جامف ، شرکت مدیریت دستگاه های اپل ، امروز برای رواج عمومی قرار داد. جامف ممکن است نام خانوادگی نباشد ، اما شرکت مینه سوتا از سال 2002 در حال کمک به شرکت ها برای مدیریت تجهیزات اپل است.

در روزهای اولیه ، این اپل بود کامپیوترها بعداً آن را گسترش داد تا آیفون ها و iPad ها را نیز مدیریت کند. این شرکت در شرایطی راه اندازی شد که بیشتر متخصصان فناوری اطلاعات گزینه های کمی برای مدیریت مک در یک محیط تجاری داشتند.

جامف آن را تغییر داد ، و با افزایش مکینتاش و سایر دستگاه های اپل در دهه 2010 در سازمان ها محبوبیت زیادی پیدا کرد ، پیشنهادات شرکت تقاضا افزایش یافت. قابل توجه است که طی سالهای متمادی اپل با ساخت ابزارهای پیشرفته تری در سطح سیستم عامل به مدیریت مک و سایر دستگاه های اپل در سازمانها کمک کرده است.

مطابق تشکیل پرونده S-1 ، Jamf حدود 50 میلیون دلار بودجه افشا شده را قبل از دستیابی توسط شرکای Vista Equity Partners در سال 2017 با قیمت 733.8 میلیون دلار جمع آوری کرد. امروز ، این شرکت بخش پر بازدید از سفر خود را به سمت عموم مردم آغاز می کند.

مدیریت دستگاه اپل مرحله مرکزی انجام می گیرد

در صورت زمان بندی جالب ، Jamf کمتر از یک هفته پس از خرید اپل از راه اندازی مدیریت دستگاه های تلفن همراه Fleetsmith ، تقاضای عمومی می کند. در آن زمان ، اپل اظهار داشت كه همچنان مانند گذشته به همکاری با جفف ادامه خواهد داد ، اما با مجموعه خود در حال رشد ابزارهای داخلی ، كه می تواند در بعضی از مواقع شروع به رقابت جدی تر با رهبر بازار كند.

شرکت های دیگر در فضایی که دستگاه های اپل را مدیریت می کنند علاوه بر Jamf و Fleetsmith شامل آدیجی و کاندجی هستند. سایر پیشنهادات عمومی دیگر در فضای مدیریت دستگاه تلفن همراه (MDM) شامل MobileIron و VMware Airwatch در میان دیگران است.

ویستا یک فروشگاه سهام خصوصی است که دارای یک پایان نامه خاص پیرامون خرید SaaS و سایر شرکتهای سرمایه گذاری ، رشد آنها و سپس خروج آنها از بازارهای عمومی یا دستیابی به آنها توسط خریداران استراتژیک است. نمونه هایی از آن عبارتند از Ping Identity ، که این شرکت قبل از انتشار سال گذشته آن را در سال 2016 خریداری کرد ، و Marketo که ویستا در سال 2016 با 1.8 میلیارد دلار خریداری کرد و سال گذشته با 4.8 میلیارد دلار به Adobe فروخته شد ، سود خالصی را رقم زد.

داخل دستگاه

اکنون که می دانیم جف در بازار کجاست ، بیایید از یک دیدگاه صرفاً مالی در مورد آن صحبت کنیم.

Jamf یک شرکت نرم افزاری مدرن است به این معنی که خدمات دیجیتالی خود را به صورت مکرر به فروش می رساند. به عنوان مثال ، در سه ماهه اول سال 2020 ، حدود 83٪ از درآمد آن از نرم افزار اشتراك درآمد. مابقی توسط خدمات و مجوزهای نرم افزاری تولید شده است.

اکنون که می دانیم شرکت جامف چیست ، بیایید رشد ، سودآوری و تولید وجه آن را بررسی کنیم. هنگامی که ما آن جنبه های نتایج آن را می فهمید ، می توانیم درک کنیم که چه چیزی می تواند ارزش داشته باشد و آیا IPO آن به نظر می رسد در حالت جامد قرار دارد.

ما با رشد شروع خواهیم کرد. در سال 2018 ، جمف 146.6 میلیون دلار درآمد داشته است ، که در سال 2019 به 204.0 میلیون دلار افزایش یافته است. این رشد با نرخ رشد سالانه 39.2٪ ، بیش از سرعت منطقی رشد اقتصادی برای یک شرکت عمومی است. خیلی سریع نیست ، اما بسیار کند نیست. اخیراً ، این شرکت از 44.1 میلیون دلار در Q1 2019 به 60.4 میلیون دلار درآمد در Q1 2020 36.9٪ رشد داده است. این کمی کندتر است ، اما نه هم خیلی کندتر

روی آوردن به سودآوری ، باید از حاشیه ناخالص شرکت شروع کنیم. سپس در مورد حواشی خالص آن صحبت خواهیم کرد. و سرانجام ، سود را تعدیل کرد.

حاشیه ناخالص به ما کمک می کند تا بفهمیم درآمد یک شرکت چقدر ارزش دارد. هر چه حاشیه ناخالص بالاتر باشد ، بهتر است. شرکت های SaaS مانند Jamf تمایل به حاشیه ناخالص 70 درصد یا بالاتر دارند. در مورد خود Jamf ، حاشیه ناخالص 75.1٪ در Q1 2020 و 72.5٪ در سال 2019 را نشان داد. حاشیه ناخالص Jamf در قلمرو نتایج SaaS به راحتی می نشیند ، و شاید مهمتر از آن ، با گذشت زمان در حال بهبود است.

پشت پرده

هنگامی که تمام هزینه های آن به حساب می آید ، عکس کمتر گلگون است و جمف بی سود است. ضرر خالص این شرکت برای سال 2018 و 2019 مشابه بود و در مجموع به ترتیب 36.3 میلیون دلار و 32.6 میلیون دلار بود. ضرر خالص Jamf در Q1 اندکی بهبود یافته است که از 9.0 میلیون دلار در سال 2019 به 8.3 میلیون دلار در سال جاری کاهش یافته است.

با این حال ، این شرکت با بدهی کاهش یافته است ، اما این هزینه در Q1 2020 نزدیک به 5 میلیون دلار و برای کل سال 2019 21.4 میلیون دلار هزینه داشته است. طبق گفته S-1 ، Jamf نسبت بدهی به سهام خود را تقریباً 0.8 ، که ممکن است کمی بالاتر از میانگین شرکت SaaS عمومی شما باشد ، و تقریباً قطعاً تابعی از خرید شرکت توسط یک شرکت سهام خصوصی است.

اما معیارهای تعدیل شده سود شرکت ، هزینه های بدهی را کاهش می دهد و در زیر سود تعدیل شده شدید قبل از بهره ، مالیات ، استهلاک و استهلاک (EBITDA) ، تاریخچه جاف تنها یکی از افزایش سودآوری است. از 6.6 میلیون دلار در سال 2018 به 20.8 میلیون دلار در سال 2019 و از 4.3 میلیون دلار در Q1 2019 به 5.6 میلیون دلار در Q1 2020 ، با نزدیک به 10٪ حاشیه سود عملیاتی تعدیل شده از طریق YE 2019.

جالب است بدانید که چگونه حاشیه های این شرکت تحت تأثیر COVID-19 قرار می گیرند ، و در دوره ای که هنوز هم در نسخه اولیه S-1 خالی مانده است ، حاشیه های این شرکت تحت تأثیر قرار می گیرند. به طور کلی ، بازار Enterprise نسبت به شوک اقتصادی اخیر مقاوم بوده و ممکن است مدیریت دستگاه با توجه به فشار رو به رشد برای کار از راه دور ، بیش از حد انتظارات باشد.

تکمیل تصویر

نکته قابل توجه در مورد جف این است که تولید پول نقد مثبت دارد ، حتی اگر در Q1 تمایل به مصرف وجه نقدی را داشته باشد که در سه ماهه های دیگر ساخته می شود. در سال 2019 ، این شرکت 11.2 میلیون دلار گردش نقدی عملیاتی را به ثبت رساند. این یک نتیجه خوب و بهتر از تولید نقدی عملیاتی 9.4 میلیون دلاری 2018 است. (سرمایه گذاری شرکت در جریان سرمایه های نقدی شرکت به دلیل دستیابی شرکت های دیگر مانند زولدزک و دیگیتا اغلب منفی بوده است.)

با Jamf ، ما یک شرکت SaaS داریم که به خوبی رشد می کند ، دارای حاشیه های محکم ، در حال بهبود ، ضرر غیر وحشتناک ، رشد سود تعدیل شده و آنچه به نظر می رسد یک چشم انداز مناسب گردش پول است. اما جامف با پول نقد و 22.7 میلیون دلار پول نقد و معادل آن در پایان Q1 2020 – در حال حاضر چند ماه پیش – فقیر است. در آن زمان ، این شرکت همچنین 201.6 میلیون دلار بدهی داشت.

با توجه به ارزش شرکت ، این رقم بدهی وحشتناک نیست. اما مانده نقدی نازک این شرکت ، آن را به یک نامزد خوب IPO تبدیل می کند. رفتن به عموم مردم ، تغییراتی را برای شرکت ایجاد می کند ، به آن عرض جغرافیایی عملیاتی بیشتری می دهد و احتمالاً فرصتی برای کاهش بار بدهی خود خواهد بود. در واقع Jamf متذکر شد که قصد دارد بخشی از افزایش IPO خود را برای “بازپرداخت وامهای بدهی تحت تسهیلات وام ما …” بازپرداخت بدهی در IPO در خریدهای سهام خصوصی متداول کند.

پس چی؟

راهپیمایی جمف به بازارهای عمومی نام خود را به لیست روزافزون شرکتها می افزاید. بازار در حال حاضر در حال آماده سازی برای مصرف لیموناد و Accolade در این هفته است ، و شایعات بسیاری از شرکت های SaaS در بال وجود دارد ، فقط منتظر هستند تا عمومی شود.

شانس معقولی وجود دارد که وقتی COVID-19 همچنان در حال اجرا است. بازارهای عمومی سرانجام حرکت خود را از دست می دهند. اما این مانع از شرکت های مانند جمف نمی شود که تاس ها را ببندند و فرصتی برای عمومی شدن پیدا کنند.


منبع Tech Crunch