ماه گذشته وقتی دو نفر از بزرگترین شرکتهای اندونزی – شرکت Gojek و بازار تجارت الکترونیکی Tokopedia – به عنوان GoTo Group به نیروهای خود پیوستند ، نکته مهم در این ادغام این بود که فضای تحویل آخرین مایل هنوز روند عظیم جهانی است.

در نیجریه ، بازار تجارت الکترونیکی و تحویل آخرین مایل پیش بینی شده است در پنج سال آینده بیش از 20 میلیارد دلار ارزش داشته باشد. بازیکنان بزرگی مانند جومیا دارند قابل توجه سهم بازار اما سیستم عامل های کوچکتر نیز هستند به طور فزاینده ای حک کردن از آنها. یکی از این موارد شرکت تدارکاتی است که به سوار شدن تبدیل شده و تبدیل به Gokada شده است.

گوکادا در سال 2018 راه اندازی شد به عنوان یک شرکت سوارکاری در لاگوس ، نیجریه. اما مندر سال 2020 ، گوكادا شروع به ارائه خدمات لجستیك (Gsend) و تحویل غذا (GShop) پس از ممنوعیت استقبال از دولت ایالت لاگوس در عملیات آن كرد.. امروزه این شرکت تمام این خدمات (که به کار رفته اند) را با هم ترکیب کرده است به طور مستقل در گذشته) را به یک برنامه واحد تبدیل کنید.

“در سپتامبر و اکتبر ، ما GShop را راه اندازی کردیم که بستر تحویل غذا برای Gokada است. آنچه ما از مشتریان خود دریافتیم این بود که در حالی که آنها از Gsend و GShop استفاده می کردند بصورت جداگانه، آنها به ما مراجعه کردند و پرسیدند که آیا می توانیم آنها را کنار هم قرار دهیم؟ “، مدیر عامل Gokada ، نیخیل گوئل به TechCrunch گفت. “بنابراین انجام این کار بیشتر شبیه انتقال از سایر کارهایی است که ما انجام می دادیم و این باعث می شود که مشتریان بتوانند همه خدمات خود را در یک پلت فرم داشته باشند و یک برنامه فوق العاده ایجاد کنند.

پس از صرف میلیون ها دستگاه VC ، نیجریه تاکسی های موتورسوار را محدود می کند

برنامه های فوق العاده برنامه Gokada علی رغم چند ماه اول دردسرساز در طی همه گیر شدن ، یک سال چشمگیر برای شرکت رقم می خورد. در اوایل ماه فوریه ، این شرکت پس از ممنوعیت موتورسیکلت در لاگوس ، بیش از نیمی از کارکنان خود را کوچک و اخراج کرد. آی تی به سرعت محور تدارکات و تحویل غذا است و به عقب نگاه نکرده است.

در این سال گذشته ، گوکادا از ارزش 100 میلیون دلار معاملات سالانه عبور کرده است. همچنین به بیش از 30،000 بازرگان در سیستم عامل خود برای اجرای بیش از 1 میلیون سفارش غذا برای تحویل غذا و تجارت الکترونیکی کمک کرده است.

“قبل از اینکه گوکادا در لاگوس به استقبال مسافرت برود ، مردم از ما س questionال کردند. وقتی وارد فضای تحویل شدیم ، همان سوالی بود که مردم پرسیدند. آنها گفتند ما تجربه نداریم. اما امروز ، اگر به آن نگاه کنید انتقادی، ما این بازار را به روشی دیگر تغییر داده ایم. ”

گوئل ، که پس از بنیانگذار فهیم صالح ، زمام امور را در گوكادا به دست گرفت غم انگیز منتقل شده ، تاکنون در رشد چشمگیر این شرکت نقش مهمی داشته است. به ازای اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط Gokada ، رشد حجم شرکت در شش ماه گذشته 3 برابر افزایش یافته در حالی که درآمد طی یک سال گذشته 10 برابر شده است.

گوکادا

اعتبار تصویر: گوکادا

قبل از اینکه مدیرعامل شود ، گوئل از زمان پیوستن به این شرکت در سال 2019 سه نقش داشت – VP of Rides، COO و سرپرست سرپرستی. قبلا، او همچنین موسس استارت آپ edtech هند Classplus بود و به عنوان مدیر کل در غول تحویل مواد غذایی هند Zomato کار کرد. اشتیاق وی در Zomato و دانش در مورد تحویل غذا و فضای تدارکات کلیدی در چگونگی خروج Gokada از برنامه های جاه طلبی فوق العاده خود خواهد بود..

اگرچه Gokada فقط در لاگوس حضور دارد ، این شرکت به دنبال راه اندازی خدمات خود در شهرهای دیگر از جمله Abuja ، Port Harcourt ، Ibadan و Ogun است.. و نه تنها این برنامه فوق العاده به مشتریان گوكادا در این شهرها اجازه می دهد تا به تحویل غذا ، تجارت الكترونیكی (داروها و مواد غذایی در میان سایر لوازم) و تداركات دسترسی داشته باشند ، بلكه آنها می توانند از خدمات استقبال سواری نیز استفاده كنند.

این شرکت قصد دارد با بازارهای همسایه لاگوس – اوگون و ایبادان شروع به کار کند. در دومی ، در حال حاضر یک سکوی خوش آمد گویی به شکل SafeBoda وجود دارد. این شرکت که در اوگاندا و نیجریه حضور دارد ، یک مدل فوق العاده برنامه را در کشور آفریقای شرقی استخدام می کند اما فقط خدمات استقبال سواری را ارائه می دهد در عبادان ، تنها شهر نیجریه که در آن فعالیت می کند.

جنگ های شگفت انگیز موتور سیکلت در نیجریه و اوگاندا برای از دست دادن SafeBoda است

در بیشتر سال گذشته ، SafeBoda از سلطه در جنوب غربی شهر برخوردار بوده است اما ورود Gokada ، به ویژه اینکه قصد دارد خدمات دیگری را ارائه دهد ، ممکن است موقعیت فرماندهی آن را تهدید کند.

“ما با خدمات سوارکاری در لاگوس شروع کردیم. ما بیشتر به عنوان یکی از پیشگامان سوارکاری در لاگوس قبل از ممنوعیت شناخته می شدیم. تاکنون ، ما در خارج از لاگوس جسارت نکرده ایم ، و دلیل آن این بوده است که می خواستیم در اینجا به کسب و کار جدیدمان متمرکز باشیم. و بدیهی است که وقتی از لاگوس عبور می کنید ، دوچرخه های تحویل ما را در هر کجای جاده خواهید دید. اما سلام و احوال پرسی همیشه در هر کجا که به خارج از شهر برویم با ما خواهد ماند. ” گوكادا در حال مذاكره براي دريافت مجوزهاي عملياتي براي استقبال از سواري است اما قبلاً مجوز NIPOST را برای کاهش خطرات آینده در حوزه تنظیم مقررات کسب کرده است و به آنها اجازه دهید تا خدمات لجستیک پیک را در سراسر کشور انجام دهند.

در حالی که خدمات در یک برنامه فوق العاده می توانند از یک پلت فرم به دیگری متفاوت باشند ، پرداخت ها ویژگی تعیین کننده ای است که آن پیشنهادات را به هم پیوند می دهد. در حال حاضر ، Gokada فقط زیرمجموعه ای از ویژگی های کیف پول و کارت بدهی را برای پرداخت این خدمات ارائه می دهد. گوئل در مورد چرایی این موضوع گفت: “قبل از اینکه بسیاری از این شرکت ها مانند Grab و Gojek پرداخت کنند ، آنها خدمات دیگری ارائه می دادند. ایده یک برنامه فوق العاده ارائه خدمات مختلف به مشتریان در زیر چتر برای سهولت زندگی آنها است. این همان کاری است که ما انجام می دهیم اما در آینده پذیرای بازی پرداخت هستیم. “

برخلاف سایر بازارهای آسیا ، آفریقا در مسابقه فوق برنامه رهبران مشخصی ندارد. بنابراین ، Gokada به لیست فزاینده ای از سیستم عامل هایی که خواستار برتری در بازارهای مربوطه خود هستند ، خواهد پیوست ، به نظر می رسد نقطه ای از OPay قبل از خاموش کردن عمودی های غیر فاینتکس خود در سال گذشته برای تمرکز بر خدمات پرداخت خود ، در حال آتش زدن است.

OPAY اپرا هنوز برنامه توسعه آفریقا در برنامه فوق العاده نیجریه را دارد


منبع Tech Crunch