TikTok ، برنامه اشتراک گذاری ویدیو که به مرکز درگیری اقتصادی بین ایالات متحده و چین منتقل شده است ، قصد دارد دستور اجرایی صادر شده توسط رئیس جمهور دونالد ترامپ را صادر کند که باعث فروش یا ممنوعیت خدمات در ایالات متحده شود.

براساس گزارشی که روز گذشته از رادیو عمومی عمومی انجام شد ، TikTok می تواند به محض سه شنبه طرح دعوی فدرال را به چالش بکشد. انتظار می رود این دادخواست در دادگاه منطقه ایالات متحده برای منطقه جنوبی کالیفرنیا ، جایی که TikTok دارای دفتر مرکزی آمریکا است ، تشکیل شود.

براساس گزارش NPR ، TikTok قانون اساسی این ممنوعیت و ادعاهای اساسی آن مبنی بر اینکه سرویس اشتراک ویدیو تهدیدی برای امنیت ملی برای کشور است را به چالش می کشد.

TikTok در زمان انتشار به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

روز پنجشنبه ، رئیس جمهور دستورالعمل های اجرایی را امضا كرد كه مهلت 45 روزه برای شركت های آمریكایی را برای لغو روابط تجاری خود با شرکت مادر TikTok ، Bytedance ، و با WeChat ، سرویس پیام رسانی متعلق به غول فناوری Chinse ، Tencent امضا كرد.

ترامپ دستورات ممنوعیت تجارت ایالات متحده با مالک ByteDance و TCCent WeChat مالک TikTok را امضا کرد

TikTok پیش از این نخستین خبرها مبنی بر امضای رئیس جمهور ، مخالفت خود را با دستورالعمل اجرایی اعلام کرده بود.

همانطور که TechCrunch بازنویسی کرد ، این شرکت اعلام کرد که این دستور “بدون هرگونه روند موقت” صادر شده است و خطر “تضعیف اعتماد مشاغل جهانی به تعهد ایالات متحده به قانون را به خطر می اندازد.” سازوکارهایی که کاخ سفید می خواهد از آن برای ممنوعیت برنامه استفاده کند ، شامل قانون قدرتهای اقتصادی بین المللی اضطراری و قانون فوریت های ملی است. اما این ادعا که عملکرد یک شرکت تابعه یک تجارت خارجی در خاک ایالات متحده یک اورژانس ملی است ، بی سابقه است.

طبق قانون قدرتهای بین المللی اقتصادی اضطراری ، که در سال بحران گروگانگیری در سال 1976 به تصویب رسید ، رئیس جمهور اختیارات گسترده ای برای صدور تعرفه و تعلیق روابط اقتصادی با سایر شرکت ها دارد.

هر گونه چالش برای دستورالعمل اجرایی باید به زودی پیش بیاید ، زیرا Bytedance ، شرکت مادر TikTok همچنین به دنبال چگونگی برداشتن فعالیت های ایالات متحده از طریق فروش است.

پس از اعلام دستورالعمل رئیس جمهور ، مایکروسافت در بیانیه ای اعلام کرد که در مورد مذاکره با Bytedance در مورد خرید TikTok است.

میکروسفوت گفت:

وی گفت: “به دنبال گفتگو بین مدیر عامل مایکروسافت ساتیا نادلا و رئیس جمهور دونالد جی. ترامپ ، مایکروسافت آماده است تا بحث ها را برای کشف خرید TikTok در ایالات متحده ادامه دهد. مایکروسافت کاملاً از اهمیت رسیدگی به نگرانی های رئیس جمهور قدردانی می کند. متعهد شده است كه TikTok را به یك بررسی كامل امنیتی و ارائه منافع اقتصادی مناسب به ایالات متحده ، از جمله خزانه داری ایالات متحده ، تكیك كند. “

تحلیلگران و بانکداران گفته اند که به لطف پایگاه کاربر شرکت بیش از 100 میلیون مشتری در ایالات متحده ، براساس گزارشات موجود در Fortune ، تجارت ایالات متحده TikTok می تواند از 20 تا 50 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

و سایر داوطلبان برای تجارت آمریکایی TikTok نیز ظاهر می شوند. طبق گزارش وال استریت ژورنال ، TikTok همچنین در مورد گفتگوی مقدماتی با توئیتر در مورد ترکیب احتمالی بحث کرده است.

ممکن است مایکروسافت خرید TikTok را تا 15 سپتامبر دنبال کند ، ممکن است سرمایه گذاران آمریکایی را برای معامله دعوت کند


منبع Tech Crunch