سلام و خوش آمدید به TechCrunch’s China Roundup ، خلاصه ای از رویدادهای اخیر که باعث شکل گیری چشم انداز فناوری چین و معنای آنها برای بقیه مردم جهان شده است.

علی رغم پیچ و خم های ژئوپلیتیکی برای ورود بنگاه های فن آوری خارجی به چین ، بسیاری از شرکت ها ، به ویژه آنهایی که شریک قابل اتکایی پیدا می کنند ، هنوز هم پیش رو هستند. برای خلاصه این هفته ، من مکالمه ای را با Prophesee ، یک استارت آپ فناوری بینایی فرانسوی ، که اخیراً بودجه ای از Kai-Fu Lee و Xiaomi همراه با خلاصه اخبار معمول دریافت کردم ، شامل می کنم.

فرصت های لکه گیری در چین

مانند بسیاری از شرکت هایی که در اروپا روی فناوری پیشرفته و پیشرفته کار می کنند ، Prophesee نیز از آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه بود. پیش از این ، من دو شرکت از این سوئد را تحت پوشش قرار دادم: Imint ، که از طریق یادگیری عمیق ، تولید ویدیوی تلفن های هوشمند را بهبود می بخشد و دیراک ، متخصص بهینه سازی صدا.

این سه شرکت دو چیز مشترک دارند: همه آنها در زمینه های تخصصی فعالیت می کنند و همه مشتریان مشتاقانه ای را در چین پیدا کرده اند.

برای Prophesee ، آنها خطوط تولید ، خودروسازان و شرکت های تلفن های هوشمند در چین هستند که به دنبال دستیابی به موفقیت در فن آوری ادراک هستند ، که به نوبه خود نحوه پاسخگویی روبات های آنها به محیط را بهبود می بخشد. بنابراین جای تعجب نیست که شیائومی و شرکت سرمایه گذاری تراشه چینی Inno-Chip در آخرین دور تأمین مالی خود که توسط Sinovation Venture هدایت می شد ، از Prophesee حمایت کردند.

اندازه بودجه مشخص نشده بود اما TechCrunch متوجه شد که در محدوده “ده ها میلیون دلار” است. همچنین این اولین سرمایه گذاری بود که کای فو لی از طریق Sinovation در اروپا انجام داده است. همانطور که مدیر عامل شرکت Prophesee ، لوکا ور ، یادآوری کرد:

من سه سال پیش در جریان مجمع جهانی اقتصاد با دکتر کای فو لی آشنا شدم … و وقتی در مورد پیامبر صحبت کردم ، وی بسیار شیفته شد. و در طی سه سال گذشته ، در واقع ، ما با هم ارتباط برقرار کردیم و سال گذشته ، با توجه به کشش فزاینده ای که در چین داشتیم ، به ویژه در صنعت موبایل و اینترنت اشیا ، او تصمیم گرفت که وارد شود. او گفت خوب ، اکنون این زمان درست پیامبر بزرگ می شود

این شرکت مستقر در پاریس فعالانه به دنبال بودجه نبود ، اما معتقد بود که داشتن سرمایه گذاران استراتژیک چینی می تواند به آن کمک کند تا دسترسی بیشتری به بازار پیچیده داشته باشد.

Prophesee به جای ارسال اطلاعات جمع آوری شده توسط حسگرها و دوربین ها به سیستم عامل های رایانه ، متناسب با این فرایند است که در داخل تراشه (ساخت سونی) تقلید می کند و از چشم انسان تقلید می کند ، این فناوری مبتنی بر مهندسی نورومورف است.

روش قدیمی مجموعه ای از تصاویر ثابت را بهم می زند بنابراین وقتی حجم اطلاعات افزایش می یابد ، به مقدار فوق العاده ای از قدرت محاسبات نیاز است. در مقابل ، حسگرهای Prophesee ، که آن را “مبتنی بر رویداد” توصیف می کند ، فقط تغییرات محیط را درست مانند گیرنده های نوری در چشم ما ایجاد می کنند و می توانند به طور مداوم و سریع اطلاعات را پردازش کنند.

اروپا در زمینه محاسبات نورومورفیک پیشگام بوده است ، اما در سالهای اخیر ، Verre شاهد موج تحقیقی از دانشگاههای چین و شرکتهای فن آوری بود که اعتماد وی به اشتهای بازار را تأیید کرد.

ما OEM های چینی (تولید کنندگان تجهیزات اصلی) ، به ویژه شیائومی ، اوپو و ویوو را مشاهده می کنیم که کیفیت کیفیت تصویر را به خیلی خیلی بالا می برند آنها بسیار مشتاق هستند که از فن آوری جدید استفاده کنند تا بیشتر به شیوه ای سریع تر و تهاجمی تفاوت ایجاد کنند. از اپل اپل شرکتی با نگرش است که به نظر من بیشتر شبیه هواوی است. بنابراین شاید برای بعضی از فن آوری ها ، رسیدن به فن آوری و اتخاذ این فناوری زمان بیشتری لازم دارد ، که این درست اغلب ، اما بعداً است. بنابراین من مطمئن هستم که اپل با برخی از محصولات تلفیقی از فناوری مبتنی بر رویداد ، در مرحله خاصی خواهد آمد. در واقع ما شاهد حرکت آنها هستیم. ما می بینیم که آنها در حال ثبت اختراع در فضا هستند. من مطمئن هستم که این اتفاق خواهد افتاد ، اما شاید اولین بار نباشد.

گرچه چین در تلاش است تا استقلال فناوری را به دست آورد ، اما وره معتقد بود بازار آدرس پذیر پیامبر به اندازه کافی بزرگ است – برآورد وی 20 میلیارد دلار است. با این حال ، او اعتراف کرد که “ساده لوحانه خواهد بود که باور کند نبوی تنها کسی خواهد بود که” این فرصت را تصاحب می کند.

WeRide یک شرکت کامیون سازی خریداری کرد

یکی از با ارزش ترین استارت آپ های روبوتاکسی چین به تازگی یک شرکت حمل و نقل خودمختار به نام MoonX خریداری کرده است. اندازه معامله مشخص نیست ، اما ما می دانیم که MoonX 15 ماه پیش در یک دور از سری A “ده ها میلیون RMB” جمع آوری کرده است.

در حالی که WeRide بر روی فناوری رانندگی سطح 4 متمرکز است ، قبل از اینکه رباتکسی بتواند مردم را در مقیاس مختلف راهنمایی کند ، در حال یافتن راه های جدیدی برای کسب درآمد است. این کار با توسعه مینی بوس انجام شده است ، و اجاره خریداری شده MoonX که بنیانگذار شرکت و بیش از 50 مهندس را به WeRide می آورد ، احتمالاً به تنوع درآمد آن کمک خواهد کرد.

WeRide و MoonX روابط ریشه ای دارند. بنیانگذاران مربوطه آنها ، تونی هان و یانگ چینگشیونگ ، در کنار هم در جینگچی کار کردند که بعداً به WeRide تغییر نام داد. در حالی که یانگ به عنوان معاون مهندسی منصوب شد ، هان Jingchi را تاسیس کرد و سکان هدایت آن را به عنوان مدیر عامل در مارس 2018 به عهده گرفت. اما یانگ خیلی زود انصراف داد و MoonX را شروع کرد.

هان ، پیشکسوت بایدو ، به یانگ خانه ای گرم بخشید و او را به عنوان مسئول موسسه تحقیقاتی این شرکت و دفتر جدید آن در شنژن ، محل استقرار MoonX ، منصوب کرد. دفتر مرکزی پراکندگی WeRide در حدود یک ساعت رانندگی در شهر مجاور گوانگجو فاصله دارد.

Cloudwalk غول نظارت AI به IPO نزدیک می شود

Cloudwalk متعلق به گروهی از تک شاخهای چینی است که با فروش فناوری بینایی رایانه ای به سازمانهای دولتی در سراسر چین در نیمه دوم سال 2010 شکوفا شد. Cloudwalk و رقبای آن SenseTime ، Megvii و Yitu به دلیل ارزیابی های سریع صعودی و دور بودجه زیبا ، “چهار اژدهای هوش مصنوعی” لقب گرفتند.

البته ، با فراگیر شدن کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع ، اصطلاح “اژدهای AI” اکنون نام غلطی است. به زودی سرمایه گذاران دریافتند که این نیازهای اولیه نیاز به تنوع بخشیدن به درآمد بیش از قراردادهای شهر هوشمند دارند و آنها با نگرانی منتظر خروج هستند. سرانجام ، اینجا Cloudwalk قرار دارد ، که احتمالاً اولین در گروه خود است که به صورت عمومی عرضه می شود.

برنامه Cloudwalk برای جمع آوری 3.75 میلیارد یوان (580 میلیون دلار) از IPO در هیئت مدیره STAR شانگهای این هفته تصویب شد ، هرچند هنوز ماه ها قبل از شروع معاملات باقی مانده است. سرمایه مالی این شرکت برای سرمایه گذاران چندان خوش رنگ به نظر نمی رسد ، در حالی که ضرر خالص آن در سال 2020 به 720 میلیون یوان می رسد.

همچنین در اخبار

  • صحبت از سیل اخبار در رانندگی خودکار ، ارائه دهنده دید خودرو CalmCar این هفته گفت که آن است دارد 150 میلیون دلار جمع آوری کرد در دور سری C. CalmCar که توسط چندین عودت کننده چینی در خارج از کشور در سال 2016 تاسیس شده است ، برای ایجاد ADAS (سیستم کمک راننده پیشرفته) مورد استفاده در سناریوهای خودرو ، صنعتی و نظارتی ، از یادگیری عمیق استفاده می کند. سازنده قطعات خودروی آلمانی ZF این دور را رهبری کرد.
  • لباس کودک با نام تجاری مستقیم به مصرف کننده PatPat گفت که از دور C و D 510 میلیون دلار سرمایه جمع کرده است. اکوسیستم D2C که از زنجیره های تأمین قوی چین استفاده می کند ، به طور فزاینده ای مورد توجه سرمایه گذاران خطرپذیر قرار گرفته است. مارک هایی مانند Shein ، PatPat ، Cider و Outer همه منابع مالی خود را از VC های تأسیس شده تأمین کرده اند. PatPat که توسط سه درجه کارنگی ملون تاسیس شده است ، IDG Capital ، General Atlantic ، DST Global ، GGV Capital ، SIG China و Sequoia China را از جمله سرمایه گذاران خود می داند.

چرا آمازون باید به شین توجه کند


منبع Tech Crunch