نرم افزار منبع باز هر نوع برنامه ای است که توسعه دهنده در پشت آن تصمیم دارد کد منبع را به صورت رایگان منتشر کند. هر زمان که نرم افزار دارای مجوز منبع باز باشد ، به این معنی است که هر کسی در جهان می تواند بدون پرداخت هزینه برای خالق اصلی خود ، آن را بارگیری ، اصلاح و توزیع کند.
از آنجا که جنبش منبع باز به عنوان یک فلسفه توسعه نرم افزار در اواخر دهه 1990 شروع به کار کرد ، این جهان را تغییر داد. تخمین ها حتی نشان می دهد که 96٪ کل سرورهای وب در سطح جهان به نوعی از سیستم عامل لینوکس منبع باز استفاده می کنند ، به عنوان مثال.
مهم است که بخاطر بسپار که منبع آزاد فقط به معنای “رایگان” نیست. بسیاری از شرکتها نرم افزار خود را به صورت رایگان منتشر می کنند اما مالکیت کامل حق چاپ را بر روی کد آنها حفظ می کنند ، بنابراین سایر توسعه دهندگان قادر به تغییر آن نیستند. در عوض ، ابتکار عمل با منبع آزاد موفقیت آمیز بر هزاران همکار بالقوه است که داوطلبانه وقت خود را برای ایجاد چیز جالب و معقول سپرده اند.
چنین سیستم توسعه ای در دسترس دارای مزایای جدی است. نرم افزار منبع باز اغلب ایمن تر است زیرا افراد در سراسر جهان نسخه های جدید را بررسی می کنند و اشکالات سریع گزارش می شوند و مورد خطاب قرار می گیرند. همچنین ، مردم انگیزه اضافه کردن ویژگی های جدید جالب به سیستم عامل های منبع آزاد را دارند که این بدان معنی است که نرم افزار منبع باز اغلب به همان اندازه خوب است ، اگر نه بهتر ، نسبت به برنامه های رقابت با پرداخت به استفاده.
در لیست زیر بهترین گزینه های نرم افزار منبع باز جهان بر اساس نوع را پیدا خواهید کرد. هر قطعه نرم افزار دارای ویژگی های غنی و بسیار قابل تنظیم است.
آیا می خواهید شرکت یا خدمات شما به این راهنمای خریدار اضافه شود؟ لطفا درخواست خود را به آدرس اینترنتی des.athow@futurenet.com به آدرس اینترنتی راهنمای خرید در خط موضوع ایمیل ارسال نمایید.
بهترین نرم افزار منبع باز با یک نگاه

LibreOffice
پخش کننده رسانه VLC
GIMP
عکسبرداری
شجاع
غم و اندوه
KeePass
رعد و برق
FileZilla
لینوکس

(اعتبار تصویر: بنیاد مستندات باز ؛ Shutterstock) 1. LibreOffice
یک جایگزین منبع باز واقعی برای Microsoft Office
سیستم عامل: Windows، macOS، Linux

بازدید از سایت
مجموعه کامل برنامه های اداری
پشتیبانی از پرونده های مایکروسافت
تعداد زیادی قالب
مبتنی بر ابر نیست
LibreOffice با پشتیبانی از اسناد ، صفحات گسترده ، بانک اطلاعاتی ، ارائه ها ، نمودارها و فرمول های ریاضی ، نسخه ای رایگان از محبوب ترین مجموعه تولیدی اداری جهان ، مایکروسافت آفیس 365 است.
برخی در واقع استدلال می کنند که LibreOffice به لطف جامعه برنامه نویسان اختصاصی خود که در حال اضافه کردن ابزارهای جدید و ترفندهای جدید است ، از این دو کاملاً برجسته است. به عنوان مثال ، در جدیدترین به روزرسانی ، LibreOffice یک ابزار ژنراتور کد QR اضافه کرده است تا بتوانید به سرعت پیوندهای سازگار با موبایل ایجاد کنید.
ابزار جایگزین شناخته شده منبع باز منبع Open Office است که بسیاری از ویژگی های مشابه LibreOffice را ارائه می دهد. دلیلی که LibreOffice امروز جایگاه برتر را به خود اختصاص داده است این است که در حفظ قالب های پرونده مایکروسافت بسیار بهتر است. به عبارت دیگر ، در صورت نیاز به تغییر سندی که در ابتدا در Microsoft Word نوشته شده است ، قالب بندی شما پیچیده نخواهد شد.
تنها مشکلی که در این نرم افزار عالی و جذاب دفتر آزاد وجود دارد این است که ویرایش اسناد به صورت آنلاین به صورت آنلاین کمی مشکل است. به تازگی ، یک گزینه ویرایش آنلاین اضافه شده است ، اما هنوز هم نیاز به دانش فنی لازم برای اجرای آن دارد.
بررسی کامل LibreOffice ما را بخوانید

(اعتبار تصویر: VideoLAN؛ Shutterstock) 2. پخش کننده رسانه VLC
پخش کننده رسانه ای منبع باز از هر چیزی که می تواند بازی کند
سیستم عامل: Windows، macOS، Linux، Android، iOS

بازدید از سایت
به خوبی روی سخت افزار قدیمی اجرا می شود
تقریباً هر پرونده رسانه ای را پخش می کند
پخش را بهینه می کند
سیستم منوی پیچیده
دستگاه پخش رسانه ای VLC (یا VideoLAN Client) یک برنامه سبک است که توسط یک گروه توسعه منبع باز معروف به پروژه VideoLAN ایجاد شده است. این پخش کننده ویدیو و رسانه از سالها پیش به لحاظ صنعت محبوبیت در صنعت پیشرو بوده است و نمی توان دید که چرا سخت است. شما می توانید از پخش کننده رسانه VLC برای باز کردن پرونده های صوتی و تصویری تقریباً در هر قالب و بدون نیاز به شکار کدک های اضافی استفاده کنید.
VLC همچنین برای پخش رسانه هایی مانند پادکست ها و ایستگاه های رادیویی آنلاین کار می کند. اما شاید بزرگترین ویژگی پخش کننده رسانه VLC ، کنترل پخش باشد. تقریباً می توانید همه چیز را در مورد نحوه نمایش رسانه خود از بهینه سازی سخت افزار تا اضافه کردن پرونده های زیرنویس از منابع شخص ثالث تغییر دهید.
مانند برخی دیگر از پیشنهادات منبع باز شگفت انگیز که در اینجا ذکر شد ، VLC به طور مداوم با موارد جدید و ویژگی های جدیدتری برای کشف به روز می شود. آخرین به روزرسانی های پخش کننده ویدیوی رایگان شامل امکان جابجایی به دستگاه های دیگر (مانند Chromecasts) و پشتیبانی ویدیویی 360 درجه برای هدست های VR است.
بررسی کامل VLC Media Player ما را بخوانید

(اعتبار تصویر: GIMP؛ Shutterstock) 3. GIMP
ابزاری قدرتمند برای ویرایش عکس و منبع منبع باز
سیستم عامل: Windows، macOS، Linux

بازدید از سایت
رابط کاملاً قابل تنظیم
لایه ها ، فیلترها و ماسک ها
ابزارهای ویرایش پیشرفته
ممکن است کاربران بار اول را گیج کند
GIMP یکی از معروف ترین و بهترین و بهترین نرم افزارهای منبع باز منبع باز در خارج از کشور است که مورد استقبال کاربران لینوکس قرار گرفته است. این نرم افزار تقریباً به قدرت ویرایش تصویر و انعطاف پذیری پلتفرم Adobe Photoshop نزدیک است ، زیرا احتمالاً به رایگان دریافت خواهید کرد.
GIMP دارای پشتیبانی داخلی برای لایه ها ، فیلترها و تقویت خودکار عکس است. همچنین ایجاد عناصر جدید طراحی گرافیکی را آسان می کند و شما با بارگیری افزونه های ایجاد شده توسط جامعه منبع باز GIMP ، می توانید به مرحله بعدی بروید.
دقیقاً مانند فتوشاپ ، GIMP دارای یک منحنی یادگیری نسبتاً شیب دار است ، اما هرکسی که زمان کمی را در پیش بگذارد ، مطمئناً از رابط قابل تنظیم و شتاب سخت افزاری GPU خود قدردانی می کند. با این حال ، اگر به دنبال ویرایشگر عکس ساده رایگان هستید ، در عوض Paint.NET را بررسی کنید. این کار چندان قدرتمند نیست ، اما دستیابی به آن آسان تر است.
بررسی کامل GIMP ما را بخوانید

(اعتبار تصویر: Meltytech LLC؛ Shutterstock) 4. عکسبرداری
یک برنامه منبع باز نرم و نرم برای ویرایش ویدیوی پیشرفته
سیستم عامل: ویندوز

بازدید از سایت
پیش نمایش و ضبط HDMI
صدها کدک پشتیبانی کرد
جلوه های پیشرفته
منحنی یادگیری شیب دار
Shotcut یک ویرایشگر ویدیوی منبع آزاد است. این یکی از آن برنامه های منبع باز است که واقعاً نشان می دهد که یک جامعه توسعه اختصاصی تا چه مدت می تواند بستر های نرم افزاری را بهبود ببخشد. در نسخه های قبلی ، رابط کاربری Shotcut کمی لخت بود ، اما نسخه های بعدی به پانل های اضافی قابل لمس ، یک جدول زمانی بصری و سایر لمس ها اضافه کردند که Shotcut را در همان لیگ به عنوان ویرایشگرهای ویدیوی برتر مانند Adobe Premiere Pro قرار داد.
این ابزار ویدیویی از ویرایش صوتی و تصویری غیر مخرب پشتیبانی می کند ، به این معنی که می توانید بدون هیچ گونه کیفیت کیفیت ، تأثیرگذاری کنید. همچنین می توانید از این پلتفرم برای انجام عملیات رنگ بندی و درجه بندی رنگ و همچنین اصطکاک و برش کلیپ اصلی استفاده کنید.
شاید جالبترین نکته در مورد عکسبرداری ، توانایی آن در کار با کم و بیش هر نوع فرمت رسانه های صوتی ، صوتی یا عکس باشد. این به لطف FFmpeg ، یک چارچوب ویدئویی منبع باز است که زیر جلوی برنامه Shotcut قرار دارد.
بررسی کامل Shotcut ما را بخوانید

(اعتبار تصویر: شجاع ؛ Shutterstock) 5. شجاع
برای یک تجربه مرور متن باز منبع خصوصی
سیستم عامل: Windows، macOS، Linux، Android، iOS

بازدید از سایت
به طور خودکار ردیاب را غیرفعال می کند
افزونه های Chrome پشتیبانی می کند
ساخته شده در تبلیغات مسدود کننده
تبلیغات خاص خود را دارد
ساخته شده در بالای پروژه منبع باز Chromium Google ، Brave یک مرورگر وب است که به منظور غیرفعال کردن فعالیت مرورگر شما با غیرفعال کردن خودکار ردیابهای وب سایت و مسدود کردن تبلیغات مزاحم ، طراحی شده است. برای مرور حتی مطمئن تر ، عملکردی توت داخلی دارد.
مزیت بزرگ استفاده از Brave این است که شما می توانید به هزاران برنامه افزودنی فروشگاه Google Chrome دسترسی داشته باشید اما از مرور مرور سریع تری نسبت به مرورگر معمولی Chrome لذت ببرید. به این دلیل است که Brave نسبت به بسته عادی Google Chrome ، کمبود منبع ندارد ، و این باعث افزایش عملکرد هنگام بارگیری صفحات می شود.
نکته جالب دیگر در مورد مرورگر Brave ، چیزی به نام Brave Rewards است. ایده اصلی این ویژگی این است که می توانید در ازای انتخاب تبلیغات خاص و در عوض دریافت یک سکه کریپیو توکن کوچک توجه اصلی را انتخاب کنید. سرانجام ، توسعه دهندگان پشت Brave امیدوارند که این امر شیوه کار تبلیغات در اینترنت را تغییر دهد.

(اعتبار تصویر: جسارت ؛ شاتراستاک) 6. غم و اندوه
ویرایشگر قدرتمند صوتی ، ایده آل برای موسیقی و پادکست
سیستم عامل: Windows، macOS، Linux

بازدید از سایت
پشتیبانی از جریان مستقیم
تقریباً با تمام فایلهای صوتی کار می کند
قابل توسعه با افزونه ها
برنامه موبایل وجود ندارد
حتی دو دهه پس از تاریخ راه اندازی اولیه خود ، Audacity یکی از برنامه های کاربردی منبع باز است که به طور گسترده استفاده می شود. این ویرایشگر صوتی رایگان است که بر روی سیستم های Windows ، Mac و Linux کار می کند.
پس از نصب این بسته کوچک بی نظیر ، همه چیز مورد نیاز برای ضبط ، ویرایش و تقویت پرونده های صوتی را پیدا خواهید کرد. علاوه بر این ، به لطف جامعه برنامه نویسی عظیم که برنامه را پشتیبانی می کند ، می توانید از کتابخانه برنامه های افزودنی شخص ثالث Audacity استفاده کنید تا ویژگی هایی را که به طور پیش فرض درج نشده اند ، اضافه کنید. این به شما امکان می دهد همه کارها را از اضافه کردن جلوه های صوتی گرفته تا تنظیم خودکار آهنگ های خود انجام دهید.
رابط Audacity ممکن است در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسد ، اما با توجه به ابزارهای درجه یک حرفه ای موجود از طریق برنامه ، می توان فهمید که چرا این برنامه کاربردی برای نوازندگان و سازندگان پادکست است.
بررسی کامل Audacity ما را بخوانید

(اعتبار تصویر: Dominik Reichl؛ Shutterstock) 7. KeePass
یک سازنده رمز عبور مفید و یک ابزار ذخیره سازی اعتبار
سیستم عامل: ویندوز (پورت های غیر رسمی در دسترس دیگران)

بازدید از سایت
احراز هویت دو عاملی
قابل حمل
ویژگی های اساسی
بدون پشتیبانی ابری
تعداد زیادی مدیر رمز عبور عالی در آنجا وجود دارد ، اما KeePass Password Safe به لطف تنظیم ساده و مجموعه ویژگی های جامع آن ، از جمعیت دور است. از آن استفاده می کند که از رمزگذاری AES و تأیید هویت دو عاملی از استاندارد صنعتی (و تقریباً ناگسستنی) استفاده کند تا جزئیات حسابهای شما ایمن و ایمن باشد.
KeePass همچنین بخاطر قابلیت حمل آن ، سزاوار ذکر در این مورد از بهترین سیستم عامل های منبع باز است. اگرچه این برنامه منبع باز را می توان در ویندوز ، مک ، لینوکس و دستگاه های تلفن همراه نصب کرد ، اما می توانید بانک اطلاعات و برنامه خود را نیز برای صیانت از طریق USB ذخیره کنید.
گویی این کافی نیست ، انتخاب گسترده ای از افزونه ها برای KeePass در دسترس است. شما می توانید از اینها برای همگام سازی داده های معتبر KeePass به صورت خودکار با سرویس ذخیره سازی cloud خود یا مرورگر خود استفاده کنید.
بررسی کامل KeePass ما را بخوانید

(اعتبار تصویر: موزیلا ؛ Shutterstock) 8. رعد و برق
گزینه ای عالی برای مدیریت ایمیل منبع باز است
سیستم عامل: Windows، macOS، Linux

بازدید از سایت
همه پیامهای شما در یک صندوق ورودی
رویدادهای تقویم را به هم وصل می کند
رابط نرم و صاف
بدون اتصال ابری
اگر قبلاً از Microsoft Outlook استفاده کرده اید ، می توانید از مزایای امکان بررسی چندین صندوق پستی ایمیل در یک مکان ، همه چیز را بدانید. این دقیقاً همان کاری است که Mozilla Thunderbird به شما اجازه می دهد انجام دهید ، اما با پیچ و تاب و منبع باز. Thunderbird یک سرویس دهنده ایمیل است که توسط Mozilla ساخته شده است ، که احتمالاً به لطف این پروژه معروف دیگر خود ، Firefox ، از آن شنیده اید.
Thunderbird دارای ترفندهای بسیار جالبی است که به شما کمک می کند تا با ایمیل خود کارآمدتر باشید. به عنوان مثال ، می توانید به روزرسانی های رویداد ارسال شده از طریق پست الکترونیکی را با یک تقویم داخلی وارد کنید یا اخبار را با یک RSS Reader بررسی کنید. اگر نیاز به ارسال یک فایل عظیم به یک مخاطب دارید ، Thunderbird حتی با بارگذاری آن روی یک سرور جداگانه و رها کردن پیوند در پیام خود ، به شما امکان می دهد.
بررسی کامل تاندربرد ما را بخوانید

(اعتبار تصویر: FileZIlla؛ Shutterstock) 9. FileZilla
یک مشتری FTP با منبع باز که با طراوت کاربر پسند است
سیستم عامل: Windows، macOS، Linux

بازدید از سایت
اتصالات افتاد
رابط بصری
ویرایش پرونده از راه دور
کمی به نظر می رسد
FileZilla یک پروتکل انتقال پروتکل رایگان فایل (FTP) است که به شما امکان می دهد سیستم های فایل سرور را از راه دور مدیریت کنید. اگر صاحب وب سایت خود باشید ، از قبل می دانید که انجام عملیات FTP از طریق یک سرویس دهنده وب می تواند یک تجربه ناامید کننده باشد و FileZilla یک تجربه FTP به مراتب پایدارتر و دلپذیرتر از آنچه که می توانید با برنامه های پیش فرض FTP که بیشتر میزبان وب هستند فراهم می کند. پیشنهاد.
این ابزار FTP با منبع باز دارای انواع ویژگی های پیشرفته مانند پشتیبانی از انتقال فایل های بزرگ ، مرور فهرست های هماهنگ شده و فیلترهای نام است. در صورت بروز مشکلی در سرور وب سایت خود ، یک جادوگر پیکربندی شبکه نیز گنجانده شده است.
رابط FileZilla ممکن است برای اولین بار کاربران گیج کننده به نظر برسد ، اما استفاده از آن در واقع بسیار ساده است. در پانل سمت چپ ، یک پنجره پیدا خواهید کرد که سیستم فایل محلی خود را نشان می دهد. در همین حال ، در سمت راست ، سیستم پرونده سرور خود را مشاهده خواهید کرد. برای انتقال پرونده از یکی به دیگری ، به سادگی آن را بکشید و رها کنید.
بررسی کامل FileZilla ما را بخوانید

(اعتبار تصویر: Shutterstock) 10. لینوکس
سیستم عامل منبع باز
سیستم عامل: n / a

بازدید از سایت
به طور فزاینده ای در دسترس است
ویژگی های خوب
امنیت شدید
انتخاب بیش از حد از حواله ها
بدیهی است که این لیست بدون ذکر آیکون ترین نرم افزار منبع باز در اطراف ، لینوکس نمی تواند پیچیده شود. اولین بار در سال 1991 ، لینوکس از آن زمان در خانواده بزرگی از سیستم عامل های مختلف از جمله انواع دسک تاپ مانند Chrome OS و Ubuntu ، و راه حل های پشته سرور مانند LAMP شکل گرفته است.
در روز گذشته ، لینوکس به دلیل مشکل در نصب و میزان سیستم های لینوکس مورد نیاز برای اجرای ، فقط توسط تعداد معدود رمزگذار اداره می شد. با این حال ، در سال های اخیر ، توسعه دهندگان پشت پرده های معروف ترین لینوکس ، تلاش آگاهانه ای برای تبدیل آنها به بسته های کاربرپسندتر انجام داده اند. اکنون آسان تر از همیشه اجرای یک ماشین مجازی لینوکس یا مجدد جدا کردن دیسک سخت برای اضافه کردن لینوکس به عنوان یک سیستم عامل دیگر آسان تر است.
چندین تولید کننده رایانه بزرگ با نام های بزرگ حتی فروش لپ تاپ های لینوکس را مستقیماً در دسترس عموم قرار داده اند. این احتمالاً تا حدی است ، زیرا لینوکس از کدهای پایه کاملاً متفاوتی از سیستمهای محبوب Windows و Os X استفاده می کند ، و این باعث نمی شود هکرها و بازیگران بد آنلاین به عنوان یک هدف کمتر باشند.
به روز ، اغلب کاربران از کار انداختن لینوکس به دلیل تولید کنندگان نرم افزاری معدود برای سیستم تولید می شوند. خوشبختانه ، برنامه های cloud اهمیتی نمی دهند که چه نوع محلی را اجرا می کنید ، و از آنجا که این رایج ها محبوب تر می شوند ، دلیلی کمتر از هرگز عدم استفاده از لینوکس وجود ندارد.
راهنمای ما را به بهترین راه حلهای لینوکس بخوانید
با بهترین نرم افزار پشتیبان گیری رایگان از رایانه شخصی خود محافظت کنید


منبع Tech Radar