در ابتدای راه اندازی بنیانگذار شبکه جهانی وب ، تیم برنرز لی ، امروز نسخه سازمانی پلتفرم حریم خصوصی Solid را اعلام کرد که به سازمان ها و دولت های بزرگ امکان می دهد برنامه هایی بسازند که کاربران را قادر به کنترل اطلاعات خود کنند.

برنرز لی همیشه معتقد بود که وب باید آزاد و باز باشد ، اما سازمان های بزرگی در طول 20 سال گذشته رشد کرده اند که با استفاده از داده های ما درآمد خود را کسب می کنند. او می خواست مردم را دوباره مسئول اطلاعات خود قرار دهد ، و پروژه منبع باز Solid ، توسعه یافته در MIT ، اولین قدم در این روند بود.

سه سال پیش او اینروتت را راه اندازی کرد که در بالای پروژه منبع آزاد ساخته شده بود و جان بروس را برای مدیریت شرکت استخدام کرد. این دو دیدگاه مشترکی در مورد تغییر مالکیت داده بدون تغییر در نحوه توسعه وب سایت ها داشتند. با Solid ، توسعه دهندگان از همان استانداردها و روش های ساخت سایت استفاده می کنند و این برنامه ها در هر مرورگری کار خواهند کرد. آنچه Solid قصد دارد انجام دهد ، توازن قدرت داده را تغییر داده و به کاربر هدایت می کند.

بروس توضیح داد: “سریع به امروز منتقل می شویم ، و ما اولین فناوری قابل توجه را به عنوان ثمره کار خود منتشر می کنیم ، که این یک نسخه سازمانی از Solid است که توسط سازمان های بزرگ در مقیاس مستقر می شود.”

تیم برنرز لی مأموریت دارد تا از وب تمرکز کند

ایده اصلی این روش این است که کاربران داده های خود را در نهادهای ذخیره آنلاین تحت عنوان ذخیره آنلاین اطلاعات شخصی یا Pods به اختصار کنترل می کنند. نسخه سازمانی آن از Solid Server برای مدیریت Pods تشکیل شده است و توسعه دهندگان می توانند با استفاده از SDK برای استفاده از Pods و دسترسی به داده های مورد نیاز برای انجام یک کار خاص مانند پرداخت مالیات یا تعامل با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی ، برنامه های کاربردی بسازند. بروس اشاره کرد که نسخه سازمانی کاملاً با مشخصات پروژه منبع باز Solid سازگار است.

این شرکت قبل از انتشار امروز با برخی از سازمان های بزرگ از جمله BBC و سرویس بهداشت ملی در انگلیس و دولت فلاندر در بلژیک کار کرده است زیرا آنها برای ارائه این به بازار کار می کنند.

برای اینکه شما از نحوه کارکرد شما مطلع شوید ، سرویس بهداشت ملی در حال ایجاد برنامه ای برای بیمارانی است که با آنها در ارتباط هستند و آنها با استفاده از Solid می توانند داده های سلامتی خود را کنترل کنند. این شرکت توضیح داد: “بیماران می توانند به پزشكان ، خانواده یا مراقبان در خانه اجازه دهند اطلاعات خاصی را از Solid Pods خود بخوانند و یادداشت های مراقبتی یا مشاهداتی را اضافه كنند كه پزشكان می توانند برای بهبود مراقبت از بیمار بخوانند.”

تفاوت این برنامه و برنامه های تلفنی معمول در وب یا کاربر این است که کاربر می تواند به این اطلاعات دسترسی پیدا کند و صاحب برنامه باید از کاربر اجازه بخواهد و کاربر باید صریحاً و تحت چه شرایطی آن را اعطا کند.

این استارت آپ در سال 2017 راه اندازی شد و تاکنون حدود 20 میلیون دلار درآمد کسب کرده است. بروس و برنرز-لی درک می کنند که برای ریشه یابی این امر ، استفاده از آن باید آسان باشد ، مبتنی بر استاندارد باشد و توانایی مدیریت مقیاس گسترده را داشته باشد. هرکسی می تواند نسخه منبع باز Solid را بارگیری و استفاده کند ، اما با داشتن نسخه سازمانی ، به سازمانهای بزرگی مانند سازمانهایی که با پشتیبانی ، امنیت و مقیاس مورد نیاز این شرکتها کار کرده اند ، می دهد.

تیم برنرز-لی به نشانه 30 سال وب ، خواستار مبارزه مشترک با اطلاعات نادرست است


منبع Tech Crunch