فیس‌بوک امروز اعلام کرد که به توافقی چند ساله دست یافته است تا به ناشران فرانسوی برای اشتراک‌گذاری مجدد محتوایشان در پلتفرم‌هایش پول پرداخت کند.

غول رسانه‌های اجتماعی گفت که قرارداد مجوز با اتحاد روزنامه‌های ملی و منطقه‌ای «به این معنی است که مردم در فیس‌بوک می‌توانند به آپلود و اشتراک‌گذاری آزادانه اخبار در میان جوامع خود ادامه دهند، در حالی که همچنین تضمین می‌کند که حق چاپ شرکای انتشارات ما محافظت می‌شود. ”

فیس بوک از مشخص کردن مبلغی که برای توافق با l’Alliance de la presse d’information générale (APIG) در فرانسه می پردازد، وقتی ما پرسیدیم خودداری کرد. اما در یک پست وبلاگ که این قرارداد را بوق زده می نویسد: “پس از مذاکرات سازنده ، این راه حل سرمایه گذاری ما را در صنعت خبر بیشتر می کند و تجربه خبر را برای مردم و ناشران در فیس بوک تقویت می کند.”

پست وبلاگ همچنین مشخص می‌کند که طی سه سال آینده «حداقل» یک میلیارد دلار برای حمایت از شرکت‌های رسانه‌ای سرمایه‌گذاری خواهد کرد – اما این یک ظرف جمعی است و نه تنها یک گلدان فرانسوی. بنابراین، چه کسی دقیقاً چه چیزی را دریافت می کند – و از کجا – نامشخص است.

بزرگ‌نمایی فیس‌بوک در فرانسه داوطلبانه نیست: توسعه مربوط به قانون اتحادیه اروپا است که برای اصلاح قوانین کپی رایت دیجیتال در سال 2019 به‌روزرسانی شد تا، در میان سایر تغییرات، در پاسخ به انتقادات صنعت روزنامه‌ای که در زمینه فناوری‌های تبلیغاتی تبلیغ می‌کنند، حقوق همسایگان را برای تکه‌هایی از محتوای ناشران گسترش دهد. غول‌ها روزنامه‌نگاری با کیفیتی را که کاربران پلتفرم‌هایشان به اشتراک می‌گذارند، آزاد می‌کردند.

فرانسه در انتقال اصلاحات کپی رایت دیجیتال اتحادیه اروپا به قوانین ملی پیشرو بوده است، اما قوانین اصلاح شده قرار است در سراسر این بلوک اعمال شود – بنابراین غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک باید چندین معامله را برای پوشش منطقه انجام دهند. از این رو آن «حداقل» یک میلیارد دلار گلدان.

در همین حال ، گوگل در آغاز امسال با ناشران خبری در فرانسه به توافق رسیده است.

با این حال، به سرعت توسط ناظر رقابت کشور در مورد نحوه برخورد با مذاکرات با ناشران مورد بررسی قرار گرفت. و در تابستان امسال، مقامات فرانسوی گوگل را به دلیل نقض یک دستور مربوط به این فرآیند 592 میلیون دلار جریمه کردند – به اتهام عدم انجام مذاکرات با حسن نیت و پنهان کردن اطلاعات کلیدی مربوط به تعیین پرداخت‌ها.

گوگل 592 میلیون دلار در فرانسه به دلیل نقض حکم ضد انحصار برای مذاکره در مورد هزینه های کپی رایت برای قطعات خبری جریمه شد.

سازمان ناظر رقابت فرانسه نیز از اینکه گوگل تلاش کرد تا به طور یکجانبه شرایطی را بر ناشران تحمیل کند، ناراضی بود و به دنبال آن بود که آنها را وادار کند تا با یک محصول صدور مجوز خبری جهانی که ابداع کرده است، به‌عنوان اخبار انتخاب‌شده ناشر، به‌جای مذاکره با شرایط محلی موافقت کنند، همانطور که قانون اقتضا می‌کند.

مشخص نیست که آیا اعمال تهاجمی مقامات علیه گوگل ذهن‌ها را در فیس‌بوک متمرکز کرده است تا با ناشران فرانسوی قرارداد خود را امضا کند – به ویژه به این دلیل که مبلغی که برای اشتراک‌گذاری مجدد محتوا می‌پردازد فاش نمی‌شود – اما احتمالا کمک کرده است.

گروه اتحاد ناشران فرانسوی که اعضای آن با شرایط فیس بوک موافقت کرده اند، تنها گفت که این معامله “تامین مالی قابل توجهی” ایجاد می کند، به ویژه با تاکید بر افزایش درآمدی که برای کوچکترین اعضای خود ایجاد می کند.

پیر لوئت ، رئیس اتحاد و مدیرعامل Groupe Les Echos – Le Parisien ، در بیانیه ای افزود: “این اولین قدم در اجرای ملموس حقوق همسایه نشان می دهد که همبستگی بین ناشران برای دفاع م interestsثر از منافع آنها کلیدی است.”

همچنین امروز، فیس‌بوک اعلام کرد که در ژانویه یک سرویس خبری فرانسوی راه‌اندازی می‌کند – که به گفته او به کاربران «فضای اختصاصی برای دسترسی به محتوای منابع خبری معتبر و معتبر» می‌دهد – تلاش‌های خود را برای نمایش روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در پلتفرم خود به عنوان نتیجه مستقیم قوانین که مستلزم پرداخت هزینه استفاده مجدد است.

این با رویدادهای اخیر استرالیا فاصله زیادی دارد – جایی که در اوایل سال جاری، قانونگذاران در مورد قوانین مشابه مربوط به پرداخت هزینه برای تجمع محتوای خبری و استفاده مجدد بحث می کردند. و در طی آن فشار قانونی، فیس‌بوک به طور موقت اشتراک‌گذاری اخبار را در این شهرستان به طور کامل تعطیل کرد – همراه با یک سری منابع اطلاعاتی با حسن نیت دیگر، که ظاهراً به عنوان نوعی استراتژی لابی “شیطانی آشفته” برای تلاش برای ترساندن قانونگذاران کشور به ترک این ایده بود. .

با این حال، آنچه در واقع اتفاق افتاد این بود که قانونگذاران استرالیایی پیش رفتند و کد چانه زنی خبری را تصویب کردند که در فوریه امسال برای فیس بوک و گوگل اعمال می شود.

و قراردادهایی برای پرداخت هزینه استفاده مجدد از محتوا در استرالیا بین این زوج و تعدادی از ناشران و پخش‌کننده‌های زیرمجموعه منعقد شد.

بنابراین به نظر می‌رسد که این نوشته برای پلتفرم‌های adtech که مجوزی رایگان برای کسب درآمد از توجه تولید شده توسط محتوای خبری حرفه‌ای که از پلتفرم‌هایشان عبور می‌کند، دریافت می‌کنند. همانطور که سایر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می بینند که کیف پول Big Tech برای پرداخت هزینه استفاده مجدد از اخبار از طریق تغییراتی در قانون که مطمئناً از آنها پیروی می کنند، باز می شود.

اما از آنجایی که پرداخت‌های ثابت از غول‌های فناوری به اتاق‌های خبر سرازیر می‌شود – سال گذشته گوگل همچنین اعلام کرد یک ظرف ۱ میلیارد دلاری برای پرداخت مجوز اخبار ارائه می‌کند – ناظران دموکراسی ممکن است دلیلی برای نگرانی از تبدیل شدن پلت‌فرم‌های اینترنتی غالب به منبع درآمدی برای «مطبوعات آزاد» داشته باشند.

گوگل و فیس بوک مطمئناً وقت خود را برای استفاده از فرصت های تبلیغاتی از دست نمی دهند – ناگهان ادعا می شود که اکنون می توان از پلتفرم های خود به عنوان منابع “اخبار قابل اعتماد و قابل اعتماد” استفاده کرد. (می دانید، به جای طعمه کلیک خشمگین و اطلاعات نادرست که اغلب آنها را برای کسب سود تقویت می کند.)

در پست وبلاگ فیس بوک آمده است: «همکاری ما با Alliance مزایای یک همکاری قوی را ثابت می کند. به همین ترتیب، ما از پیشرفت هایی که در سایر نقاط اروپا حاصل شده است، دلگرم شده ایم و امیدواریم که گفتگوهای سازنده ادامه یابد.»

تحولاتی که در این زمینه به آن اشاره می کند، راه اندازی اخیر Facebook News در آلمان با شرکای جدید از جمله Axel Springer، Frankfurter Allgemeine Zeitung، Handelsblatt و Tagesspiegel است.

در بریتانیا همچنین اشاره می‌کند که با تعدادی از ناشران از جمله Conde Nast، The Economist، Guardian Media Group و Hearst قراردادهایی منعقد کرده است.

استرالیا اکنون الگویی برای وادار کردن فیس بوک و گوگل به پرداخت هزینه اخبار دارد


منبع Tech Crunch