اعتراض Blue Origin به ناظر دولتی ایالات متحده در مورد تصمیم ناسا مبنی بر اعطای قرارداد چند میلیارد دلاری به SpaceX برای توسعه یک فرود ماه.

دفتر پاسخگویی دولت روز جمعه اعلام کرد که اعتراض Blue Origin و اعتراض جداگانه ای را که توسط Dynetics ، یک پیمانکار دفاعی که پیشنهاد این قرارداد را نیز ارائه کرده بود ، رد می کند. GAO به این نتیجه رسید که ناسا هنگام اعطای تنها جایزه به SpaceX هیچ قانون و مقرراتی را نقض نکرده است.

آژانس در بیانیه ای گفت: “در نتیجه ، GAO استدلال های اعتراضی را مبنی بر اینکه ناسا در دادن جایزه واحد به SpaceX نادرست عمل کرده است ، رد کرد.”

اعتراض رسمی بر سر تصمیم ناسا برای اعطای قرارداد برنامه سیستم فرود انسان بود ، که هدف آن بازگرداندن انسان به ماه برای اولین بار پس از آپولو ، فقط به SpaceX – و نه به دو شرکت ، همانطور که در ابتدا در نظر گرفته شده بود ، بود. پیشنهاد SpaceX برای برنامه سیستم فرود انسان 2.9 میلیارد دلار بود که تقریبا نیمی از پیشنهاد Blue Origin 5.99 میلیارد دلار بود. در اوایل این هفته ، بزوس نامه سرگشاده ای به بیل نلسون ، مدیر ناسا ، ارسال کرد که پیشنهاد می کرد 2 میلیارد دلار از این هزینه حذف کند تا “مسائل بودجه ای کوتاه مدت” حل شود که باعث شد ناسا تنها یک شرکت را برای قرارداد انتخاب کند.

بزوس میلیاردها مشوق برای قرارداد فرود ماه ناسا ارائه می دهد

تصمیم ناسا برای اعطای جایزه فقط به یک شرکت از استانداردهای تاریخی خارج شد ، اما GAO معتقد بود که ” [contract] اطلاعیه این حق را برای خود محفوظ می دارد که چندین جایزه ، یک جایزه یا اصلاً هیچ جایزه ای دریافت نکند. “

پس از آنکه ناسا به این نتیجه رسید که بودجه کافی برای دو جایزه در اختیار ندارد ، Blue Origin معتقد است که به آن زمان داده نشده است تا پیشنهاد خود را بازنگری کند. این شرکت در اعتراض گفت: “Blue Origin آشکارا با عدم موفقیت آژانس در تغییر این الزامات تعصب داشت.” “Blue Origin می تواند چندین اقدام برای تجدید نظر در رویکرد پیشنهادی خود ، کاهش قیمت آن و هماهنگی بیشتر با بودجه در اختیار آژانس و/یا پیشنهاد برنامه های جایگزین انجام دهد.”

Blue Origin و Dynetics در ماه آوریل اعتراضات جداگانه خود را ارائه کردند.

به روز رسانی: در پاسخ به این تصمیم ، سخنگوی Blue Origin به TechCrunch گفت:

“ما بر این اعتقاد خود راسخ هستیم که مسائل اساسی در تصمیم ناسا وجود دارد ، اما GAO به دلیل محدودیت صلاحیت آنها نتوانست به آنها رسیدگی کند. ما همچنان از دو ارائه دهنده فوری حمایت می کنیم زیرا معتقدیم این راه حل مناسب است. “

سخنگو خاطرنشان کرد که این شرکت توسط قانونگذاران تشویق شده است که به لایحه ای در سنا افزوده اند که ناسا را ​​ملزم می کند تا دو ارائه دهنده را برای برنامه HLS انتخاب کند.

در همین حال ، ایلان ماسک در مورد تصمیم خود این را گفت …

TechCrunch برای اظهار نظر با Dynetics تماس گرفته است. اگر آنها پاسخ دهند داستان را به روز می کنیم.
منبع Tech Crunch