه از بازار نیز بسیار مفید باشند.”

بورس سنگاپور و بورس سهام اندونزی در تلاشند تا SPAC ها را در تلاش برای جذب لیست های فنی بیشتر آماده کنند.

لینتس گفت این به شما این امکان را می دهد که شرکت ها برای بازده بیشتر ، لیست دوگانه را در جنوب شرقی آسیا و ایالات متحده در نظر بگیرند. “لیست دوگانه گزینه شگفت انگیزی خواهد بود و فکر می کنم از طریق خیابان SPAC ها ، این بسیار منطقی است.”

Monk’s Hill Ventures and Glints در مورد چگونگی مقابله استارت آپ های جنوب شرقی آسیا با استعدادهای درخشان منطقه


منبع Tech Crunch