برای اکثر مردم هند ، برقراری ارتباط با بانک ها احساس شادی را القا نمی کند. بانک های موجود در بازار آسیای جنوبی به دلیل برقراری تماس های ناخواسته اسپم برای افزایش وام و کارت های اعتباری مشتریان مشهور هستند ، حتی اگر صریحاً از آنها خواسته شده که این کار را نکنند.

علاوه بر این ، هنگامی که مشتری با یک پرسش به یک بانک مراجعه می کند ، انجام کار برای همیشه طول می کشد. برای مثال بانک ICICI ، سومین بانک بزرگ هند و تا همین اواخر تنها شریک بانکی من برای بیش از شش سال.

اکنون در سومین ماه است که می فهمد دقیقاً چه کسی در رابطه با آمازون قرار است کارت اعتباری برای من صادر کند. من به زندگی خود ادامه داده ام و به نظر می رسد که آنها نیز همین کار را کرده اند ، احتمالاً قبل از اینکه حتی به پرسش من نگاه کنند.

مشاغل کوچک و متوسط ​​نیز طرفدار بانکها نیستند. اگر شما در مراحل اولیه فعالیت خود را شروع می کنید ، حدس کسی این است که آیا روزی می توانید بانکی را مجاب کنید که برای شما یک حساب شرکتی صادر کند. مطمئناً ، استارت آپ ها – Razorpay و Open – رفع این تجربه را بر عهده خودشان گذاشتند.

برای مصرف کنندگان نیز ، در سال های اخیر ، تعداد زیادی از شرکت های نوپا برای بهبود این تجربه بانکی وارد صحنه شده اند. چه نوجوان باشید ، چه فقط از دانشگاه خارج شده اید ، یا یک متخصص حرفه ای هستید ، یا نمره اعتباری ندارید ، شرکت هایی هستند که می توانند کارت اعتباری و وام برای شما بگیرند.

اما حتی این سرویس ها نیز نوعی سقف دارند. و مشتریان به هیچ استارتاپی وفادار نیستند.

وی گفت: “ارتباط مشتری همیشه با نهادی است که سپرده پس انداز خود را در آن پارک می کنند.” جیتندرا گوپتا، یک کارآفرین برجسته که یک دهه را در دنیای fintech گذرانده است. از آنجا که این مشتریان پول خود را با fintech پارک نمی کنند ، “شرکت های نوپا نتوانسته اند بانک را مختل کنند. این واقعیت سخت است. “

پس چه گزینه ای وجود دارد؟ گوپتا که بنیانگذار CitrusPay (فروش به NasU ‘PayU) بود و به عنوان مدیر عامل PayU فعالیت می کرد ، بیش از دو سال است که در مورد این چالش ها فکر می کند.

“اگر واقعاً می خواهید صنعت بانکداری را تغییر دهید ، نمی توانید از کنار عمل کنید. شما باید از مرکز بجنگید ، جایی که آنها پول خود را واریز می کنند. این یک فرایند بسیار زمانبر است و به سرمایه اولیه و تجربه زیادی در بانک ها نیاز دارد. “او در مصاحبه ای به TechCrunch گفت.

پس از بیش از یک سال و نیم جمع آوری حدود 24 میلیون دلار – از سکویا پایتخت هند ، 3one4 Capital ، آمریش راو، كونال شاه، Kunal Bahl، Tanglin Venture Partners ، Rainmatter و دیگران – گوپتا آماده است تا آنچه را که وی معتقد است بسیاری از مشکلات افراد با بانک هایشان را برطرف کند ، راه اندازی کند.

شرکت تازه تاسیس وی ، مشتری نام دارد ، می خواهد تجربه بانکی را “لذت” بخشد و این کار از پنجشنبه در هند آغاز خواهد شد.

وی گفت: “ما معتقدیم كه یك حساب بانكی باید یك حساب هوشمند باشد ، جایی كه به شما بینش می دهد ، نكات شخصی سازی شده را به شما ارائه می دهد و شما را برای رسیدن به نظم و انضباط مالی راهنمایی می كند.”

تصویری از دسترسی بانک ها و استارت آپ های فین تک در هند. داده ها: CIBIL ، Statista ، تحقیقات جهانی BofA. تصویر: بوفا

برای اطمینان ، مشتری نیز وام و سایر خدمات مالی را به مشتریان ارائه خواهد داد. وی گفت ، اما به جای برقراری تماس غیرمرتبط با مشتریان ، ارزیابی خواهد شد كه كدام یك از مشتریان با كمبود پول روبرو هستند و این گزینه را می دهد كه از برنامه خود خط اعتباری بگیرد. “این افزایش نیازی نیست که از طریق هرزنامه اتفاق بیفتد. این باید با زمینه سازی و شخصی سازی اتفاق بیفتد. “

آمریش راو ، مدیر اجرایی آزمایشگاه های Pine ، بنیانگذار CitrusPay و دوست دیرینه گوپتا گفت: “مشتری در یک ادغام عمیق با بانک زیر بنایی ساخته شده است ، و به مشتری اجازه می دهد تجربه ای بدون اصطکاک را برای تمام نیازهای بانکی خود داشته باشد.”

این استارت آپ که 115 نفر مشغول به کار هستند ، تعدادی محصول را برای مشتریانی تولید کرده است که در روز اول به آنها می پیوندند. این محصولات شامل توانایی خرید در حال حاضر و پرداخت بعداً با UPI ، ویژگی ارائه شده توسط مشتری در بازار و تجزیه و تحلیل سهام سهام صندوق سرمایه گذاری مشترک است. این استارت آپ گفت: کارت بدهی ، گفتگوی درون برنامه ای با یک نماینده خدمات مشتری ، طبقه بندی هزینه ها ، یافتن کارت مناسب ، تعیین پوشش بیمه درمانی موجود و موارد دیگر آماده ارسال است.

مشتری در حال حاضر بر روی ارائه صعود صفر در معاملات فارکس و احراز هویت دو عاملی بدون اصطکاک کار می کند. این شرکت تازه وارد یک صفحه عمومی Trello را منتشر کرده است که در آن ویژگی هایی را که روی آن کار می کند و زمانی که انتظار دارد آنها را ارسال کند و همچنین ویژگی های پیشنهاد شده توسط مشتریان آزمایش بتا را بیان کرده است. گوپتا گفت: “من می خواهم شفافیت كامل را در مورد آنچه كه برای ایجاد اعتماد با مشتری روی آن كار می كنیم ، برقرار كنم.”

مشتری تیم ارتباط با مشتری خود را خواهد داشت که با کاربران استارت آپ درگیر خواهد شد. این شرکت نوپا که ماه گذشته لیست انتظار برای ثبت نام مشتریان را گشود ، از دو هفته پیش بیش از 25000 برنامه را جمع آوری کرده بود.

حتی مشتری که روزی می خواهد بخش بانکی را مختل کند ، در حال حاضر مجبور است با بانک ها شریک شود. شرکای آن بانک فدرال و بانک Axis هستند.

از گوپتا در مورد هیجانی که سرمایه گذارانش در مشتری می بینند پرسیدم. وی گفت: “همه معتقدند ، همانطور كه ​​با غول های فینتك مانند Nubank در سطح جهان می بینید ، ما به یك بانك كامل تبدیل خواهیم شد.”

اما در حال حاضر گوپتا گفت که به دنبال شراکت با بانک های بیشتری نیست. “من نمی خواهم مشتری مشتری جذب کند زیرا آنها می خواهند با فدرال یا Axis بانک کار کنند. من می خواهم که آنها به مشتری بیایند زیرا آنها می خواهند با مشتری بانک کار کنند. “

در 12 ماه آینده ، این استارتاپ امیدوار است که بتواند به بیش از 1 میلیون مشتری خدمات ارائه دهد.
منبع Tech Crunch