با سلام و خیر مقدم به گفتگوی TechCrunch در چین ، خلاصه ای از رویدادهای اخیر که چشم انداز فناوری چین را شکل می دهد و معنای آنها برای مردم در سایر نقاط جهان چیست.

صنعت فناوری در چین هفته ای پرآشوب را پشت سر گذاشته است. دولت 100 میلیارد دلار به بخش آموزش خصوصی خود می افزاید و میلیاردها دلار از سود بازار پردرآمدترین بازیگران صنعت را از بین می برد. در همین حال ، حمله به غول های اینترنتی چینی ادامه داشت. پس از تعلیق ثبت نام کاربران توسط Tencent ، سهام فناوری سقوط کرد و این نگرانی را ایجاد کرد که چه کسی هدف بعدی خشم پکن خواهد بود.

ناظران بصیر اشاره می کنند که موج جدید مقررات سختگیرانه علیه شرکت های اینترنتی و آموزشی چین مدتهاست که در دستور کار پکن قرار دارد و هیچ چیز شگفت انگیز وجود ندارد. در واقع ، دولت مرکزی نسبت به خواسته های خود بی پروا بوده است تولید را تقویت کند و شامل نیروهای کنترل نشده صنعت خدمات آن است که می تواند شامل همه چیز از بسترهای اینترنتی ، استودیوهای فیلمسازی تا مراکز بعد از مدرسه باشد.

چند هفته پیش من با یک سرمایه گذار چینی که بیش از یک دهه است در ربات های صنعتی سرمایه گذاری می کند ، یک گفتگوی آموزنده داشتم ، بنابراین آن را در این شماره وارد می کنم زیرا زمینه مفیدی را برای آنچه در صنعت فناوری مصرف کننده در حال رخ دادن است فراهم می کند. هفته

خودکارسازی کارخانه ها

چین روبات ها را با سرعتی تهاجمی وارد کارخانه ها می کند. هوانگ هی ، شریک نورث ونچر پایتخت ، می بیند که سه نیرو تقاضای روبات های صنعتی را افزایش می دهند – به ویژه آنهایی که در چین ساخته شده اند.

در طول سالها ، پکن از “بومی سازی” در طیف وسیعی از بخشهای فناوری ، از نرم افزارهای سازمانی گرفته تا اتوماسیون خط تولید ، حمایت کرده است. ممکن است روبات های چینی را ببینیم که می توانند چند سال در راه رقیب اشنایدر و پاناسونیک باشند. CRP ، سازنده روبات صنعتی NLVC ، در حال حاضر در سراسر آسیای جنوب شرقی ، روسیه و شرق اروپا به فروش می رسد.

علاوه بر بومی سازی فناوری ، همچنین به خوبی اذعان شده است که چین با بحران شدید جمعیتی روبرو است. کمبود نیروی کار در بخش تولید آن با عدم تمایل جوانان به انجام کارهای پیشین کارخانه بیشتر می شود. روبات های کارخانه می توانند دستی ارائه دهند.

“این روزها جوانان ترجیح می دهند سوار تحویل غذا شوند تا کار در کارخانه. کارهایی که روبات ها جایگزین می کنند از نوع کم مهارت هستند و کارهایی که هنوز نمی توانند توسط روبات ها انجام شوند ، هزینه خوبی دارند و مزایای زیادی به همراه دارند. “

شرکت های بزرگ در چین به دلیل ثبات اثبات شده محصولات همچنان به روبات های وارداتی تمایل دارند. مشکل این است که روبات های وارداتی نه تنها گران هستند بلکه کاربران خود را نیز انتخابی می کنند.

“شرکت ها باید از قابلیت های فنی عمیقی برخوردار باشند تا بتوانند اینها را اداره کنند [Western] روبات ها ، اما چنین شرکتهایی در چین کمیاب هستند. “هوانگ گفت: اکثریت قریب به اتفاق شرکتهای چینی کوچک و متوسط ​​هستند.

هوانگ گفت ، به استثنای صنایع خودروسازی و نیمه هادی ، که هنوز هم تا حد زیادی بر روبات های پیچیده و وارداتی متکی هستند ، روبات های چینی با قیمت مناسب و با استفاده آسان می توانند بیشتر تقاضای محلی برای اتوماسیون صنعتی را برآورده کنند.

در حال حاضر چین تقریباً از یک میلیون روبات شش محور در سال استفاده می کند اما تنها 20 درصد از آنها را خود تولید می کند. این شکاف ، همراه با یک طرح ملی برای بومی سازی ، منجر به هجوم سرمایه گذاری در استارت آپ های رباتیک صنعتی شده است.

هوانگ گفت عجله لزوماً چیز خوبی نیست. “این پدیده عجیب و غریب در چین وجود دارد ، جایی که سرمایه گذاری شده و با ارزش ترین شرکت های رباتیک صنعتی در حال تولید کمتر از 30 میلیون یوان درآمد سالانه هستند و واقعا توسط کاربران واقعی در صنعت شنیده نمی شود.”

“این صنعتی نیست که در آن غول ها با سوختن پول نقد ایجاد شوند. این بخش اینترنت نیست. “

مشاغل کوچک و متوسط ​​با خوشحالی از ربات ها در طبقه کارخانه استقبال می کنند. برای مثال جوشکاری را در نظر بگیرید. هزینه یک جوشکار متوسط ​​حدود 150،000 یوان (23200 دلار) در سال است. یک روبات معمولی جوشکاری که 120 هزار یوان فروخته می شود ، می تواند سالانه سه کارگر را جایگزین کند و “در محل کار شکایت نمی کند.” یک ربات با کیفیت می تواند به مدت 6 تا 8 سال به طور مداوم کار کند ، بنابراین انگیزه مالی برای خودکار کردن واضح است.

تولید پیشرفته فقط به مدیران محلی کمک نمی کند. این امر در نهایت وابستگی شرکت های خارجی به چین را برای کارآیی آن افزایش می دهد و قطع زنجیره تامین چین را با وجود تلاش برای جلوگیری از خطرات ژئوپلیتیک تولید در چین دشوار می کند.

به عنوان مثال ، در زمینه لوازم الکترونیکی ، اکثر زنجیره های تأمین در چین قرار دارند ، بنابراین کارخانه های خارج از چین هزینه بیشتری را برای تدارکات برای جابجایی قطعات به پایان می رسانند. بسیاری از تولیدات 3C در حال حاضر بسیار خودکار هستند که به شدت به برق متکی هستند ، اما در اکثر اقتصادهای نوظهور ، منبع تغذیه هنوز کاملاً بی ثبات است ، که باعث اختلال در تولید می شود. “

جنگ با تایتان های اینترنتی

شوک مقررات ضد تراست علیه علی بابا از سال گذشته هنوز در حال طنین انداز است ، اما موج دیگری از بررسی در حال حاضر آغاز شده است. مدت کوتاهی پس از IPO موفق Didi در نیویورک ، از شرکت غول پیکر سواری خواسته شد تا ثبت نام کاربر را متوقف کرده و بر روی حفاظت از اطلاعات کاربران حیاتی برای امنیت ملی کار کند.

روز سه شنبه ، سهام Tencent پس از متوقف کردن ثبت نام کاربران در پیام رسان WeChat خود ، به دلیل ارتقاء فناوری امنیتی خود برای مطابقت با قوانین و مقررات مربوطه ، بیشترین افت را در یک دهه گذشته تجربه کرد. غول بازی و رسانه های اجتماعی تنها جدیدترین لیست در حال افزایش شرکت هایی است که تحت فشار شدید پکن در بخش اینترنت قرار گرفته اند ، که طی دو دهه تحت سیاست های عدالت خواهانه شکوفا شده بود.

زیر فشارها ، نارضایتی روزافزون پکن از انباشت غیرمنتظره ثروت و قدرت صنعت خدمات است. چین قطعاً مصمم است که بخش فناوری خود را پیش ببرد ، اما انواع فناوری هایی که پکن می خواهد آنقدرها بازی های ویدئویی نیستند که برای کودکان نزدیک بینی ایجاد می کند و الگوریتم هایی که بزرگسالان را به صفحه نمایش خود وادار می کند. چین در برنامه پنج ساله خود ، مجموعه ای از ابتکارات اجتماعی و اقتصادی ، به وضوح اعلام کرده است که به طور کامل از فناوری سخت مانند نیمه هادی ها ، انرژی های تجدیدپذیر ، agritech ، بیوتکنولوژی و اتوماسیون صنعتی مانند رباتیک کارخانه استفاده خواهد کرد.

چین همچنین متعهد شده است که با نابرابری در تحصیل و ثروت مبارزه کند. از نظر مقامات ، مدارس گرانقیمت و انتفاعی بعد از مدارس که شهرهای بزرگ را درگیر می کنند ، مانع پیشرفت تحصیلی کودکان مناطق فقیرتر می شود ، که در نهایت شکاف ثروت را تشدید می کند. اقدامات نظارتی جدید باعث محدود شدن ساعات ، محتوا ، سود و تامین مالی موسسات خصوصی آموزشی ، ذخیره سهام شرکت های برتر صنعت شده است. باز هم ، نشانه های روشنی از طرف وجود دارد نوشته های رئیس جمهور شی جین پینگ برای بازگرداندن تدریس خصوصی خارج از دانشگاه “بازگشت به مسیر آموزشی”. همه سرمایه گذاران و تحلیلگران متمرکز بر چین در حال بررسی افکار و دستورات شی هستند.
منبع Tech Crunch