تفلیس، پایتخت گرجستان

آشنایی با جاذبه های گردشگری و دیدنیهای تفلیس

 

تفلیس به جهت نزدیکی جغرافیایی و هزینه های سفر مناسب، به یکی از مقاصد محبوب گردشگران ایرانی تبدیل شده است. هنگامی که در خیابان ها و محله های تفلیس گردش می کنید، مجموعه ای از ساختمان ها را می بینید که با ترکیبی از معماری قرون وسطایی، کلاسیک و معماری مدرن ساخته شده اند.

تفلیس، پایتخت گرجستان

تفلیس، پایتخت گرجستان تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است. شهر تفلیس در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب چشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی» (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس) نام گرفته‌است. تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته‌است.

 

دیدنیهای تفلیس,جاذبه های گردشگری تفلیس,جاهای دیدنی تفلیس

تفلیس پایتخت گرجستان می باشد

موقعیت جغرافیایی تفلیس
تفلیس در هزاره سوم تا چهارم قبل از میلاد مسکونی شد. برای نخستین بار در سال نامه های قرن چهارم میلادی از تفلیس بعنوان قلعه ـ شهر نام برده شده است. تفلیس به دلیل قرار گرفتن در محل تلاقی راههای مهم همیشه دارای اهمیت منطقه ای بوده و همین ویژگیها باعث توسعه و گسترش این شهر از دیرباز تاکنون شده است. این شهر در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز بزرگ و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار دارد و با شهرهای تاشکند، استانبول، رم، بارسلون، بوستون، و شیکاگو هم عرض است. شهر در دو طرف ساحل رود کر (کور) در داخل دره ای گسترده است. این رود که از کوههای کردستان ترکیه سرچشمه می گیرد به طول ۳۶ کیلومتر در شهر جاری است.

 

دیدنیهای تفلیس, پایتخت گرجستان,جاهای دیدنی تفلیس
شهر تفلیس در هزاره سوم تا چهارم قبل از میلاد مسکونی شد

 

آب و هوای تفلیس
تفلیس در گذشته های دور ابتدا در طول سواحل رودخانه رشد کرد. بعدها با افزایش جمعیت ساخت و ساز به دامنه ها و تپه ها و فلاتهای اطراف رودخانه کشیده شد که این فلاتها در شمال و شمال شرقی شهر واقع شده است. قسمتهای جنوب شرقی شهر از خیابانهای تنگ و خانه های قدیمی دو یا سه طبقه تشکیل یافته که مجموعه قدیمی شهر تفلیس را تشکیل می دهد آب و هوای تفلیس به سبب نسیمی که از کوهستانها در دره های اطراف می وزد همیشه پاکیزه است.

 

دیدنیهای تفلیس,آب و هوای تفلیس,جاهای دیدنی تفلیس

ماه ژوئیه با میانگی گرم‌ترین ماه سال در تفلیس می باشد

 

آب و هوای تفلیس اقلیم نیمه‌گرمسیری مرطوب با تأثیرات غالبِ اقلیم قاره‌ای مرطوب است. شهر تفلیس دارای زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرم است. میانگین دمای سالیانه در شهر تفلیس، ۱۳٫۳ درجه سلسیوس (۵۵٫۹ درجه فارنهایت) است. ژانویه با میانگین دمای ۲٫۳ درجه سلسیوس (۳۶٫۱ درجه فارنهایت) سردترین ماه سال و ژوئیه با میانگین دمای ۲۴٫۹ درجه سلسیوس (۷۶٫۸ درجه فارنهایت) گرم‌ترین ماه سال است.

 

دیدنیهای تفلیس
مجسمه مادر Mother Of Kartli

دیدنیهای تفلیس,جاذبه های گردشگری تفلیس,مجسمه مادر از دیدنیهای تفلیس

مجسمه مادر، از دیدنیهای تفلیس پایتخت گرجستان

 

دیدنیهای تفلیس,جاذبه های گردشگری تفلیس,مجسمه مادر از دیدنیهای تفلیس

مجسمه مادر، از جاذبه های گردشگری تفلیس

 

مجسمه مادر بر فراز تپه سولولاکی و در سال 1985 به مناسبت 1500 سالگی تفلیس ساخته شده است. این مجسمه 20 متری آلمینیومی از یک زن با لباس ملی گرجستان است که توسط الگوجاشوکلی به عنوان کارآکتر ملی گرجی ساخته شده است. در دست چپ مجسمه کاسه ای نوشیدنی جهت خوشامدگویی به دوستان و در دست راست شمشیری جهت مبارزه با دشمنان قرار دارد.

 

محله حمام ها تفلیس گرجستان

دیدنیهای تفلیس,دیدنیهای گرجستان,حمام های تفلیس

محله حمام ها، از دیدنیهای تفلیس

 

محله حمام های قدیمی در کرانه راست رودخانه کورا واقع شده است و جزء قدیمی ترین و تاریخی ترین بخشها و جاهای دیدنی تفلیس تفلیس به شمار می رود. دلیل ساخت این حمام ها وجود چشمه های آب گرم طبیعی این منطقه میباشد که به فراوانی یافت می شود. این حمام ها در قدیم فقط به خاطر درمان بیماری استفاده نمی شده است بلکه برای تفریح و برگزاری جشن ها هم مورد استفاده قرار می گرفته است. طبق افسانه ها پادشاه کارتل نام قدیمی پادشاهی گرجستان یعنی واختانگ گرگاسالی به معنی گرگ سر، در قرن 5 میلادی و بواسطه کشف این چشمه های معدنی در حین شکار علاقه مند این مکان شد و گویی شهر تفلیس از آن هنگام شکل گرفته شده است.

 

مرکز تفریحی فونیکولار تفلیس- Funicular

دیدنیهای تفلیس,جاذبه های گردشگری تفلیس,مرکز تفریحی فونیکولار از دیدنیهای تفلیس

مرکز تفریحی فونیکولار، در پایتخت گرجستان

 

فونیکولار میتواند نخستین و بهترین گزینه برای تفریح و سرگرمی در تفلیس باشد. این مرکز تفریحی در بالای کوه ساخته شده است و چشم انداز منحصربه‌فردی از شهر و پیرامون آنرا دارد. دمای هوا در فونیکولار به علت قرار داشتن در مکانی مرتفع چند درجه خنک تر از شهر بوده و در روزهای گرم تابستان بسیار لذتبخش و مطبوع می باشد. این مرکز، دارای امکاناتی مثل رستوران و وسایل بازی از جمله ترن هوایی است. در رستوران فونیکولار گزینه های فوق العاده ای برای خوردن و آشامیدن وجود دارد.

 

پارک آبی تفلیس گرجستان( آکوا پارک)

دیدنیهای تفلیس,پارک آبی تفلیس گرجستان,مکانهای دیدنی تفلیس

پارک آبی تفلیس از دیدنیهای پایتخت گرجستان

 

این پارک آبی هم بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان در سال 2006 افتتاح شده است. در این پارک انواع سرسره های آبی، استخرهای شنا و… وجود دارد. این پارک رو باز یکی از پارک های آبی محبوب و زیبای برای گردشگران و خود گرجی ها می باشد. بهترین زمان برای رفتن به این منطقه و استفاده کردن از پارک آبی از نیمه خرداد تا نیمه مهر ماه قابل استفاده میباشد اما جالب است بدانید خود گرجی ها تا برف نیامده از این منطقه استفاده می کنند.

پل صلح

دیدنیهای تفلیس,پل صلح,دیدنیهای گرجستان

پل صلح از دیدنیهای تفلیس، پایتخت گرجستان

 

در سال 2010 شورای شهر تفلیس گرجستان برای متصل ساختن قسمت های قدیمی و جدید تفلیس سفارش احداث یک پل را به طراح برجسته ایتالیایی دادند. این رودخانه بر روی کورا قرار گرفته که بر روی سقف پل ۱۵۰ متری، ۱۲۰۸ بسته نورانی با طرح های گوناگون از ۶۰۴۰ لامپ LED نصب گردیده که در شب منظره ای زیبا خلق می کنند و نورپرداز فرانسوی پروژه آن را در ستایش زندگی و صلح نام نهاده است. پل صلح یکی از زیباترین جاهای دیدنی گرجستان است.

 

دیدنیهای تفلیس,پل صلح,دیدنیهای گرجستان

پل صلح از دیدنیهای پایتخت گرجستان

موزه ملی گرجستان

موزه هنری گرجستان که با اسم موزه ملی گرجستان هم شناخته می شود، در بخش قدیمی شهر تفلیس و در نزدیکی میدان ازادی قرار دارد و هر ساله علاقه مندان زیادی را از نقاط گوناگون جهان به طرف خود می کشاند. در این موزه آثار زیادی از کشور عزیزمان ایران وجود دارد که عموما مربوط به دوره ی قاجار است. کشور گرجستان در زمان قاجار جزو نواحی شمالی ایران محسوب میشد که با عهدنامه ی گلستان، به کشور روسیه واگذار شد. نقطه عطف این موزه، گنجینه باستان شناسی آن است.

 

این گنجینه از ثروت عظیمی از طلاها، نقره و زیرخاکی های سنگی ارزشمند تشکیل یافته است که مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد هستند. موزه ملی گرجستان یکی از مهمترین موزه های کشور گرجستان محسوب می گردد که حدود 140000وسیله و شی از فرهنگ های گوناگون و دوره های زمانی مختلف را در خود جای داده است. اگر علاقمند به بدست آوردن اطلاعات و درکی عمیق تر از گذشته ی شهر باستانی و باشکوه تفلیس هستید، بازدید از این موزه را به شما پیشنهاد می کنیم.

برج ساعت تفلیس

دیدنیهای تفلیس,برج ساعت از دیدنیهای تفلیس,دیدنیهای گرجستان

برج ساعت از دیدنیهای تفلیس، پایتخت گرجستان

 

یکی از سمبولیک ترین سازه های منطقه تفلیس قدیم و در واقع یکی از مدرن ترین آنها، برج ساعت تفلیس است که بنظر میرسد از دنیای داستان ها بیرون آمده است. برج ساعت تفلیس که شبیه ساعت قصه ها است، در کنار مرکز تئاتر عروسکی گابریادزه واقع شده است. این برج چند سال پیش به وسیله ریزو گابریادزه ( Rezo Gabriadeze) که یک عروسک گردان حرفه ای و نویسنده نمایش های عروسکی میباشد و در طول بازسازی ساختمان تئاتر گابریادزه ساخته شد. او این برج را با استفاده از صدها کاشی ساخته دست خویش، بنا کرد.

منبع: بیتوته

0 Reviews

→ خواندن مطلب قبلی

عینک واقعیت افزوده اپل، شگفتی بعدی دنیای فناوری

خواندن مطلب بعدی ←

چگونه یک همسر ایده آل باشیم؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *