در اواخر سال گذشته ، همه ما می دانستیم که یک دوربین بدون آینه سری کامل EOS R وجود دارد که پس از آنکه مدیران کانن تأیید کردند این دوربین ساخته شده است ، وجود دارد. در آن زمان شایعات شایع شد که می گوید Snapper دارای سنسور با وضوح بالا 75MP یا حتی 83MP است.
در حالی که هیچ حرف رسمی در مورد وضوح سنسور نداریم ، Canon به جهانیان اطلاع داده است که یک دوربین جدید با مشخصات بالا وجود دارد که به زودی در قالب EOS R5 به زودی وارد بازار خواهد شد. اعلامیه توسعه بسیاری تخیل را به خود جلب کرد ، اما آنچه اندک آشکار شد ، همه ما را از هیجان گره می زند.
در حالی که EOS R و EOS RP به خودی خود دوربین های خوبی بودند ، اما در مقایسه با رقابت های Nikon Z7 و Z6 و همچنین از Lumix S1 و Lumix S1R در Panasonic ناامید شدند. از آنچه کانن کمی تاکنون فاش کرده ، به نظر می رسد EOS R5 تمام رقابت ها را پشت سر می گذارد و این تصور را به ما می دهد که سازنده دوربین ژاپنی برای خشنود کردن طرفدارانش سخت می جنگد.
و اگر Canon EOS 1D X Mark III از پس آن برود ، این شرکت برای اثبات اینكه هنوز هم می تواند نوآوری و رقابت كند ، آماده است. این ما را به EOS R5 منتقل می کند ، که دارای تمام ویژگی های بارز قدرتمندترین دوربین بدون قاب کامل بدون آینه تا به امروز است.

بهترین دوربین هایی که می توانید در سال 2020 بدست آورید: 10 مدل برتر برای انتخاب
10 بهترین دوربین آینه موجود در حال حاضر
بدون آینه در مقابل DSLR: 10 تفاوت کلیدی

(اعتبار تصویر: Canon) اعلامیه توسعه EOS R5 فقط یک اذیت و آزار است و چیز زیادی در مورد تیرانداز آینده نمی دانیم ، اما این اولین بار است که ما تأیید رسمی برخی از مشخصات آن را دریافت می کنیم.
بنابراین ، ما چه می دانیم که مطمئناً و از تعجب جدید بدون آینه می توان انتظار داشت؟
EOS R5: قیمت گذاری و در دسترس بودن
یکی از شکافهای مهمی که در اعلامیه EOS R5 Canon وجود داشت ، قیمت آن است که دوربین آینده ممکن است داشته باشد یا حتی وقتی انتظار داریم دست خود را روی آن بکشیم. ما مطمئن نیستیم که Canon با ارائه اطلاعات بیشتر در طول نمایشگاه عکاسی CP + که بعداً در ماه فوریه برگزار خواهد شد ، این شکاف را پر خواهد کرد ، اما شایعات به تاریخ انتشار احتمالی برخی از موارد در ژوئیه 2020 اشاره داشتند.
اگرچه ممکن است انتظار طولانی به نظر برسد ، اما تقریباً مطابق با آنچه Canon با EOS 1D X Mark III انجام داد – اعلامیه رسمی توسعه در اکتبر سال 2019 با ارسال دوربین فقط در فوریه 2020 آغاز شده است.
در مورد قیمت ، تنها می توانیم فرض کنیم که می تواند با 45.7MP Nikon Z7 یا حتی 61MP سونی Alpha A7R IV رقابت کند. در این صورت ، آماده باشید تا چیزی را از علامت 3500 دلار / 3500 پوند / 4500 دلار AU خراب کنید.
EOS R5: طراحی
کانن تصویری کوچک از EOS R5 را با اعلامیه به اشتراک گذاشت و تنها با این کار مشخص شد که دوربین جدید از نظر جسمی شبیه به EOS R اصلی خواهد بود.
با این حال ، مشخصات نشتی که در ماه ژانویه توسط Canon Rumors فاش شد ، نشان می دهد که نوار چند منظوره در قسمت عقب EOS R راه خود را برای رسیدن به اسنپ در آینده پیدا خواهد کرد. در عوض ، چرخ پیمایش به جای آن ، راه بازگشت خود را پیدا خواهد کرد.
در مورد چیدمان دکمه در عقب صحبت می کنیم – ما کنجکاو بودیم که ببینیم Smart Controller معرفی شده در EOS 1D X Mark III (برای سرعت بخشیدن به انتخاب نقطه فوکوس) راهی R5 شده است و به نظر می رسد جوی استیک در قسمت عقب باشد. یک گزینه استاندارد و گزینه لمسی نیست. اگر Smart Controller کنار گذاشته شده است ، فکر می کنیم شرم آور است زیرا فکر می کردیم نوآوری درخشان از Canon است.
شایعات همچنین حاکی از این است که R5 از باتری با ظرفیت بزرگتر کاملاً جدید استفاده خواهد کرد اما اینکه آیا این بر اندازه کلی دوربین تأثیر خواهد گذاشت هنوز مشخص نیست.

(اعتبار تصویر: Canon) EOS R5: سنسور و پردازنده
کانن رزولوشن سنسور EOS R5 را محرمانه نگه داشته اما شایعات حاکی از آن است که 45MP خواهد بود. مطمئناً آنچه می دانیم این است که Canon قصد دارد از یک سنسور CMOS تازه طراحی شده در تیرانداز جدید استفاده کند.
ما همچنین با اطمینان می دانیم که این دوربین قادر به ضبط ویدیوی 8K (بیشتر در مورد بعدی) است ، به این معنی که این دوربین به سنسور 7680 x 5120 پیکسل نیاز دارد. این وضوح سنسور را در toppark 40MP قرار می دهد. هرچند باید صبر کنیم و ببینیم.
در حالی که ما هیچ نظری در مورد سیستم فوکوس اتوماتیک EOS R5 نداریم ، کانن تأیید کرده است که دوربین آینده در هنگام استفاده از کرکره مکانیکی قادر به عکسبرداری از پشت سر هم با سرعت 12fps است ، در حالی که مطابق با سرعت عکسبرداری مداوم EOS 1D X Mark III 20fps در هنگام استفاده از سکوت است. کرکره یا تیراندازی در Live View.
ما در حال انتظار هستیم که EOS R5 از پردازنده جدید Digic X که اخیراً در DSLR Pro Sport عرضه شده استفاده کند ، اگرچه باید در این رابطه منتظر تأیید کانن باشیم.
EOS R5: مشخصات فیلم
این اصل عمل است: کانن تأیید کرده است که EOS R5 قادر به ضبط ویدیوی 8K خواهد بود. این نخستین باری است که چنین توانایی ضبط با وضوح بالا راه خود را به سمت یک مصرف کننده در سطح مصرف کننده (مطابق با قدرت ویدئویی که اخیراً معرفی شده Galaxy Galaxy S20 سامسونگ است) انجام می دهد ، در حالی که این نسخه در حال حاضر در برخی از دوربین های سینی پریمیوم Canon در دسترس است.
طبق گفته های کانن ، داشتن قابلیت عکسبرداری در 8K به کاربران این امکان را می دهد تا از فیلم های 4K oversampled و “گرفتن تصاویر با وضوح بالا از فیلم های ویدئویی” استخراج کنند.
ما هنوز نمی دانیم که آیا این دوربین قادر به ضبط تصاویر 8K RAW خواهد بود یا خیر ، آیا یک عامل محصول برای در نظر گرفتن وجود دارد یا اینکه آیا قادر است آن را در 10 بیت 4: 2 ضبط کند: 2 طیف رنگی ، اما این باعث می شود Canon EOS R5 کاملاً در رقابت با Panasonic Lumix S1H باشد که در فیلم 6K در صدر قرار دارد.
نرخ فریم نیز در حال حاضر ناشناخته است ، اما گزارش های قبلی ادعا می کنند EOS R5 باید بتواند 8K را در 30fps و 4K با سرعت 120fps ضبط کند.
قدرت پردازشی مورد نیاز برای ضبط فیلم های 8K گرمای زیادی را تولید می کند و هنوز مشخص نیست که R5 چگونه این کار را انجام خواهد داد. از تصاویری که دیده ایم ، به نظر نمی رسد یک هیت سینک مانند داخل Lumix S1H ساخته شده باشد.
EOS R5: تثبیت کننده تصویر
Canon ، از لحاظ تاریخی ، از افزودن تثبیت کننده تصویر درون بدن (IBIS) به دوربین های خود ، با تکیه بر لنزهایی که دارای ثبات داخلی هستند ، خودداری کرده است. که باعث می شود R5 منحصر به فرد باشد زیرا Canon اعلام کرده است که دوربین جدید با IBIS مجهز شده است که “هنگام استفاده از شیشه هایی که دارای ثبات داخلی هستند ،” در ترکیب با سیستم تثبیت لنزها “کار می کنند.
Canon Rumors در ژانویه گزارش داد که IBIS R5 به خودی خود 5 متوقف پایداری را قرض می دهد ، اما در صورت استفاده از تثبیت در لنزها به “7-8 توقف اصلاح” می رسد. اگر واقعیت داشته باشد ، این باعث می شود تیراندازی دستی با R5 به یک رویا تبدیل شود و ما نمی توانیم صبر کنیم تا این کار را برای خودمان انجام دهیم.
EOS R5: اتصال
با وجود هر دو Wi-Fi و بلوتوث تقریباً در هر دوربین مدرن ، R5 مطمئناً هر دو روی برد خواهد بود و شایعات حاکی از آن است که این Snapper از Wi-Fi 5GHz برای سرعت انتقال سریع پشتیبانی می کند. ما مطمئن نیستیم که R5 فقط از 5 گیگاهرتز وایرلس پشتیبانی کند یا خیر ، آیا مانند Sony Alpha A9 II ، از 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز پشتیبانی می کند – هر دو ممکن است نسبت به جوانب جوانی که هنوز به دنده های قدیمی تر وابسته هستند ، پشتیبانی کنند.
در حالی که ما حتی نمی دانیم Canon آخرین استاندارد Bluetooth 5.1 را برای اتصال بی سیم به کار خواهد برد ، این شرکت اعلام کرده است که کاربران قادر خواهند بود تا تصاویر را با وضوح اصلی و کیفیت به طور مستقیم در پلت فرم ابری Image.Canon جدید Canon بارگذاری کنند. از آوریل 2020 شروع می شود.
EOS R5 دارای اسلات کارتهای دوگانه نیز خواهد بود ، اگرچه چه از کارت های SD پر سرعت و چه از CFExpress مانند EOS 1D X Mark III پشتیبانی می کنند.
بهترین دوربین های بدون قاب کامل بدون آینه در سال 2020: 10 مدل برتر برای خرید در حال حاضر


منبع Tech Radar