Nvidia و Cineca ، کنسرسیوم بین دانشگاهی ایتالیا و مرکز بزرگ رایانه ایتالیایی ، اعلام کرده اند که قصد دارند “سریعترین ابر رایانه AI جهان” را بسازند.
سیستم آینده لئوناردو از تقریباً 14000 پردازنده گرافیکی Nvidia A100 برای کارهای محاسباتی با عملکرد بالا استفاده خواهد کرد. انتظار می رود حداکثر عملکرد سیستم به 10 FP16 ExaFLOPS برسد.
این ابر رایانه مبتنی بر گره های ابر رایانه Atos ’BullSequana XH2000 خواهد بود که هر یک دارای یک پردازنده ناشناخته Intel Xeon ، چهار پردازنده گرافیکی Nvidia A100 و یک کارت Mellanox HDR 200Gb / s InfiniBand برای اتصال است. تیغه ها با آب خنک می شوند و در هر کابینت HPC 32 عدد وجود دارد.

(اعتبار تصویر: Atos) معماری BullSequana XH2000 بسیار انعطاف پذیر است ، بنابراین می تواند هر پردازنده و پردازنده گرافیکی را در خود جای دهد و به همین منظور ، فقط می توان حدس زد که کدام پردازنده Intel Xeon برای لئوناردو استفاده خواهد شد.

در اینجا لیستی از بهترین خدمات میزبانی وب در اطراف ما وجود دارد
لیست بهترین سرورهای مشاغل کوچک موجود در بازار را بررسی کنید
ما لیستی از بهترین ارائه دهندگان میزبان سرور اختصاصی 2020 را ساخته ایم

(اعتبار تصویر: Atos)
دانشمندان دانشگاه های ایتالیا قصد دارند از لئوناردو برای کشف مواد مخدر ، اکتشافات فضایی و تحقیقات و مدل سازی هوا استفاده کنند.
به طور سنتی ، چنین برنامه هایی به کارایی بالا و بارهای تجزیه و تحلیل داده ها که به دقت FP64 نیاز دارند ، تکیه می کنند. اما انویدیا می گوید که امروزه بسیاری از کارهای HPC به هوش مصنوعی قدرتمند و یادگیری ماشین متکی هستند – و برای چنین بارهای کاری دقت FP16 کافی است.
کاملاً طبیعی است که تعداد زیادی از پردازنده های گرافیکی نیز می توانند تجسم هایی با وضوح بالا انجام دهند. پردازنده گرافیکی A100 Nvidia اساساً برای محاسبات طراحی شده است ، بنابراین از انواع دقت ، از جمله FP64 «فوق محاسباتی» و «AI» FP16 پشتیبانی می کند.
14000 پردازنده گرافیکی Nvidia A100 می توانند حداکثر عملکرد 8.736 FP16 ExaFLOPS (624 TFLOPS در هر پردازنده گرافیکی با قابلیت ساختاری 14000 پوند را داشته باشند). در همین حال ، همین تعداد پردازنده های گرافیکی می توانند 135،800 FP64 TFLOPS را ارائه دهند که کمی کمتر از 148،600 FP64 TFLOPS Summit است.
انویدیا معتقد است که هوش مصنوعی و ML برای ابررایانه امروزی بسیار مهم هستند ، بنابراین این شرکت ترجیح می دهد در مورد ابر رایانه لئوناردو که از پردازنده های گرافیکی A100 خود پشتیبانی می کند ، عملکرد حداکثر FP16 را با کمبود ساختاری فعال ارائه کند.
“با ظهور هوش مصنوعی ، ما اکنون یک معیار جدید برای اندازه گیری ابر رایانه ها داریم. در نتیجه ، عملکرد ابر رایانه های ما منفجر شده است زیرا قدرت محاسباتی آنها با معرفی هوش مصنوعی به طور تصاعدی افزایش یافته است. ”
“ابررایانه های مدرن امروزی باید ابرکامپیوترهای AI باشند تا ابزاری اساسی برای علم باشند. انویدیا با ترکیب HPC و AI روند جدیدی را ایجاد می کند. فقط ابر رایانه های AI می توانند 10 ExaFLOPS عملکرد AI را ارائه دهند که دارای تقریبا 14000 GPU مبتنی بر معماری NVIDIA Ampere است. ”
این سازنده کوچک راه اندازی کننده انگلستان اینتل و انویدیا را با یک CPU هیولا AI هدف قرار داده است
منابع: اطلاعیه مطبوعاتی انویدیا ، پست وبلاگ انویدیا


منبع Tech Radar