دولت ایالات متحده امروز اقدامات خود را برای پایان دادن به وضعیت ویژه خود با هنگ کنگ آغاز کرد ، یک ماه پس از آنکه مایکل پمپئو ، وزیر امور خارجه ، به کنگره گفت که دیگر هنگ کنگ دیگر نباید خودمختار چین باشد. اقدامات جدید شامل تعلیق استثنائات پروانه صادرات برای فناوری حساس ایالات متحده و خاتمه صادرات تجهیزات دفاعی به هنگ کنگ است. وزارت بازرگانی و وزارت خارجه نیز گفتند كه محدودیت های بیشتر مورد ارزیابی قرار می گیرد.

اعلامیه دولت آمریكا چند ساعت قبل از انتشار اخبار مبنی بر تصویب چین مبنی بر تصویب قانون جدید امنیت ملی تصویب شده است كه به آن كنترل بیشتری بر هنگ كنگ خواهد داد. بنا به اعلام روزنامه صبح چین جنوبی ، پیش بینی می شود از تاریخ 1 ژوئیه وارد عمل شود.

اصطلاح “وضعیت ویژه” به تمهیداتی اشاره دارد که تفاوت بین هنگ کنگ و سرزمین اصلی چین را تحت سیاست “یک کشور ، دو سیستم” به وجود آورد که وقتی انگلستان کنترل هنگ کنگ را به پادشاهی در سال 1997 واگذار کرد به پکن رسید. کنترل صادرات ، سیاست های مهاجرت و تعرفه های پایین تر. اما پس از آنکه چین قانون جدید امنیت ملی را پیشنهاد کرد ، که بسیاری از ساکنان هنگ کنگ از آن می ترسند به استقلال قضایی منطقه از پکن پایان دهد ، این رفتار ترجیحی به خطر افتاد.

وزارت بازرگانی ایالات متحده و وزارت امور خارجه امروز بیانیه های جداگانه ای صادر کردند و جزئیات محدودیت های جدید در هنگ کنگ را بیان کردند. وزیر بازرگانی ویلبور راس گفت: وزارت بازرگانی استثنائات پروانه صادرات را برای فناوری حساس ایالات متحده به حالت تعلیق در خواهد آورد و “اقدامات بعدی برای از بین بردن درمان افتراقی نیز ارزیابی می شود.”

وزارت امور خارجه اظهار داشت كه این كشور به صادرات تجهیزات دفاعی آمریكا پایان می دهد و همچنین “در راستای اعمال محدودیت های مشابه در مورد دفاع های آمریكا و فن آوری های استفاده دوگانه به هنگ كنگ همانگونه كه برای چین انجام می دهد ، قدم بردارد.”

در گفتگو با رویترز ، كورت تانگ ، كنسول پیشین آمریكا در هنگ كنگ ، اظهار داشت كه تصمیمات دولت آمریكا تاثیری در میزان زیادی از تجارت بین ایالات متحده و هنگ كنگ نخواهد داشت زیرا قلمرو یك مركز تولید بزرگ نیست و آن است. اقتصاد بیشتر خدمات است.

براساس آمار و ارقام دفتر نماینده بازرگانی ایالات متحده ، هنگ کنگ 2.2 درصد از کل صادرات ایالات متحده را در سال 2018 به خود اختصاص داده و در کل 37.3 میلیارد دلار بوده که در رده های برتر صادرات ماشین آلات برقی ، فلز گرانبها و سنگ ها ، هنر و عتیقه فروشی و گوشت گاو قرار دارد. . اما محدودیت های جدید می تواند کار با نیمه هادی ایالات متحده و سایر شرکت های فناوری را برای تجارت با مشتریان هنگ کنگ دشوارتر کند.

محدودیت های دیگری که ایالات متحده از جمله پایان دادن به پیمان استرداد آن با هنگ کنگ پیشنهاد کرده است.

هر دو وزارت امور خارجه و تجارت گفتند كه این محدودیت ها به دلایل امنیت ملی اعمال شده است. پمپئو نوشت: “ما دیگر نمی توانیم بین صادرات کالاهای کنترل شده به هنگ کنگ یا سرزمین اصلی چین تمایز قائل شویم.” “ما نمی توانیم خطر این موارد را به دست ارتش آزادیبخش مردم بدانیم ، که هدف اصلی آن حمایت از دیکتاتوری حزب کمونیست چین به هر وسیله ضروری است.”

راس در بیانیه خود گفت: “با اعمال حزب کمونیست چین اقدامات جدید امنیتی در هنگ کنگ ، خطر اینکه فناوری حساس ایالات متحده به ارتش آزادسازی خلق یا وزارت امنیت ایالتی هدایت شود افزایش یافته است ، همه در عین حال تضعیف استقلال قلمرو است. “


منبع Tech Crunch