اپل امروز مجموعه جدیدی از دستورالعمل های اپ استور را معرفی کرد که شامل سه تغییر کلیدی است. یکی از این تغییرات نتیجه توافقنامه تسویه حساب قبلی اعلام شده با گروهی از توسعه دهندگان برنامه های آمریکایی است. توضیح می دهد که توسعه دهندگان مجازند در مورد سایر روش های پرداخت خارج از برنامه خود با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. در رابطه با این، دستورالعمل جدید دیگری توضیح می‌دهد که برنامه‌ها ممکن است اطلاعات مشتری مانند نام و ایمیل را درخواست کنند، اما این درخواست باید برای کاربر اختیاری باشد و نباید مانع استفاده از برنامه شود.

دستورالعمل سوم ارتباطی با اقدامات قانونی ندارد و به سادگی توضیح می دهد که چگونه توسعه دهندگان می توانند از ویژگی جدید App Store به نام رویدادهای درون برنامه ای استفاده کنند که هفته آینده عرضه می شود.

در ماه آگوست ، اپل برای اولین بار اعلام کرد که در یک دعوی دسته جمعی که در سال 2019 توسط گروهی از توسعه دهندگان برنامه های آمریکایی علیه آن تنظیم شده ، به توافق رسیده است. این توافق شامل چند مورد بود، اما بزرگ‌ترین آنها این بود که توسعه‌دهندگان می‌توانند اطلاعاتی را در مورد نحوه پرداخت برای خریدهای خارج از برنامه iOS و اپ استور با کاربران خود به اشتراک بگذارند. در آن زمان، اپل گفت که این تغییرات روشن می‌کند که توسعه‌دهندگان «می‌توانند از ارتباطاتی مانند ایمیل‌ها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد روش‌های پرداخت خارج از برنامه iOS خود استفاده کنند».

اپل همچنین گفته بود: «مثل همیشه، توسعه‌دهندگان برای هر خریدی که خارج از برنامه یا اپ استور انجام می‌شود، به اپل کمیسیون پرداخت نمی‌کنند.

اکنون آن تغییرات پیشنهادی رسماً بخشی از دستورالعمل‌های فروشگاه App است.

به طور خاص، اپل یک بند از دستورالعمل 3.1.3 را حذف کرد که قبلاً گفته بود توسعه دهندگان مجاز به استفاده از اطلاعات به دست آمده در برنامه خود برای هدف قرار دادن کاربران فردی خارج از برنامه برای استفاده از روش های خرید غیر از خریدهای درون برنامه ای خود اپل نیستند. قانون قدیمی همچنین گفته بود که این شامل ارسال ایمیل به آدرس موجود در پرونده است که هنگام ثبت نام مشتری در برنامه به دست آمده است.

با حذف این بند، توسعه دهندگان دیگر از آن نوع ارتباطات منع نمی شوند.

اپل همچنین بخش جدیدی را به دستورالعمل 5.1.1 (x) اضافه کرد که بیشتر توضیح می دهد که توسعه دهندگان چگونه می توانند اطلاعات تماس کاربر را درخواست کنند. می گوید:

«برنامه‌ها ممکن است اطلاعات تماس اولیه (مانند نام و آدرس ایمیل) را درخواست کنند تا زمانی که درخواست برای کاربر اختیاری باشد، ویژگی‌ها و خدمات مشروط به ارائه اطلاعات نیستند و با سایر مفاد این دستورالعمل‌ها، از جمله محدودیت‌ها، مطابقت دارد. در مورد جمع آوری اطلاعات از بچه ها.”

قوانین منع تماس با مشتریان، یا آنچه به عنوان دستورالعمل‌های «ضد فرمان» از آن یاد می‌شود، حوزه‌ای است که در ماه‌های اخیر موضوع بررسی‌های نظارتی زیادی قرار گرفته است. قانون‌گذاران در سرتاسر جهان در تلاش هستند تا تعیین کنند که آیا اپل با محدود کردن نحوه مدیریت توسعه‌دهندگان کسب‌وکار خود از نظر دسترسی به مشتری، بازاریابی و انتخاب سیستم‌های پرداخت، به عنوان یک انحصار عمل می‌کند یا خیر.

قبلاً، اپل به دلیل تسویه حساب های مختلف در بازارهای خاص مجبور شده بود قوانین اپ استور خود را تنظیم کند.

به عنوان مثال ، کره جنوبی به تازگی قوانین جدیدی را تصویب کرده است که اپل و گوگل را از الزام توسعه دهندگان به استفاده از سیستم های پرداخت خود منع می کند. در ژاپن، اپل ماه گذشته با تنظیم‌کننده‌ها بر سر برنامه‌های «خواننده» به توافق رسید که اکنون به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از داخل برنامه‌هایشان به وب‌سایت‌های خود پیوند دهند.

در همین حال، در ایالات متحده، اپل درگیر دعوای حقوقی با سازنده Fortnite Epic Games است. اگرچه پرونده اکنون تحت تجدیدنظر است، حکم اولیه قاضی اپل را ملزم می‌کرد تا به توسعه‌دهندگان اجازه دهد تا به وب‌سایت‌های خود در برنامه‌هایشان اشاره کنند، جایی که مشتریان می‌توانند مستقیماً برای خدمات یا اشتراک‌های آن پرداخت کنند و سیستم‌های پرداخت اپل را در این فرآیند دور بزنند.

با این حال، تغییرات امروز تا آنجا پیش نمی‌رود که اجازه می‌دهد سیستم‌های پرداخت جایگزین مستقیماً در برنامه‌هایشان تعبیه شوند.

به‌روزرسانی‌های ضد فرمان تنها یکی از حوزه‌هایی هستند که فشارهای نظارتی نقش مهمی در فشار دادن غول‌های فناوری به اتخاذ سیاست‌های جدید ایفا کرده است.

اپل و گوگل نیز هر دو ساختار کمیسیون خود را تنظیم کرده اند تا کاهش درآمد توسعه دهندگان را به روش های مختلف کاهش دهند، از جمله برای مشاغل کوچکتر، برنامه هایی که دسترسی به رسانه ها را فراهم می کنند و برنامه هایی که توسط ناشران اخبار اجرا می شوند. گوگل این هفته هزینه های برنامه های مبتنی بر اشتراک را از روز اول به 15 درصد کاهش داد ، به جای 30 درصد در سال اول که در سال دوم به 15 درصد کاهش یافت. همچنین کمیسیون را برای برنامه های رسانه ای خاص تا 10 درصد کاهش داد.

اعتبار تصویر: سیب

قانون جدید دیگری که امروز وارد می شود مربوط به رویدادهای درون برنامه ای و به سادگی راهنمایی در مورد نحوه استفاده از ویژگی جدید.

رویدادهای درون‌برنامه‌ای که در WWDC معرفی شدند، به سازندگان برنامه راه بهتری برای نمایش چیزهایی که در داخل برنامه‌هایشان اتفاق می‌افتد، می‌دهند، مانند مسابقات بازی، اولین نمایش فیلم، تجربیات پخش زنده و موارد دیگر. رویدادها از 27 اکتبر با انتشار آپدیت iOS 15.1 در اپ استور ظاهر می شوند.

اپل به توسعه دهندگان توصیه می کند که مطمئن شوند ابرداده دقیق و مرتبط با رویداد است که به طور خاص در هنگام وارد شدن در App Store Connect و اینکه رویدادها باید در تاریخ های انتخاب شده اجرا شوند، از جمله در چندین ویترین فروشگاه. همچنین مشخص می‌کند که پیوند عمیق هنگام ضربه زدن باید مستقیماً رویداد را راه‌اندازی کند، و رویدادهای یادداشت می‌توانند درآمدزایی داشته باشند.

هر سه تغییر قانون از امروز فعال هستند.


منبع Tech Crunch