هنگامی که بنیانگذاران آرونا برای اولین بار در دانشگاه ملاقات کردند ، آنها می خواستند راهی برای استفاده از تحصیلات خود در فن آوری اطلاعات برای کمک به اعضای خانواده ای که ماهیگیری کمی دارند انجام دهند. اندونزی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شیلات در جهان است ، اما صنعت بسیار پراکنده است. این بدان معناست که شیلات ، به ویژه انواع کوچک ، با نوسانات تقاضا و بی ثباتی قیمت کنار می آیند. آرونا ایجاد شده است تا آنها را به مشتریانی مانند رستوران ها و صادرکنندگان نزدیک کند ، روشی که استارت آپ های میز از طریق زنجیره تأمین کشاورزی جمع می کنند.

امروز آرونا اعلام کرد که با مشارکت SIG و سرمایه گذاران برگشتی از جمله AC Ventures ، MDI و Vertex Ventures ، 35 میلیون دلار در بودجه سری A به رهبری Prosus Ventures و صندوق رشد مشرق شرقی جمع آوری کرده است. آرونا می گوید این بزرگترین سرمایه گذاری سری A در بخش کشاورزی و دریایی اندونزی است.

این شرکت در درجه اول با شیلات کوچک کار می کند (یا قایق هایی با قایق هایی با ظرفیت حدود یک تا دو تن) و با تمرکز بر پایداری ، به تامین کنندگان کمک می کند تا اهداف 14 سازمان ملل را دنبال کنند. این موارد شامل جلوگیری از صید بی رویه ، حفاظت از اکوسیستم های ساحلی و دسترسی شیلات در مقیاس کوچک به منابع و بازارهای بیشتر است.

آرونا در سال 2016 توسط فرید نوفال اسلم ، ایندراکا فاضلیله و اواری اوکتاویانتی تاسیس شد که هنگام تحصیل در رشته مدیریت و مدیریت فناوری اطلاعات در دانشگاه تلکوم با یکدیگر آشنا شدند. فاضله و اکتاویانتی از خانواده هایی در صنعت ماهیگیری بودند و این سه نفر می خواستند چیزی ایجاد کنند که برخی از چالش های آنها را حل کند.

اسلم به TechCrunch گفت: “این ایده اصلی بود ، اما بزرگترین چیزی که در آن زمان دیدیم ، مزیت موقعیت اندونزی به عنوان یک کشور بزرگ کشاورزی با پتانسیل بزرگ در صنعت غذاهای دریایی بود.”

سکوی کشت و صنعت اندونزی TaniHub Group دور 65.5 میلیون دلار سری B را برداشت می کند

طبق گزارش بانک جهانی ، اندونزی دومین تولید کننده بزرگ شیلات در جهان است. این بخش سالانه حدود 4.1 میلیارد دلار درآمد صادراتی ایجاد می کند و بیش از 7 میلیون شغل را پشتیبانی می کند.

اما تیم موسس آرونا هنگام تجزیه و تحلیل جوامع ساحلی ، دو مشکل عمده را مشاهده کرد. اولین مورد دسترسی به بازار و دریافت قیمت های مناسب غذاهای دریایی بود. مورد دوم دسترسی به سرمایه در گردش بود.

برای حل مسئله اول ، آرونا ساخته شد تا زنجیره تأمین را کوتاه کند ، اسلام گفت که می تواند شش یا هفت لایه بین ماهیگیری و خریداران مانند رستوران ها ، بازارها یا صادر کنندگان داشته باشد.

خریداران از طریق این سیستم عامل سفارش خرید می دهند و سپس در جوامع شیلاتی توزیع می شود که آرونا برای تمرکز روی انواع خاصی از غذاهای دریایی سازمان می دهد. این به آنها کمک می کند تقاضا را پیش بینی کنند ، تجارت را تضمین کنند و از صید بی رویه جلوگیری کنند.

آرونا همچنین یک شبکه لجستیکی ساخت که شامل بیش از 45 سایت جمع آوری یا انبارهایی است که غذاهای دریایی توسط ماهیگیری برای بررسی کیفیت ، پردازش و بسته بندی در آنها تحویل داده می شود. انبارهای آرونا ترکیبی از امکاناتی است که مالک آن است یا با شرکای آن اداره می شود. تحویل کالا توسط ارائه دهندگان تدارکات شخص ثالث انجام می شود.

این پلتفرم در حال حاضر حدود 20 دسته محصول دارد و از بودجه خود برای گسترش به سایر موارد استفاده خواهد کرد. کالاهای آن شامل کالاهای با ارزش مانند خرچنگ دریایی است که توسط صادرکنندگان به بازارهایی مانند مالزی ، سنگاپور ، چین ، تایوان ، هنگ کنگ ، کانادا و ایالات متحده حمل می شود.

یکی از نیازهای اصلی آرونا برای شیلات در این سیستم عامل پایبندی به روند پایداری آن است. به گفته بانک جهانی ، یکی از بزرگترین موضوعاتی که شیلات اندونزی با آن روبرو است ، صید بی رویه است که به تنوع زیستی دریایی آسیب می رساند. اعضای تیم آرونا با شیلات کار می کنند تا تجهیزات خود را استاندارد کنند تا از مقررات دولت پیروی کنند و مکان هایی را انتخاب کنند که بیش از حد ماهیگیری نشود.

با تمرکز بر روی چند نوع غذای دریایی ، ماهیگیری هایی که با آرونا کار می کنند بهتر می توانند کیفیت و ردیابی محصولات خود را تضمین کرده و نوسانات قیمت را مدیریت کنند.

دومین مشکلی که آرونا بر روی آن کار می کند عدم دسترسی به سرمایه در گردش است. برای کمک به شیلات ، وام های بدون وثیقه برای تجهیزات و سایر مواردی که برای مشاغل خود نیاز دارند ، با موسسات مالی و شرکت های فین تک شریک می شوند. وقتی شیلات آرونا برای وام درخواست می کند ، سیستم عامل می تواند داده های معامله جمع آوری شده در بستر را برای امتیازدهی اعتبار فراهم کند.

این شرکت همچنین امروز اعلام كرد كه بودیمان گوه را به عنوان رئیس خود و Octavianty را به عنوان مدیر ارشد پایداری خود منصوب كرده است. بودجه آن برای گسترش به مناطق جدید در اندونزی ، استخدام تجزیه و تحلیل داده ها و توسعه فن آوری ، از جمله دستگاه های اینترنت اشیا برای کمک به انجام بررسی های کیفیت استفاده می شود.

آرونا قصد دارد در آینده نزدیک به اندونزی متمرکز شود زیرا تعداد زیادی شیلات در این کشور وجود دارد.

اسلم گفت: “در حال حاضر 21000 صیاد در این سیستم عامل داریم ، با این وجود حدود 2.7 میلیون صیاد در اندونزی وجود دارد ، بنابراین فضای زیادی برای رشد وجود دارد.”

در بیانیه ای ، ساچین بانوت ، رئیس سرمایه گذاری آسیای جنوب شرقی Prosus Ventures گفت: “ما با ساخت یک زنجیره تأمین قوی و زیرساخت های فناوری غنی از دانش و تخصص صنعت ، ما معتقدیم که آرونا به طور منحصر به فرد در خدمت تقاضای جهانی در حال رشد برای ماهیگیری پایدار است. محصول ، ضمن حمایت از معیشت ماهیگیران محلی. “

4 صنعت پایدار که بنیانگذاران و VC ها با سبز شدن می توانند سبز را ببینند


منبع Tech Crunch