Deliveroo در دادگاه های انگلستان یک پیروزی دیگر به دست آورد ، که درخواست تجدیدنظر اتحادیه IWGB را که سال ها به دنبال به چالش کشیدن پلتفرم gig در مورد حقوق پیک ها بود ، با شکست مواجه کرد ، اما همچنان نتوانست طبقه بندی سوارکاران شرکت را به عنوان خود اشتغالی لغو کند.

آخرین حکم دادگاه تجدیدنظر چهارمین رای در انگلستان است که از ادعای Deliveroo مبنی بر اشتغال آزاد سواران آن پیروی می کند ، به دنبال احکام قبلی کمیته مرکزی داوری و دو مورد در دادگاه عالی.

پلت فرم تحویل غذا در صورت تقاضا ، یک مدل کنسرت متفاوت برای غول پیکر Uber سوار می کند – که در مقابل ، نتوانسته مانع از قضاوت دادگاه های انگلستان در مورد رانندگان خود به عنوان کارگران و نه پیمانکاران خوداشتغالی شود.

به عنوان مثال Deliveroo به موتورسواران این امکان را می دهد تا برای انجام یک شیفت فقط با محدودیت های محدود در تمرین از یک جانشین استفاده کنند. و تفسیر دقیقاً چگونگی اعمال قانون استخدام دقیقاً به جزئیات دقیق مانند سطح انعطاف پذیری ارائه شده به کارگران بستر بستگی دارد.

اوبر در دادگاه عالی انگلستان چالش حقوق کارگران را از دست داد

با وجود چندین باخت قانونی علیه Deliveroo طی سالهای گذشته ، IWGB دست از مبارزه برد. اخیراً در بحث مذاکره جمعی ، و تلاش برای به چالش کشیدن موضع غول بستر تحت کنوانسیون اروپایی حقوق بشر – با استدلال سواران حق قانونی تشکیل یا پیوستن به اتحادیه را دارند.

گرچه در این زمینه استدلال علیه Deliveroo نیز توفیق چندانی نداشته است.

و امروز دادگاه تجدیدنظر انگلیس آخرین درخواست تجدیدنظر خود را رد کرد – این حکم را می دهد که سوارکاران در حیطه حق آزادی اتحادیه های کارگری مندرج در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر قرار نمی گیرند.

اگرچه دادگاه پیشنهاد كرد كه سواركاران تحت “حق عمومی تر آزادی انجمن به موجب ماده 11″ قرار گیرند [of the ECoHR]”

در پایان ، قضات همچنین به این نکته اشاره کردند که سایر چالش های حقوقی اقتصاد گیگ ممکن است نتیجه متفاوتی داشته باشد ، و نوشت: “ممکن است تصور شود که کسانی که در اقتصاد گیگ هستند نیاز خاصی به حق سازماندهی به عنوان یک اتحادیه کارگری دارند. بنابراین کاملاً قبول دارم که موارد دیگری نیز وجود دارد که بر اساس حقایق مختلف و با دامنه وسیع تری از استدلال های موجود ، نتیجه متفاوتی ممکن است به وجود آید. “

رئیس IWGB ، الکس مارشال ، این عنصر را رد کرد – در بیانیه ای اظهار داشت:

وی گفت: “در این قضاوت تصدیق می شود كه سواركاران از سازماندهی جمعی برای نمایندگی منافع خود بهره مند می شوند و اذعان می دارد نتیجه گیری شده در قضاوت می تواند خلاف شهود باشد. اکنون موقعیت قانونی خود را مورد بررسی قرار خواهیم داد ، اما یک چیز قطعی است: ما به تعداد روزمره خود ادامه خواهیم داد و در خیابان ها خواهیم جنگید تا زمانی که Deliveroo به این قهرمانان اصلی کارگر حقوق و شرایطی بیش از آنچه شایسته آنها است ، بدهد. “

در اظهارات بعدی ، مارشال به موضع Deliveroo در برابر سواران حمله کرد – ادعا کرد که تلاش کرده است صدای آنها را “ساکت” کند و فرصت مذاکره با شرایط بهتر را از آنها سلب کند:

“Deliveroo پیک ها در خط مقدم بیماری همه گیر کار می کنند و در حالی که توسط مردم مورد تشویق و حتی توسط کارفرمای خود قهرمان شناخته می شوند ، در شرایط کاری ناعادلانه و ناامن کار می کنند. پاداشی که برای تلاش هرکول خود دریافت کرده اند؟ Deliveroo همچنان به سرمایه گذاری هزاران پوند در دادخواهی برای خاموش کردن صدای کارگران و محروم کردن آنها از فرصت مذاکره درباره شرایط و ضوابط بهتر ادامه می دهد. تحقيقات اخير توسط دفتر روزنامه نگاري تحقيقاتي نشان داد كه سواركارها در هر ساعت 2 پوند دريافت مي كردند. آیا این کارگران اگر واقعاً رئیس خود باشند این نوع دستمزد را می پذیرند؟ به نظر می رسد وقتی Deliveroo درباره انعطاف پذیری و رئیس بودن خود صحبت می کند ، صحبت از انعطاف پذیری انتخاب زمان دستمزد فقر و کار در شرایط ناامن است. “

Deliveroo در بیانیه ای ضمن استقبال از حکم دادگاه تجدید نظر ، خلاف این را ادعا کرد – گفت:

امروز خبر خوبی برای سواران Deliveroo است و یک نقطه عطف مهم محسوب می شود. دادگاه های انگلستان اکنون چهار بار وضعیت خود اشتغالی سواران Deliveroo را آزمایش و تأیید کرده اند.

“پیام ما به سواران روشن است. ما همچنان از حق شما برای کار همانطور که می خواهید پشتیبانی خواهیم کرد و به صحبت های شما ادامه خواهیم داد و به مواردی که برای شما بیشتر اهمیت دارند پاسخ خواهیم داد.

“مدل Deliveroo انعطاف پذیری واقعی را ارائه می دهد که فقط با خود اشتغالی سازگار است ، و کار را برای سوارکاران فراهم می کند که به ما می گویند برای آنها ارزش زیادی دارد. کسانی که برای از بین بردن انعطاف پذیری سواران فعالیت می کنند ، حرف اکثریت قریب به اتفاق سوارکاران را نمی زند و به دنبال تحمیل روشی هستند که سوارکاران نمی خواهند. Deliveroo به کارزارهای خود مانند شرکت های ما ادامه خواهد داد تا بتوانند انعطاف پذیری کاملی از خود اشتغالی را همراه با مزایای بیشتر و امنیت بیشتر ارائه دهند. “

اتحادیه برنده حق به چالش کشیدن Deliveroo به دلایل حقوق بشر است

چالش حقوق بشر اتحادیه در برابر Deliveroo توسط دادگاه عالی انگلستان رد شد


منبع Tech Crunch