بخش بزرگی از اینترنت روز پنجشنبه آفلاین شد. برخی از محبوب ترین سایت ها ، برنامه ها و سرویس ها در اینترنت از بین رفته اند ، از جمله UPS و FedEx (که از آن زمان آنلاین شده اند) ، Airbnb ، Fidelity و دیگران گزارش Steam ، LastPass و شبکه PlayStation همه در حال خرابی هستند.

بسیاری از وب سایت های دیگر در سراسر جهان نیز تحت تأثیر قرار گرفته اند ، از جمله رسانه های اروپا.

آنچه به نظر می رسد علت آن خاموشی در Akamai ، یک غول امنیت اینترنتی است که خدمات شبکه و تحویل محتوا را به شرکت ها ارائه می دهد. حدود 11 صبح به وقت ET ، Akamai از وجود Edge DNS خود خبر داد ، سرویسی که برای نگه داشتن روان و ایمن وب سایت ها ، برنامه ها و سرویس ها طراحی شده است.

سرویس های DNS برای عملکرد اینترنت بسیار مهم هستند ، بنابراین وقتی همه چیز اشتباه پیش می رود یا قطعی وجود دارد ، می تواند باعث ضربه زدن به همه وب سایت ها و سرویس های مشتری شود که به آن متکی هستند.

آکامای گفت که “به طور فعال در حال بررسی موضوع است” ، اما سخنگوی سخنگو نمی گوید که آیا قطع شدن آن دلیل ایجاد اختلال در سایر سایت ها و سرویس هایی است که در حال حاضر آفلاین هستند. آکامای نمی گوید چه چیزی باعث این مسئله شده است اما این مسئله در حال بهبود است.

وی افزود: “ما رفع مشكلی را برای این موضوع انجام داده ایم و براساس مشاهدات فعلی ، سرویس در حال از سرگیری فعالیت های عادی خود است. ما برای اطمینان از اینکه تأثیر کاملاً کاهش یافته است ، به نظارت خود ادامه خواهیم داد. ”آکامای به TechCrunch گفت.

این اولین بار نیست که شاهد خاموشی به این بزرگی هستیم. سال گذشته Cloudflare ، که خدمات شبکه ای به شرکت های سراسر جهان نیز ارائه می دهد ، به دنبال نقصی که باعث توقف بارگیری سایت های اصلی از جمله Shopify ، Discord و Politico شد ، قطع مشابهی داشت. در ماه نوامبر ، سرویس ابری آمازون نیز تلو تلو خورد ، که مانع از بروزرسانی صفحه وضعیت خود در حین حادثه شد. راه اندازی آنلاین فضای کاری نوشن نیز در این سال با وقفه های زیادی روبرو شد و این شرکت را مجبور کرد برای درخواست کمک به توییتر مراجعه کند.

یک محقق امنیتی دامنه سطح بالای منقضی شده یک کشور را فرمان داد تا آن را از شر هکرها نجات دهد


منبع Tech Crunch