اولوماید سویمبو یکی است از سرمایه گذاران فرشته معروف شناخته شده در استارت آپ های فناوری نیجریه و به طور کلی آفریقا. از زمان شروع سرمایه گذاری فرشته در سال 2014 ، سویومبو در 33 استارت آپ از جمله Paystack متعلق به Stripe ، PiggyVest و TeamApt سرمایه گذاری کرده است.

امروز ، سرمایه گذار اعلام کرده است راه اندازی ولترون پایتخت، یک شرکت سرمایه گذاری خطرناک پان آفریقایی او با آبه چوی ، یک کارآفرین و سرمایه گذار مستقر در ایالات متحده ، بنیانگذاری کرد.

ولترون تقریباً به 30 شرکت تازه تأسیس سرمایه خواهد کرد اغلب در مرحله قبل و قبل از بذر در سراسر آفریقا ، در تلاش برای “رفع کمبود شدید دسترسی به بودجه مرحله اولیه برای شرکت های فناوری آفریقا”. اندازه بلیط از 20،000 تا 100،000 $ متغیر خواهد بود ، و این امر به استارت آپ های نیجریه ، کنیا ، آفریقای جنوبی و آفریقای شمالی اختصاص دارد.

Soyombo یکی از معدود سرمایه گذاران بنیانگذار در قاره است ، علی رغم اینکه شرکت وی استارتاپ سنتی مورد حمایت VC نیست که دنیا به آن عادت کرده است. در سال 2008 ، او Bluechip Technologies را با یکی از دوستانش ، Kazeem Tewogbade به عنوان یک شرکت سازمانی که راه حل های ذخیره سازی داده ها و برنامه های سازمانی را به بانک ها ، تلفن های مخابراتی ، شرکت های بیمه ارائه می دهد ، آغاز کرد. برخی از بزرگترین مشتریان آن شامل OEM هایی مانند Oracle هستند.

بنیانگذار استارتاپ غیر سنتی به یک سرمایه گذار فرشته

شش سال بعد ، این زوج تصمیم گرفتند که به فن آوری ، a به طور نسبی صنعت نوپای آن زمان در نیجریه و از طریق LeadPath ، یک شرکت در مراحل اولیه که در لاگوس ، نیجریه راه اندازی کردند ، شروع به سرمایه گذاری کرد. ایده این بود که 25000 دلار سرمایه گذاری کنیم و شرکت های نوپا را به مدت سه ماه در اختیار بگیریم برنامه شتاب دهنده که در یک روز آزمایشی به اوج خود می رسد. این برنامه برای اجرای LeadPath مانند Y Combinator بود اما طبق برنامه انجام نشد.

“در سال 2014 ، سه ماه بعد از اینکه فهمیدیم سرمایه گذار نیست که آنها را جلوی آنها بگذارد. بنابراین شما مجبورید یک چک دیگر بنویسید. “شوئیمبو با طنز تلفنی گفت. “ما به سرعت دیدیم که مدل شتاب دهنده کار نمی کند ، بنابراین ما شروع به سرمایه گذاری کردیم به طور جداگانه. خنده دار است که چگونه از آن زمان به بعد همه چیز تغییر کرده است. “

LeadPath وسیله نقلیه ویژه ای (SPV) برای این جفت شد تا بتواند معاملات سرمایه گذاری فرشته خود را انجام دهد. و طی سالها ، Soyombo چندین SPV را برای همین منظور راه اندازی کرده است. بنابراین ، چرا کارها انجام می شود متفاوت اکنون با ایجاد صندوق؟ سویمبو یکی از فرایندهایی را که طی سالیان گذشته برای تأمین بودجه معاملات استفاده کرده و برای پاسخ به این س questionال از من استفاده می کند ، طی می کند.

Soyombo به عنوان یک شخصیت تأثیرگذار در اکوسیستم فناوری نیجریه ، تقریباً به هر معامله مهم در بازار دسترسی دارد. “این امتیاز را دارم که بسیاری از معاملات را قبل از دیدن بیشتر مردم ببینم. من آن شبکه را در اکوسیستم راه اندازی و شهرت خود به عنوان فرشته ای آماده و آماده کرده ام. بنابراین به طور مشخص، این به من کمک کرد بسیاری از معاملات را ببینم به سرعت،” او گفت. غالباً ، معامله او جریان دارد پر می شوند استارتاپ هایی که به دنبال شش رقم سرمایه گذاری قبل از بذر هستند. مثلاً بگویید ، یك موسس به دنبال جمع آوری 300000 دلار است ، Soyombo می تواند معمولا 50،000 دلار از پول خودش سرمایه گذاری کند. و براساس برداشتی که از چشم انداز رشد استارتاپ دارد ، می تواند دوستان و آشنایان خود را برای پر کردن دور انتخاب کند.

این رویکرد غیررسمی همان چیزی است که Soyombo می خواهد از طریق یک قالب ساختاری که در آن هر شخص یا سازمان LPs به طور همزمان به جریان معاملات خود دسترسی پیدا کند ، رسمی کند. این سرمایه گذار معتقد است که شرکت ها از این طریق سریعتر سرمایه می گیرند. و نکته جالب این است که کار وی در شرکت های نیجریه به وی امکان دسترسی به سرمایه غیر سنتی را داده است ، این بدان معناست که برخی از سرمایه گذارانی که از جریان معاملات Soyombo استفاده می کنند خارج از فضای معمول سرمایه گذاری فناوری نیجریه هستند.

او شغل خود را کسی می داند که از طریق سرمایه گذاری فرشته ها بین دوستان شرکتی و همکارانش که این کار را نکرده اند ، پل می زند معمولا در فناوری و استارتاپ هایی که به پول خود نیاز دارند سرمایه گذاری کنند.

وی گفت: “اکنون کمی FOMO وجود دارد.” “مردم ، از جمله افراد با ارزش خالص بالا ، به من می گویند که آنها را در هر زمان که من سرمایه گذاری می کنم همراه داشته باشم ، و سپس من استارت آپ هایی نیز دارم که به دنبال سرمایه هستند. اما دوباره ، من سعی نمی کنم با مدیریت یک صندوق کامل یک شغل کامل را بدست آورم ، به همین دلیل ساختار آن را به این شکل درآورده ایم. “

هر کسی که با اتفاقات چند ماه اخیر فناوری آفریقا آشنا باشد ، می داند دو رویدادی که باعث ایجاد این FOMO شده است: خروج Paystack به Stripe و وضعیت یک شاخ Flutterwave. Soyombo در اوایل سرمایه گذاری اولیه بود ، خروج اولیه انفرادی خود را در کنار دو شرکت ثانویه در یک نمونه کارها نشان داد که بیش از 70 میلیون دلار جمع شده است. بنابراین ، درک اینکه چرا Soyombo در متقاعد کردن سرمایه گذاران غیر سنتی ، از جمله مشکل ندارد ، کار سختی نیست HNI ها (که هستند بدنام در هنگام سرمایه گذاری در فناوری ، از ریسک گریزی استفاده کنید) ، تا در استارتاپ ها چک بنویسید.

همه ناگهان ، همه علاقه مند است در آنچه در فضا اتفاق می افتد. HNI هایی که می توانستند پول خود را به املاک و مستغلات بیفزایند به دنبال استارت آپ ها هستند. حتی می بینیم HNI های مسن تر به فرزندان خود می گویند که از طرف آنها سرمایه گذاری کنند ، بنابراین گفتگو آسان تر است. اکثر آنها می خواهند نمونه کارهای خود را با داشتن تکه ای از آن پای متنوع کنند. “وی با اشاره به موفقیت های Paystack و Flutterwave گفت:.

آبه چوی (بنیانگذار ، ولترون)

ولترون پایتخت خواهد شد مدیریت شود در AngelList. سرمایه گذاران این شرکت HNI ها و مدیران بانک ها ، تلفن های مخابراتی و سایر بخش ها را تقسیم می کنند کمترین 10 هزار دلار Voltron مشابه صندوق هفت رقمی معمولی است که شرکتهای مبتدی و مرحله بذر را در آفریقا هدف قرار می دهد ، اما “نحوه انتخاب خود برای حمایت از بنیانگذاران کاملا متفاوت است. این صندوق همچنان مظهر موضع سرمایه گذاری سویومبو است که “بدون توجه به صنعت ، ابتدا بنیانگذاران” است.

“من قصد دارم به حمایت از کارآفرینان جالب ادامه دهم. اگر Odunayo از PiggyVest در حال ساخت یک شرکت healthtech یا edtech بود ، من باز هم از آن شرکت پشتیبانی خواهم کرد. ” “بنابراین من فکر می کنم سرمایه گذاری بخش ها ، برای من ، توسط رانده می شود کارآفرینان با کیفیتی که می خواهند مشکلات آن منطقه را حل کنند

سرمایه گذاری در مراحل اولیه نیاز به کار بیشتری دارد

طبق اعلام Partech Africa ، در سال 2019 ، استارت آپ های فناوری آفریقا رکورد 2 میلیارد دلار جمع کردند. آنها امسال نیمی از این تعداد را افزایش داده اند و برخی نشریات پیش بینی می کنند که این استارت آپ ها رکورد سال 2019 را بشکنند.

بخش عمده ای از این سرمایه گذاری ها وارد معاملات مرحله آخر می شود ، که معمولاً در اکسیستم های فناوری در سطح جهان وجود دارد. اما آفریقا از این جهت برجسته است که شرکتهای نوپای اولیه در مقایسه با سایر مناطق ، افزایش سرمایه گذاری دشوارتر هستند. به عنوان مثال ، IFC گزارش داد كه 82٪ از شركتهاي تكنولوژي آفريقايي ، دسترسي به بودجه بذر و كمبود سرمايه گذاران فرشته را از عمده ترين مشكلات آنها عنوان مي كنند.. بدون تأمین بودجه در مراحل اولیه ، بسیاری از شرکتهای نوپای مقدمه این رشد ، سرمایه حیاتی خود را برای حمایت از عملیات اولیه خود و درآمدزایی از دست می دهند ، که یک کلید مهم است نیاز برای تأمین دور بعدی بودجه و مقیاس بزرگتر.

ولترون با کمترین ظرفیت خود می خواهد این خلا را به بهترین شکل ممکن پر کند. Soyombo می گوید علاوه بر ذکر سرمایه گذاران محلی به عنوان LP ، سرمایه گذاران جدید می توانند به سرمایه های خارجی نیز دسترسی داشته باشند. چوی کلید تحقق آن است. شخصاً، چوی در 15 استارت آپ سرمایه گذاری کرده است (از دو شرکت موجود) بنابراین ، تجربه و شبکه وی در ایالات متحده در تأمین سرمایه خارجی به این قاره بسیار مهم خواهد بود.

Soyombo معتقد است که خرید Stripe از Paystack باعث شده است که سرمایه گذاران خارجی از استارت آپ های آفریقایی مطلع شوند. او طنز توئیت پل گراهام پس از خرید را دلیل دیگری برای افزایش منافع سرمایه گذاران خارجی عنوان کرد. در توییت یکی از بنیانگذاران Y Combinator آمده است: “سرمایه گذارانی که نیجریه را نادیده می گیرند ، اکنون باید از خود بپرسند: من چه می دانم که پاتریک تصادف نمی کند؟”

گفته شد ، این سرمایه گذار معتقد است که سرعت بلوغ اکوسیستم فناوری آفریقا باید هرکسی را به هیجان بیاورد. وی ادامه داد: کیفیت بنیانگذاران در این قاره در حال بهبود است و به همین روش ادامه خواهد داشت زیرا مشکلات بیشتری برای حل وجود دارد.

“همچنین ، با بالغ شدن استارتاپ های ما ، افرادی را می بینیم که برای راه اندازی مشاغل خود ترک می کنند. ما می خواهیم موج بعدی داستانهای موفقیت فناوری آفریقا نه تنها در قاره تأثیر بگذارد بلکه تأثیرگذار باشد براستی جهانی؛ از طریق ارتباطات استراتژیک آبه با ایالات متحده آمریکا ، ما اطمینان داریم که می توانیم بهترین فرصت های ممکن را برای نمونه کارهای خود از طریق شبکه جهانی ایالات متحده و ایالات متحده ارائه دهیم. “

چگونه استارت آپ های آفریقایی سرمایه گذاری های خود را در سال 2020 افزایش دادند


منبع Tech Crunch