سهام وودافون این ایده در روز جمعه بیش از 23 درصد کاهش یافت پس از آنكه دادگاه اوج هند به دومين اپراتور مخابراتی این كشور دستور داد و Airtel ، سومین شبکه بزرگ مخابراتی ، ترتیب و پرداخت میلیاردها دلار به عنوان بدهی در یك ماه را پرداخت كردند.

در یک حکم کاملاً قاطع ، دیوان عالی کشور درخواست شبکه های مخابراتی مبنی بر پرداخت بدهی های 13 میلیارد دلاری تاریخی به دولت را رد کرد. عدالت آرون میشرا به وكلا گفت: “این تحقیر خالص ، تحقیر 100٪ است.”

سفارش امروز ، که ممکن است منجر به غول مخابراتی ایالات متحده Vodafone شود با سقوط سرمایه گذاری مشترک محلی ، سهام Vodafone Idea با 23.21 درصد کاهش یافت. براساس آمار رسمی (PDF) وودافون ایده تا نوامبر سال گذشته بیش از 336 میلیون مشترک داشت.

این شرکت به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

دستور دیوان عالی کشور با دستور وزارت مخابرات مبنی بر پرداخت عوارض تا پایان جمعه دنبال شد. وزارت ارتباطات از راه دور همچنین به شرکتهای مخابراتی دستور داد تا روز شنبه دفاتر مربوطه خود را باز نگه دارند تا “تسهیل” پرداخت ها و پاسخ به سؤالات را انجام دهند.

در ماه اکتبر ، دیوان عالی کشور حكم داد كه Vodafone Idea و Bharti Airtel و همچنین چندین اپراتور دیگر ، از جمله برخی دیگر كه دیگر عملیاتی نیستند ، باید ظرف 90 روز به 13 میلیارد دلار درآمدی ناخالص تعدیل شده به عنوان هزینه های استفاده از طیف ، به دولت بپردازند. و هزینه مجوز

دولت هند و اپراتورهای مخابراتی برای یک دهه اختلاف نظر دارند که چگونه باید درآمد ناخالص را محاسبه کرد. دولت مجوز و هزینه طیف را به عنوان سهمی از درآمد خود توسط اپراتورها پرداخت کرده است. Telcos استدلال می کنند که فقط درآمد اصلی حاصل از استفاده از طیف برای محاسبه درآمد ناخالص تعدیل شده باید در نظر گرفته شود.

ایرلتل با اظهار نظر در مورد این حكم گفت كه تا هفته آینده 1.3 میلیارد دلار پرداخت می شود و مابقی (حدود 5 میلیارد دلار) قبل از 17 مارس ، هنگامی كه دیوان عالی كشور دوباره پرونده را شنید. سهام آن در روز جمعه 4.69٪ افزایش یافت زیرا اپراتور مخابراتی وضعیت بهتری برای پرداخت دارد و چشم انداز آن تنها دومین شبکه بزرگ مخابراتی برای مبارزه با Reliance Jio است ، شبکه برتر که توسط ثروتمندترین مرد هند اداره شده Mukesh Ambani .

در ماه های اخیر ، مدیران دفتر وودافون با دفتر مرکزی ایالات متحده ، که 45 درصد ایده Vodafone Ideate را دارند ، گفتند که تجارت این گروه در هند اگر دولت آن را تسکین ندهد ، تجارت را متوقف می کند. Vodafone Idea که قبلاً 14 میلیارد دلار بدهی خالص دارد ، حدود 4 میلیارد دلار بدهی به دولت هند بدهکار است.

رئیس کمیته Vodafone Idea Vodafone ، Kumar Mangalam Birla در ماه دسامبر گفت که این شرکت در صورت عدم تسکین دولت به سمت ورشکستگی پیش می رود. “سپس گفت:” این معنی نیست که پول بدی پس از بد بدی. “

چند سال گذشته برای اپراتورهای مخابراتی در هند دشوار بوده است ، که برای تأمین بخشی از دومین بازار پرجمعیت جهان ، وارد کشور شدند. اما از سال 2016 ، آنها بعد از اینکه Ambani Reliance Jio را راه اندازی کرد و داده ها و تماس های صوتی رایگان را برای مدت زمان طولانی ارائه داد ، ده ها میلیون مشترک را از دست داده اند و هر شرکت دیگری را مجبور به کاهش تعرفه های خود می کنند.

Sidharth Luthra ، مدافع ارشد دیوان عالی کشور ، در مصاحبه تلویزیونی گفت که دادگاه در حق خود برای دستیابی به چنین تصمیمی است ، اما گفت که شاید آنها باید پیامدهای اقتصادی این حکم را در نظر بگیرند که بر شغل ها تأثیر بگذارد ، و می تواند مختل شود. زندگی روزمره افرادی که به خدمات شبکه اعتماد می کنند.

ایده Vodafone است موضوع برتر گرایش در اوایل شنبه (به وقت محلی) در توییتر ، به عنوان بسیاری از مردم ابراز نگرانی در مورد چشم انداز آینده شبکه مخابراتی و ابراز نگرانی از اینکه این سرویس برای آنها عملیاتی شود.
منبع Tech Crunch