کاهش قدرت خرید

در فروردین ماه سال جاری بود که خبر تصویب افزایش ۲۰ درصدی حداقل دستمزد سال ۹۷ منتشر شد. با این افزایش، پایه حقوق کارگران ۱۸۶ هزار تومان بیشتر شد و حداقل دستمزد کارگران از ۹۳۰ هزار تومان به یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان رسید. حالا و با افزایش قیمت بسیاری از کالاها، قدرت خرید این حداقل دستمزد کاهش یافته است.

هنگامی که قیمت ها افزایش می یابد و نرخ تورم در حال رشد است، نخستین کسانی که از این افزایش قیمت ها ضربه می خورند، شاغلان با حقوق و دستمزد ثابت هستند. این شاغلان می توانند تنها نظاره گر افزایش قیمت ها باشند و نمی توانند هیچ تفاوتی در سطح درآمدی خود مطابق با این افزایش قیمت ها ایجاد کنند و برای افزایش سطح درآمدشان باید منتظر تصمیمات دولت و مسئولین باشند. در این بین، باز شاغلانی که مطابق قانون کار دستمزد می گیرند، از جمله کارگران، بیشتر تحت فشار این افزایش قیمت ها قرار می گیرند و سفره هایشان کوچکتر از گذشته می شود.

بنابراین، می توان این گونه نتیجه گیری کرد که با توجه به افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق در ابتدای سال، این افزایش با افزایش قیمت کالاها در سال جاری همخوانی نداشته و قدرت خرید بسیاری از خانوارهای کارگری در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است. دولت باید هر چه زودتر فکری به حال رشد قیمت ها بکند، وگرنه با ادامه این روند و ثابت بودن درآمد خانوارهای کارگری، زندگی برای خانوارهای این قشر زحمت کش جامعه سخت تر از گذشته خواهد شد.

منبع: تابناک

(بازدید ۲۶ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

جعبه درباره نویسنده

خبر تو خبر این وب سایت تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند

شما ممکن است علاقه مند باشید به

متن خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *