براساس گزارش مک کینزی ، تعداد کل خدمات پول سیار در سراسر جهان در سال 2017 282 مورد بوده است که بیش از نیمی از خدمات در آفریقای جنوب صحرای آفریقا فعالیت می کنند.

در سال 2020 ، این تعداد افزایش یافت به طور قابل توجهی ، اما نسبت مشابه باقی مانده است. بر اساس گزارش GSMA ، در 96 کشور 310 سرویس پول زنده تلفن همراه وجود دارد. از این تعداد ، 171 نفر از آفریقا هستند ، در حالی که 157 نفر در آفریقای جنوبی هستند.

در تانزانیا ، خدمات پول همراه می تواند باشد به طور نسبی استفاده از آن به دلیل اینترنت ناپایدار و هزینه های بالای خدمات دشوار است. بنجامین فرناندس متوجه این موضوع شد به عنوان یک میزبان تلویزیون ملی در حالی که سرویس پول همراه را ایجاد می کرد تا مردم بتوانند هزینه اشتراک تلویزیون در آفریقای شرقی را در سال 2011 پرداخت کنند.

شش سال بعد ، او برای جمع آوری پول و مشکلات خود تلفن همراه و کیف پول خود ، NALA را راه اندازی کرد. اولین اپلیکیشن موبایل این امکان را به کاربران می دهد تا بدون اتصال به اینترنت ، پرداخت پول همراه و استفاده از بانکداری تلفن همراه را انجام دهند. این تجارت پس از راه اندازی رسمی در بیش از یک سال به 250،000 کاربر افزایش یافت.

نالا برای آفریقا یک پلت فرم پرداخت پول همراه بدون دردسر و بدون دردسر ایجاد کرده است

سال گذشته ، WorldBank یک افت شدید را پیش بینی کرد حواله های بین المللی به آفریقا. اما حتی اگر آفریقا همچنان گرانترین منطقه برای ارسال پول با میانگین 10.6٪ هزینه معاملات است ، عکس این اتفاق افتاد. در فعالیت های حواله در این قاره افزایش یافته است.

به عنوان مثال ، کنیا بالاترین حواله ورودی خود را در گذشته داشته است 3 میلیارد دلار، در حالی که WorldRemit Sendwave را در آگوست 2020 به مبلغ 500 میلیون دلار خریداری کرد و Mama Money ادعا کرد که در طول سال 500 درصد رشد کرده است.

NALA همچنین متوجه افزایش تقاضای حواله شده است که از هر 7 کاربر 1 می خواهد پول بین المللی دریافت کند. این اتفاق علی رغم عدم حضور در آن حرفه در آن زمان اتفاق افتاد. فهمیدن دلیل آن دشوار نیست: در حال حاضر ، بیش از 70 درصد پول ارسال شده به کشورهای جنوب صحرای آفریقا معامله می شود از طریق فروشگاه های فیزیکی هنگامی که بسیاری از خدمات بدون نسخه به دلیل محدودیت ویروس کرونا به حالت تعلیق درآمد یا محدود شد ، افراد با گزینه های گران قیمت ، غیرقابل اعتماد یا دسترسی سخت مواجه شدند..

NALA همراه با روند فزاینده خدمات مالی دیجیتال-اول و گوش دادن به درخواست های برخی از کاربران ، آزمایش انتقال پول بین المللی را در آگوست سال 2020 به تسهیل کردن پرداخت از انگلیس به کنیا ، اوگاندا و تانزانیا. فرناندس می گوید با ایجاد یک دفتر چند ارزه که مردم بتوانند از انگلستان به تانزانیا و سپس به انگلیس پول ارسال کنند ، NALA می تواند یک خرد برای آفریقا بسازد.

من باور دارم پرداخت های بین المللی امروز فقط 1٪ ساخته شده است. تا زمانی که بتوانید از هر دو طریق پول ارسال کنید یکپارچه، کار ما تمام نشده است ، “فرناندس به TechCrunch گفت. ما اعتقاد داریم بازارهای آفریقا نیز باید بازارهای “فرستنده” باشند. تجارت زیادی با کشورهای دیگر اتفاق می افتد و بیشتر پول فرستاده شد از طریق پرهزینه سیم های بانکی یا فروشگاه های فیزیکی. نیازی نیست که اینگونه باشد. وقت چیزی بهتر است. ”

سیستم عامل های مختلف در تلاشند تا به این مهم دست یابند ، اما هیچ یک به طور خاص منطقه آفریقای شرقی را هدف قرار نمی دهد. به گفته مدیرعامل ، این بازی NALA است. “این جایی است که ما یک مزیت بزرگ برای ما می بینیم. ما محلی هستیم ، پول موبایل را می فهمیم ، بر روی محصول قبلی خود صورت حساب پرداخت می کنیم ، و این توسعه آن است. “

بنیامین فرناندس (مدیر عامل ، نالا)

از زمان فارغ التحصیلی به عنوان اولین شرکت آفریقای شرقی از Y Combinator در سال 2019 ، NALA سرمایه گذاران جالب دیگری را نیز برای پشتیبانی از مأموریت خود آورده است. قابل توجه ترین Accel است که دارای نگه داشته شده است مدتی تحت پوشش است. شرکت VC بندرت در قاره معاملات انجام می دهد و فقط در NALA و Instabug مصر سرمایه گذاری کرده است. سایر پشتیبانان شامل همکاران NYCA و سرمایه گذاران فرشته مانند Shamir Karkal (بنیانگذار Simple) ، Peeyush Ranjan (CTO سابق Flipkart و رئیس فعلی Google Payments) و توماس استافورد (DST جهانی).

NALA همچنین از خدمات نیکولاس استیوز، که معاون اصلی مهندسی در Osper بود و در مونزو اشتیاق داشت تا CTO شرکت شود که طبق گفته فرناندس ، شانس این شرکت را برای دستیابی به هدف بهبود می بخشد. “هنگامی که کالیبر او را در تیم خود آوردیم ، این درهای دستیابی به موفقیت را باز کرد زیرا او دفترچه های چند ارز در شرکت های بزرگ مختلف ساخته است.”

در حال حاضر ، این شرکت ماه آینده یک محصول بتا برای مشتریان مستقر در انگلیس برای ارسال پول به کنیا و اوگاندا عرضه خواهد کرد (تانزانیا بعدا خواهد آمد). این شرکت ادعا می کند که این سرویس از پرداخت فوری به تمام حساب های عمده پول تلفن همراه پشتیبانی می کند و می گوید در حال بستن برخی مشارکت های بانکی است که به آن امکان می دهد تسهیل کردن انتقال پول از شرق آفریقا به انگلستان.


منبع Tech Crunch