کریستوفر نولان ، Tenet ، پس از یک سری تاخیرهای بسیار معقول ، سرانجام بسته به محلی که در آن زندگی می کنید ، در ماه اوت یا سپتامبر اکران می شود. حتی اگر مفهوم رفتن به سینما در این مرحله ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد ، این فیلم تا حد زیادی به عنوان فیلمی دیده می شود که پس از تعطیل شدن در سراسر جهان در بهار ، به دلیل بحران سلامتی ، حضور در سینما را بیش از حد افزایش می دهد.
من واقعاً احساسات مختلفی راجع به رفتن دوباره به سینماها ، به ویژه در انگلستان ، جایی که احساس می کنم مردم از قوانین دوردست اجتماعی استفاده نمی کنند ، استفاده نمی کنند. اما لعنت: من می خواهم تنت را زیاد ببینم.
در همین حال ، من دوباره در فیلم های قدیمی تر نولان فرو رفته ام. آخر هفته گذشته من دقیقاً در همان لحظه مناسب از آغاز سال 2010 بازنویسی کردم. فکر نمی کنم من از سال 2014 ، زمانی که Interstellar اکران شد ، آن فیلم را دیده ام ، و این بدان معنی است که من به اندازه کافی فیلم را فراموش کرده ام تا دوباره از آن لذت ببرم.
اگر در ایالات متحده هستید ، اینستینگ اخیراً Netflix را ترک کرده و در Amazon Prime Video (جایی که قبلاً در بریتانیا در دسترس بود) فرود آمد ، و مقدس آن: فیلم را دوباره تماشا کنید. اگر دقایقی از دیدن آن نگذشته باشید ، از تکرار آن تجربه خیلی نتیجه خواهید گرفت.
آغاز کار در مورد Dom Cobb (لئوناردو دی کاپریو) ، یک استخراج کننده است که اسرار را با استفاده از یک نوع فناوری که به او امکان می دهد تا نفوذ کند و رویاهای هدف خود را سرقت کند ، سرقت می کند. بخش عمده فیلم مربوط به تلاش های پیچیده کاب برای کاشتن ایده در ناخودآگاه یک موضوع – بازرگان روبرت مایکل فیشر (سیلیان مورفی) است – برای این که وی از قانون فرار کند و با فرزندان خود دوباره به هم پیوند بخورد. در همین حال ، کاب با دیدن مال (ماریون کوتیلارد) ، همسر متوفیش ، که مرگ وی احساس مسئولیت می کند ، تعقیب می شود.
در اصل ، Inception یک فیلم heist است که درون رؤیاها قرار دارد (در درون رؤیاهای بیشتر). این فیلم وقت خود را توضیح نمی دهد که چگونه یا چرا فناوری تخیلی آن وجود دارد – در عوض ، فقط به شما نشان می دهد که این فناوری چه کاری انجام می دهد. مقدمه ای کامل برای فیلم نشان می دهد که چگونه رویاهای آغازین لایه بندی می شوند – اینکه هدف می تواند در یک لایه رویایی بیدار شود ، تنها این که هنوز در خواب دیگری باشد ، شاید بدون تحقق آن. هر لایه رویایی یک سناریوی داستانی است که توسط یک معمار ایجاد شده است. رازهایی که در ذهن ناخودآگاه دفن شده اند ، توسط گاوصندوقهایی در خواب مشاهده می شوند ، که فقط هدف می تواند آنها را باز کند.
قوانین کاملاً واضح و هوشمندانه توسط نولان در اوایل اعمال شده اند – و سپس برای تأثیر چشمگیر شکسته شده اند. اگر مثلاً به هدف گفته شود كه در خواب هستند ، چه می شود؟ این فیلم در حالی که مشغول کاوش در ذهن ناخودآگاه کسی هستید ، با انواع مختلفی از آنچه می تواند درست یا غلط بازی کند ، بازی می کند.
هر قسمت از ابتدای کار می توانست اگر کار بدی انجام شود مسخره می شد – اما با منطق رویاهایی که توسط یک بازیگر به خوبی به عنوان دی کاپریو توضیح داده می شود تفاوت عظیمی ایجاد می کند. با فیلم به مخاطبان نیز راه های مختلفی برای درک این جهان داده شده است: توسط سایوتو (کن واتانابه) ، میلیاردر کنجکاو که بعد از اینکه دید روش های استخراج او چقدر می تواند مؤثر باشد ، کاب را استخدام می کند و آریادن ، معمار جدید کاب ، که MC Escher را ساخت. سناریوهای دیدنی و ناخوشایند برای رؤیای گمشده.
به طرز عجیبی ، تنها نکته غیرقابل تصور در مورد این فیلم خارج از خانه این است که پدر کاب توسط مایکل کین بازی می شود.

بهترین فیلم های Netflix
فیلم های جدید در سال 2020
بهترین فیلم های فیلم برتر Prime Amazon

آیا نولان بیش از حد شایع است؟

نکته اصلی در مورد این است که این یک فیلم سرگرم کننده است – و من تمام فیلم های کریستوفر نولان را به این ترتیب توصیف نمی کنم. Interstellar ، با اولین عمل نامناسب خود و با سرعت یخچال ، یک تجربه شنیداری و دیداری شگفت انگیز است و یک فیلم علمی تخیلی فکری است ، اما من هرگز سرگرم تماشای آن نمی شوم.
Inception یادآوری خوبی است که نولان به همان اندازه که یک کارگردان پرستیژ است ، یک فیلم ساز سینمایی پاپ کورن است. پیاده روی با ظرافت بین این دو ، در واقع ، دقیقاً به همین دلیل است که او در موقعیتی است که می تواند فیلمی مانند Tenet را بسازد ، جایی که می تواند مبلغ 200 میلیون دلار از پول وارنر بروس را صرف یک مفهوم علمی تخیلی اولیه کند. .
شروع کار در همان زمان به اندازه یک مشت بود. نوک تیز نولان پس از فیلم The Dark Knight در سال 2008 بسیار زیاد بود ، اما هالیوود سابقه جدیدی در مورد بانکداری از بنبست های اصلی نداشته است. و جهنم ، اکنون این اتفاق نمی افتد ، با دیزنی که بیشترین آمار خود را در قهرمانان جدی و قهرمانان حاکم بر گیشه کسب کرد. امروزه کمبود فیلمسازان بزرگی وجود ندارد – اما هیچکدام فیلم های اصلی را در مقیاس نولان ساخته نیست.
وقتی که Inception بیرون آمد ، من به یاد می آورم مصاحبه ای با جان لندیس را بخوانم که مدیر مکان های معاملاتی گفت که Inception “اصلی نیست”. لندیس در غیر این صورت افراطی بود و نولان را یک فیلمساز هوشمند خواند ، اما او چیزی را گفت که با من گیر افتاد. “وقتی او یک زن و شوهر ناموفق را پشت سر هم می گذارد ، مانند همه افراد دیگر در همان وضعیت قرار می گیرد. قدرت بیشتری به او می دهد. من فیلمسازان هوشمند را دوست دارم و فکر می کنم او عالی است.”
10 سال بعد ، نولان هنوز فیلمی ناموفق نداشته است. بعد از Interstellar ، من فکر کردم که فیلم سازی او قصد دارد به یک جهت بیشتر از خود سوق پیدا کند ، جایی که هر تصویر یک حماسه سه ساعته به طور فزاینده ای تماشای فیلم خواهد بود – اما بعد او دانکرک را ساخت ، یک فیلم جنگی لاغر 106 دقیقه ای. با گفت و گو بسیار کمی ، که مطمئنا بهترین کار او تا به امروز است.
فیلم های نولان مطمئناً بیش از حد مورد تحسین قرار گرفته اند تا جایی که فقط شنیدن افراد در مورد آنها می تواند غیرقابل تحمل شود. به خاطر دارید وقتی همه پنج سال تحت تأثیر تام هاردی بانه قرار گرفتند؟ در آنجا ، در حال حاضر ، در جایی ، یک پسر در تاریخ اول بسیار ناموفق در حال انجام دادن تصور بانه در میز شام است.
اما ، مسئله این است که حتی با وجود سیاست های ابرو و طرح پیروزی فیلمی مانند The Dark Knight Rise ، یا انتقاد منصفانه ای که به نظر نمی رسد وی علاقه مند به داستانهای مربوط به زنان باشد ، فیلم های نولان تا حد زیادی به اوج می روند. .
با توجه به تنت ، اهمیت فیلم برای آینده تئاترها احتمالاً به روایتی منتهی می شود که بحث پیرامون فیلم امسال را مشخص می کند ، صرف نظر از اینکه چقدر جالب است.
با این حال ، تماشای دوباره شروع به یادآوری این است که اعتیاد به فیلم های نولان فقط در کوتاه مدت اهمیت دارد. فکر می کنم من بیش از 10 سال پیش از آغاز کار لذت بردم ، فقط به این دلیل که لازم نیست مردم راجع به آن صحبت کنم. اگر تنت بتواند به همان ارتفاعات برسد ، تنها چیزی که در 10 سال از آنها صحبت خواهیم کرد ، کیفیت فیلم خودش است.
اکنون آغاز به کار در Amazon Prime Video در ایالات متحده و انگلیس پخش می شود.

بیوه سیاه: آنچه در مورد فیلم بعدی مارول می دانیم


منبع Tech Radar