به عنوان گروه مورچه توجه جهانیان را با رکورد عرضه اولیه خود جلب می کند ، که به طور ناگهانی توسط پکن لغو شد ، سرمایه گذاران و تحلیلگران در حال بررسی مجدد منافع fintech Tencent ، رقیب اصلی مورچه در چین هستند.

انجام این کار تا حدودی پیچیده است ، مهمترین دلیل آن این است که آنها در تعدادی از خصوصیات Tencent پراکنده شده اند و بر خلاف مورچه ، از یک مارک یا ساختار عملیاتی پیروی نمی کنند – حداقل چیزی که برای جهان خارج واضح نیست.

با این حال ، هنگامی که فعالیت fintech Tencent را در گستره وسیعتر آن – از عملیات مستقیم مانند WeChat ، مسخره می کنید به سرمایه گذاری های قابل توجه استراتژیک و بازارهای شخص ثالث آن بپردازید – شما اندازه قابل مقایسه ای با مورچه و برخی خدمات حتی بزرگتر دارید.

تجارت پنهان

مورچه مقایسه با Tencent یا هر کس دیگری را رد کرد. در پاسخ به رگولاتور اوراق بهادار چین در ماه سپتامبر ، غول fintech تحت حمایت Alibaba تحت کنترل جک ما گفت که “قابل مقایسه نیست” با WeChat Pay ، ابزار fintech درون WeChat ، پیام رسان برجسته Tencent.

“در فضای پرداخت دیجیتال و خدمات تجاری ، بازیکنان زیادی در سراسر جهان وجود دارند ، از جمله Tencent’s WeChat Pay. اما خدمات پرداخت ارائه شده توسط این شرکت ها با پرداخت دیجیتال و خدمات بازرگان ما متفاوت است. قابل مقایسه نیستند. از نظر مالی دیجیتال ، نحوه کار و خدمت به موسسات مالی و همچنین مدل درآمد ما جدید است و نمونه مشابهی ندارد. “این شرکت در پاسخ تا حدودی سرگرم کننده خاطرنشان کرد.

Ant Group می تواند تا 34.5 میلیارد دلار IPO در بزرگترین IPO جهان جمع کند

انکار نمی شود که Ant پیشگام در گسترش شمول مالی در چین است ، جایی که میلیون ها نفر خارج از سیستم بانکی رسمی هستند. اما تنسنت در زمینه مالی دیجیتال پیشرفت چشمگیری داشته و پیشرفت ویژه ای در خصوص پرداخت های الکترونیکی داشته است.

هر دو شرکت با ارائه روشی برای پرداخت دیجیتالی به مصرف کنندگان ، ابتدا وارد فین تک شدند ، گرچه مارک های “Alipay” و “WeChat Pay” نمی توانند گستردگی خدمات تبلیغ شده توسط سیستم عامل ها را منعکس کنند. Alipay ، برنامه شاخص گل مورچه ، اکنون یک بازار جامع برای فروش محصولات داخلی مورچه و محصولات شخص ثالث بیشماری مانند وام های خرد و بیمه است. این برنامه ، مانند WeChat Pay ، همچنین لیستی رو به رشد از خدمات عمومی را تسهیل می کند ، به کاربران اجازه می دهد مالیات خود را ببینند ، قبض آب و برق را پرداخت کنند ، ویزیت بیمارستان و سایر موارد را رزرو کنند.

عکسهای صفحه برنامه Alipay. منبع: فروشگاه برنامه iOS

از طرف دیگر ، Tencent خدمات مالی خود را در داخل ویژگی های پرداخت WeChat (WeChat Pay) و دیگر برنامه گفتگوی محبوب غول پیکر ، QQ جاسازی می کند. بنابراین فهمیدن اینکه Tencent از fintech چه میزان درآمد کسب می کند ، از نظر تاریخی دشوار بوده است ، چیزی که این غول در گزارش های درآمد خود اعلام نمی کند. این بازتاب رقابت داخلی “اسب دوانی” Tencent است ، که در آن ادارات و تیم ها اغلب به جای همکاری فعالانه ، به شدت در برابر یکدیگر رقابت می کنند.

عکسهای صفحه WeChat Pay در داخل پیام رسان Tencent’s WeChat

بدین ترتیب ، ما با استفاده از ترکیبی از گزارش های سه ماهه و تحقیقات شخص ثالث ، تخمین های مربوط به مشاغل fintech Tencent را جمع آوری کرده ایم – اما این س someالات جالب توجهی را ایجاد می کند. آیا (باید؟) Tencent در برخی از مراحل رد علی بابا را دنبال می کند تا عملیات فین تک خود را زیر یک چتر قرار دهد؟

شماره کاربر

از نظر اندازه کاربر ، رقبا گردن و گردن می روند.

برنامه Alipay ماه ژوئن 711 کاربر فعال ماهانه و 80 میلیون بازرگان ماهانه ثبت کرده است. از بین 1 میلیارد کاربر سالانه ، 729 میلیون نفر از طریق سیستم عامل حداقل در یک “سرویس مالی” معامله کرده اند. همانطور که در روابط PayPal-eBay ، Alipay با پردازنده پرداخت پیش فرض برای بازارهای Alibaba مانند Taobao ، فوق العاده سود می برد.

از سال 2019 ، بیش از 800 میلیون کاربر و 50 میلیون بازرگان از ماهواره WeChat برای پرداخت ماهانه استفاده می کنند ، که بخش عمده ای از 1.2 میلیارد کاربر فعال پیام رسان است. مشخص نیست که چند نفر دیگر محصولات fintech Tencent را امتحان کرده اند ، اگرچه این شرکت گفته است حدود 200 میلیون نفر از خدمات مدیریت ثروت آن در سال 2019 استفاده کرده اند.

درآمد

مورچه در سال گذشته مجموعاً 121 میلیارد یوان یا 17 میلیارد دلار درآمد گزارش کرده است که تقریباً مبلغ آن را نسبت به سال 2017 دو برابر کرده و برابر با PayPal با رقم 17.8 میلیارد دلار قرار داده است.

در سال 2019 ، Tencent 101 میلیارد یوان درآمد از طریق “فین تک و خدمات تجاری خود ایجاد کرد. تحلیلگران صنعت به TechCrunch گفتند که این بخش عمدتا از محصولات fintech و cloud تشکیل شده بود. با واحد ابری خود که سال را با درآمد 17 میلیارد یوان به پایان می رساند ، می توانیم تخمین بزنیم که محصولات فین تک Tencent از این دوره تقریباً یا بیشتر از 84 میلیارد یوان (12 میلیارد دلار) درآمد کسب کرده اند – با توجه به رقم مورچه ، اما برای آن بد نیست یک دیرهنگام نسبی.

Jack Ma’s fintech غول مورچه روند IPO را در هنگ کنگ و شانگهای آغاز می کند

گستردگی غول های فین تک باعث شده است که اهداف مقررات بسیار جذاب باشند. مورچه به طور فزاینده ای زاویه “مالی” خود را نادیده می گیرد و خود را به عنوان یک متحد “فناوری” برای موسسات سنتی به جای چالش ، معرفی می کند. این روزها ، Alipay کمتر به فروش محصولات مالی انحصاری اعتماد می کند و به عنوان واسطه ای به بانک های دولتی ، مدیران دارایی و بیمه ها برای دستیابی به مشتریان کمک می کند. در مقابل تسهیل روند کار ، مورچه هزینه های اداری معاملات روی سیستم عامل را می گیرد.

حال ، بیایید به چهار موضوع اصلی رقبا بپردازیم: پرداخت ها ، وام های خرد ، مدیریت دارایی و بیمه.

مورچه در مقابل مشاغل fintech Tencent. منابع این ارقام گزارش های سه ماهه شرکت ها ، تحقیقات شخص ثالث و تخمین TechCrunch است.

پرداخت دیجیتال

در سال منتهی به ژوئن ، Alipay به طور عظیم 118 تریلیون یوان در معاملات پرداخت در چین پردازش کرد. این مبلغ حدود 17 تریلیون دلار و 172 میلیارد دلار کوتوله است که PayPal در سال 2019 اداره کرد.

Tencent حجم معاملات پرداختی خود را فاش نمی کند ، اما داده های شرکت های تحقیقاتی شخص ثالث اشاره ای به مقیاس آن دارند. اتفاق نظر این صنعت بر این است که این دو بیش از 90 درصد بازار پرداخت های الکترونیکی هزار میلیارد دلاری چین را کنترل می کنند ، جایی که Alipay از برتری کمی برخوردار است.

طبق شرکت تحقیق بازار iResearch ، Alipay 55.4٪ از معاملات پرداخت شخص ثالث چین را در سه ماهه اول سال 2020 پردازش کرد ، در حالی که محقق دیگر Analysys گفت که سهم این شرکت 48.44٪ در آن دوره است. در مقایسه ، Tenpay (نام تجاری اختصاص یافته به زیرساخت های گسترده شرکت که به WeChat Pay و کیف پول QQ کم اهمیت تر ، و نام دیگری برای گیج کردن مردم) با 38.8٪ ، از نظر داده های iResearch و 34٪ از نظر Analysys عقب مانده است.

چین پس از صحبت درب بسته با جک ما IPO عظیم مورچه را به تعویق انداخت

در پایان روز ، این دو سرویس دارای سناریوهای کاربری متمایز هستند. این واقعیت که WeChat Pay در داخل یک پیام رسان قرار دارد ، آن را به ابزاری برای پرداخت های اجتماعی ، غالباً ناچیز ، مانند تقسیم صورتحساب ها و مبادله پول های خوش شانس تبدیل می کند که این یک رسم در چین است. از طرف دیگر ، Alipay با خرید آنلاین مرتبط است.

این در حال تغییر است که Tencent سعی می کند اندازه بلیط خود را از طریق اتحاد افزایش دهد. این WeChat Pay را به شرکتهای تجارت الکترونیکی مانند JD.com ، Pinduoduo و Meituan گره زده است – همه رقبای Alibaba.

پرداخت شخص ثالث زمانی یک تجارت فوق العاده سودآور بود. سیستم عامل ها قبلاً توانایی نگهداری وجوه ذخیره مشتری را داشتند که از آنها منافع مطلوبی ایجاد می کردند. این برنامه سودآور هنگامی متوقف شد که تنظیم کنندگان چینی از ارائه دهندگان پرداخت غیر بانکی خواستند 100٪ از وجوه سپرده مشتری را در سال گذشته در یک حساب متمرکز و بدون بهره قرار دهند. آنچه برای پردازنده های پرداخت باقی می ماند هزینه های محدودی است که از بازرگانان دریافت می شود.

پرداخت ها هنوز عمده درآمد مورچه را تشکیل می دهند – 43٪ ، یا در کل 51.9 میلیارد یوان (7.6 میلیارد دلار) در سال 2019 ، اما این درصد از 55٪ در سال 2017 کاهش یافته است ، که نشانه ای از تجارت متنوع غول است.

وام های خرد

مورچه وام دهنده اصلی خریداران و مشاغل کوچک در کشوری شده است که میلیون ها نفر برای کارت های اعتباری صادر شده توسط بانک واجد شرایط نیستند. این شرکت با حدود 100 بانک کار کرده و 1.7 تریلیون یوان (250 میلیارد دلار) وام مصرفی و 400 میلیارد یوان (58 میلیارد دلار) وام مشاغل کوچک در سال منتهی به ژوئن ارائه داده است. این مبلغ به 41.9 میلیارد یوان یا 34.7٪ از درآمد سالانه مورچه رسیده است.

اندازه تجارت وام Tencent دشوارتر است. آنچه ما می دانیم این است که بر اساس گزارشی از WeBank ، مورد حمایت Tencent ، Weilidai ، محصول خرد وام فروخته شده از طریق WeChat ، مجموع 3.7 تریلیون یوان (540 میلیارد دلار) به 28 میلیون مشتری بین راه اندازی آن در سال 2015 و 2019 صادر کرده است. بانک خصوصی که وام مبتنی بر WeChat را ارائه می دهد.

مدیریت ثروت

از ماه ژوئن ، مورچه 4.1 تریلیون یوان (600 میلیارد دلار) دارایی تحت مدیریت داشت و این امر را به یکی از بزرگترین صندوق های بازار پول در جهان تبدیل کرده است. این بخش با همکاری 170 مدیر دارایی شریک ، حدود 17 میلیارد یوان یا 14٪ از کل درآمد را در سال 2019 به دست آورد.

Tencent گفت که پلت فرم مدیریت ثروت آن بیش از 600 میلیارد یوان دارایی در سال 2018 جمع کرده و در سال 2019 با رشد 50 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است. این باید AUM آن را در سال 2019 حدود 900 میلیارد یوان (131 میلیارد دلار) قرار دهد.

بیمه

آخر اینکه نه هر دو غول ، فشارهای زیادی را به سمت بیمه مصرف کننده وارد کرده اند. علاوه بر ارائه برنامه های شخص ثالث ، Alipay راهی جدید برای بیمه مشتریان معرفی کرد: کمک متقابل. طرح جدید ، که به عنوان یک محصول بیمه در چین تنظیم نمی شود ، ثبت نام رایگان است و هیچ گونه حق بیمه یا پرداخت پیش پرداخت را دریافت نمی کند. کاربران هزینه های ماهیانه کمی را پرداخت می کنند که برای پرداخت ادعای بیماری های مهم جمع می شوند.

حق بیمه و کمک های متقابل در سیستم عامل Ant در سال منتهی به ژوئن به 52 میلیارد یوان یا 7.6 میلیارد دلار رسید. این بخش با حدود 90 بیمه شریک در چین کار می کند ، تقریباً 9 میلیارد یوان یا 7.4٪ از درآمد سالانه شرکت را تأمین می کند. بیش از 570 میلیون کاربر Alipay در حداقل یک برنامه بیمه در سال منتهی به ژوئن شرکت کرده اند.

از طرف دیگر ، Tencent به شرکای خود در قلمرو نسبتاً ناشناخته خود ضربه می زند. استراتژی بیمه آن شامل پلت فرم داخلی WeSure است که مانند یک واسطه بین بیمه ها و مصرف کنندگان و Waterdrop تحت حمایت Tencent کار می کند ، که هم بیمه های سنتی را ارائه می دهد و هم رقیبی برای محصول Xianghubao کمک متقابل Ant.

China’s Waterdrop 230 میلیون دلار برای سیستم عامل بیمه کمک های متقابل خود سرمایه گذاری کرد

در نیمه اول سال 2020 ، WeSure ، عملیات اصلی بیمه Tencent که از طریق WeChat به فروش می رسد ، در مجموع 290 ​​میلیون یوان (42.4 میلیون دلار) پرداخت کرد. این واحد میزان حق بیمه یا درآمد خود را فاش نمی کند ، اما ما می توانیم در سایر ارقام سرنخی پیدا کنیم. 25 میلیون نفر در سال 2019 از خدمات WeShare استفاده كردند و متوسط ​​مبلغ حق بیمه هر کاربر بیش از 1000 یوان (151 دلار) بود. یعنی ، WeShare در آن سال بیش از 25 میلیارد یوان یا 3.78 میلیارد دلار حق بیمه تولید نکرده است زیرا رقم کاربر همچنین تعداد زیادی از کاربران بدون حق بیمه را تشکیل می دهد.

*

با حرکت به جلو ، هنوز مشخص نیست که آیا Tencent عملیات فین تک خود را به روشی منسجم و مشترک تر تغییر می دهد. با گسترش آنها ، آیا سرمایه گذاران و تنظیم کنندگان این تقاضا را دارند؟ و چه فرصت هایی برای دیگران در یک فضای تحت سلطه دو بازیکن بزرگ وجود دارد؟

یک چیز مطمئناً است: Tencent باید با دقت بیشتری روی موضوعات نظارتی قدم بگذارد. دستاورد مورچه یک پیروزی برای کارآفرینانی است که قصد دارند “بخش مالی” چین را به هم بزنند ، اما IPO متوقف شده آن ، که به مسائل نظارتی مرتبط است و به گفته او جنجال های جک ما است ، همچنین به زعم مدعیان زنگ خطر است که سیاستگذاری در چین می تواند دمدمی مزاج باشد.


منبع Tech Crunch