چندین کاربر از زامبیا با ورود به توییتر ، عموم مردم را مطلع کردند که واتساپ در این کشور در میان انتخابات عمومی جاری که امروز برگزار می شود ، محدود شده است. انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی با رویارویی ادگار لونگو ، رئیس جمهور فعلی و هاکایندده هیچیلما ، مخالف اعلام می شود.

سازمان نظارت بر اینترنت Netblocks این گزارش ها را تأیید کرد و افزود که چندین ارائه دهنده اینترنت در زامبیا دسترسی به بستر پیام رسانی اجتماعی آمریکا را محدود کرده اند. برخی از این شبکه ها عبارتند از Zamtel متعلق به دولت زامبیا ، Airtel Zambia ، Liquid Telecom و MTN.

همین هفته ، گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه دولت زامبیا تهدید کرده است که در صورت عدم استفاده صحیح از فضای مجازی در انتخابات امسال ، اینترنت را قطع خواهد کرد. گزارش ها می گویند دولت قصد داشت از روز پنجشنبه ، روز رای گیری ، تا روز یکشنبه ، که انتظار می رود شمارش آرا به پایان برسد ، برنامه های خود را اجرا کند.

با این حال ، دولت زامبیا ، از طریق آموس مالوپنگا ، دبیر دائمی خدمات اطلاعات و پخش ، با رد این گزارش ها ، آنها را “مخرب” خواند. با این وجود ، وی اشاره کرد که دولت سوء استفاده از اینترنت را تحمل نخواهد کرد و در صورت بروز هرگونه شیطنت ، در انجام اقدامات مناسب تردیدی وجود نخواهد داشت.

“بنابراین ، دولت از شهروندان انتظار دارد که از اینترنت با مسئولیت پذیری استفاده کنند. اما اگر برخی از افراد سوء استفاده از اینترنت را برای گمراهی و اطلاع رسانی نادرست انتخاب کنند ، دولت از استناد به مفاد قانونی مربوطه برای جلوگیری از هرگونه خرابی قانون و نظم در زمان گذراندن دوره انتخابات در کشور دریغ نخواهد کرد. “

انتخابات زامبیا بسیار داغ است و مانند بسیاری از انتخابات آفریقا ، محدودیت های رسانه های اجتماعی و قطع اینترنت در حال حاضر یک موضوع تکراری است. اکثر دولت ها استدلال می کنند که این کار را برای حفظ امنیت انجام می دهند. با این حال ، بسیار واضح است که این فرایند را به عنوان ابزاری برای جلوگیری از انتشار اطلاعات حیاتی در سراسر کشور خود بدانیم. کشورهایی مانند کامرون ، کنگو ، اوگاندا ، تانزانیا ، گینه ، توگو ، بنین ، مالی ، موریتانی با محدودیت رسانه های اجتماعی و قطع اینترنت در طول انتخابات مواجه شده اند. با این حال ، تعداد انگشت شماری دیگر مانند چاد ، نیجریه و اتیوپی محدودیت های مشابهی را برای رویدادهای نامربوط تجربه کرده اند.

رویداد امروز نشان می دهد که علیرغم تکذیب گزارش ها مبنی بر قطع شدن قریب الوقوع اینترنت ، دولت زامبیا با قطع WhatsApp به این سمت حرکت می کند. هنگام نوشتن ، Netblocks گزارش داد که سایر سیستم عامل های رسانه های اجتماعی ، از جمله فیس بوک ، اینستاگرام ، مسنجر و توییتر ، در حال حاضر در کشور نیز محدود شده اند.

باید منتظر ماند و دید که آیا اینترنت به طور کامل خاموش می شود یا خیر ، اما کاربران اینترنت در زامبیا اکنون از خدمات VPN برای دور زدن محدودیت های WhatsApp و سایر سیستم عامل ها استفاده می کنند.


منبع Tech Crunch