راه اندازی آزمایشگاه موشک قراردادی برای راه اندازی CubeSat از طرف ناسا به وی اعطا شده است برای آزمایش CAPSTONE آژانس ، با هدف نهایی از قرار دادن CAPSTONE CubeSat به cislunar (در منطقه بین زمین و ماه) در مدار – همان مدار است که ناسا در نهایت برای ایستگاه فضایی مداری Gateway Moon خود استفاده می کند. این پرتاب قرار است در سال 2021 انجام شود.

پرتاب CAPSTONE در مرکز جدید راه اندازی مجتمع 2 (LC-2) راک در آزمایشگاه پرواز Wallops در ویرجینیا برگزار می شود. راکت لابراتوار در ماه دسامبر پد پرتاب خود را به طور رسمی در آنجا افتتاح کرد و اولین ماموریت های خود را با استفاده از وسیله نقلیه Electron خود از این سایت از اواخر سال جاری آغاز می کند.

این پرتاب از جهات مختلفی قابل توجه است ، از جمله دومین مأموریت قمری برای پرتاب از محل پرواز ویرجینیا. همچنین می خواهیم از پلت فرم Photon Rocket Lab ، یک ماهواره طراحی و ساخته شده داخلی استفاده کند که می تواند طیف وسیعی از بار را پشتیبانی کند. در این حالت ، فوتون از مدار مدار زمین به ماه به CAPSTONE CubeSat ، که وزن آن تنها در حدود 55 پوند وزن است ، منتقل می کند که در این مرحله CAPSTONE موتورهای کوچک خود را به آتش می کشد تا وارد مدار مورد نظر خود شود.

Rocket Lab سال گذشته فوتون را معرفی کرد و در زمان مشخصی که بخشی از آن را طراحی کرده است تا بتواند ماهواره های کوچکتر – از جمله به ماه – را تحویل بگیرد. این یک ویژگی اصلی برای ارائه به عنوان ناسا در برنامه Artemis خود است ، که هدف از آن بازگشت فضانوردان انسان به سطح ماه تا سال 2024 است ، و ایجاد یک انسان دائمی تر در ماه و اطراف ماه برای آماده سازی مأموریت های نهایی به مریخ است.

CAPSTONE با بازی در نقش “به عنوان یک مسیری” برای دروازه قمری که ناسا نهایتا امیدوار به ساخت و استقرار آن است ، نقش اصلی را در آن مأموریت بازی خواهد کرد.

مارشال اسمیت ، مدیر برنامه های اکتشافات قمری انسان در ناسا در بیانیه مطبوعاتی گفت: “CAPSTONE یک تظاهرات سریع ، تحمل ریسک است که می تواند درباره مدار منحصر به فرد هفت روزه سیسیلونار که ما نیز برای آن هدف قرار داده ایم بیاموزیم.” جزئیات این خبر “ما فقط به این داده های پیش ساز اعتماد نمی کنیم ، بلکه می توانیم با استفاده از همان مدار قمری ، بلاتکلیفی ناوبری را قبل از ماموریت های آینده خود کاهش دهیم.”

در کل ، این آژانس گفت که قرارداد پرتاب با راکت لابراتوار دارای قیمت ثابت 9.95 میلیون دلار است. ناسا انتظار دارد پیمانکاران Advanced Space و Tyvak Nano-Satellite Systems اقدام به ساختن فضاپیمای CAPSTONE در این ماه پیش از آغاز برنامه ریزی شده 2021 کنند.


منبع Tech Crunch