کازو امروز با همکاری یک SPAC در آمریکا با ارزش 7 میلیارد دلار سرمایه قابل توجهی را به دست می آورد ، اما این پایان خط تولید یک نام بزرگ اروپایی دیگر در فروش خودروهای دست دوم است. TechCrunch آموخته و تأیید کرده است که گروه اتومبیل Frontier مستقر در برلین ، که بازارهای خودروهای دست دوم را با تمرکز بر بازارهای نوظهور می سازد ، فعالیت های خود را متوقف می کند.

مالک اکثریت آن گروه OLX ، یک بخش از Prosus (دارایی های فنی Naspers که اکنون به عنوان یک واحد جداگانه ذکر شده است) ، گفت که می خواهد تمرکز خود را روی عملیات محلی بیشتر در آمریکای لاتین و آسیا با نام تجاری OLX Autos قرار دهد.

OLX در نتیجه سرمایه گذاری حدود 400 میلیون دلاری در اواخر سال 2019 ، سهام Frontier را در اختیار گرفت و ارزش Frontier را در آن زمان حدود 700 میلیون دلار ارزیابی کرد. هنوز اطلاعیه رسمی در مورد تعطیلی اعلام نشده است ، اما ما خبر را از طریق توییتر منتشر کردیم و سخنگوی پروسوس جزئیات آن را در بیانیه ای به TechCrunch تأیید کرد.

سخنگوی گفت: “گروه OLX می تواند تعطیلی نهاد FCG آلمان GmbH مستقر در برلین طی ماه های آینده را تأیید کند.” “این نهاد نماینده زیرمجموعه ای از نیروی کار گروه OLX در برلین است – دیگر کارمندان گروه OLX در برلین تحت تأثیر تعطیلی این نهاد قرار نگرفتند ، و این عملیات ادامه دارد. این تصمیم برای بستن FCG آلمان GmbH چندان ساده گرفته نشد. این تصمیم منعکس کننده تکامل استراتژی OLX Autos برای تمرکز بیشتر بر بازارهای LatAm و آسیا است. به منظور نزدیک کردن تیم های توسعه به مشتریان خود ، ما عملیات اصلی تولید محصول را به هند منتقل خواهیم کرد ، بازار اصلی OLX Autos. گروه OLX متعهد به مراقبت از مردم ما در چنین شرایط دشواری است و باند مالی فراتر از آنچه اجباری است را ارائه می دهد تا به شما زمان و انعطاف پذیری برای یافتن نقش های جدید را بدهد. کارمندان تأثیر پذیر تشویق می شوند که برای نقشهای آزاد در نهادهای دیگر ما درخواست دهند. “

حدود 100 نفر تحت تأثیر این خبر قرار دارند ، این شرکت به ما تأیید کرد و به نظر می رسد یک حرکت فوری باشد. اگر اکنون به سایت FCG بروید ، به طور خودکار به OLX هدایت می شود.

گرچه گروه اتومبیل Frontier در برلین تاسیس و دفتر مرکزی آن همیشه بر بازارهای در حال ظهور و استفاده از مدل بازار خودروهای دست دوم به آن کشورها تمرکز داشته است.

با الهام از رقیب کازو ، Auto1 – یکی دیگر از بازارهای خودروهای دست دوم مستقر در برلین که از طریق لیست در آلمان در فوریه به بازار عرضه شد و اکنون 12.6 میلیارد دلار ارزش دارد (احتمالاً یک مقایسه دلگرم کننده برای سرمایه گذاران کازو است) – بنیانگذاران مرز ، سوجای تایل ، پیتر لیندولم و آندره کوسمن فکر کرد که آنها می توانند برای فرصتی بیشتر ، آن مدل را به بازارهای کمتر توسعه یافته برسانند.

Tyle در سال 2018 به TechCrunch گفت: “من عاشق مدل Auto1 شدم.” “من می توانستم ببینم که چگونه می توان آن را در بازارهای نوظهور اعمال کرد. بازارهای در حال ظهور بیانگر ظرافت است. ” خود تایل یک بچه هوس بازی است که اهل ایالات متحده است و در اوایل 20 سالگی بود که بنیانگذار Frontier بود. او آن را در آگوست سال 2020 ترک کرد و اکنون در مکزیکو سیتی زندگی می کند ، و در آنجا یک سرمایه گذار تجارت الکترونیکی جدید به نام Merama می سازد.

Frontier ، بخشی از آن به دلیل موفقیت Auto1 (که صدها میلیون دلار سرمایه از سرمایه گذاران مانند Sequoia ، SoftBank و دیگران را گرفت) ، به بخشی از نگهبانان استارت آپ های جدید هیجان انگیز فناوری تبدیل شد که از خارج از برلین مشاغل ایجاد می کنند.

این تمرکز بر روی بازارهای در حال ظهور استراتژی توسعه جهانی ناسپرس را بهم پیوند داد و بنابراین OLX ، یک عملیات طبقه بندی شده که علاقه مند به بازارهای خودرو بود ، ابتدا به یک سرمایه گذار استراتژیک در Frontier تبدیل شد ، ابتدا با سهام کمتری ، و در نهایت اکثریت مالکیت و کنترل عمل.

مشخص نیست که چرا OLX تصمیم گرفت مارک Frontier را از بین ببرد و OLX Autos را دو برابر کند اما به طور قابل توجهی ، در سال گذشته به نظر می رسد که OLX در بازارهای دیگر از جمله با اخراج 250 نفر از کار در هند پس از تعطیل ، در حال بازسازی بود. بازارهای متمرکز بر املاک و مستغلات و کالاهای دست دوم

در حالی که برخی از شرکت ها مانند کازو به دنبال همه گیری Covid-19 ظاهراً شاهد رونق زیادی در تجارت بوده اند ، بحران سلامت بیش از سایرین تعدادی از اقتصادها ، بخش های اقتصادی و شرکت های خاص را تحت تأثیر قرار داده و منجر به کاهش هزینه ها شده است. به طور کلی ، در بازارهای مختلف جهان شاهد افت چشمگیر فروش خودروهای جدید بوده ایم.

سخنگوی Prosus گفت که هر دو OLX و OLX Autos هستند در آغاز Covid-19 تحت تأثیر قرار گرفت اما از آن زمان بهبود یافته است. Prosus در یک سال آشفته همچنان سودآور باقی مانده است ، اما برخی اظهار داشته اند که این سودها کاهش یافته است. (این مورد بعدی در ماه ژوئن به روز خواهد شد.)


منبع Tech Crunch