هنگامی که انویدیا از معماری Turing خود در Gamescom 2018 در جهان رونمایی کرد ، دو فناوری کلیدی وجود داشت که قول می داد بهترین کارتهای گرافیکی Nvidia را جدا از بسته بندی قرار دهند: ردیابی پرتویی و یادگیری عمیق فوق نمونه گیری یا DLSS.
هنگامی که Nvidia GeForce RTX 2080 Ti را به بازار عرضه کرد ، هیچ یک از این فناوری ها واقعاً خارج از دروازه در دسترس نبودند ، و همین امر باعث شد تا ما منتظر انتشار نسخه Battlefield V باشیم تا ردیابی اشعه را در یک بازی واقعی مشاهده کنیم – و حتی آن هم کمی تحقق پیدا کرد. هنگامی که ما سرانجام این ویژگی را در عناوینی مانند Metro Exodus و Control دیدیم ، با این وجود توانستیم ببینیم که چرا ردیابی پرتویی واقعاً آینده بازی ها است.
اما DLSS هرگز در عمل کاملاً هیجان انگیز نبود ، آنگونه که فکر می کردیم حداقل در اولین بار راه اندازی شود. چند عنوان اول با این ویژگی باعث شده تا تصاویر بازی با دسته ای از متن های aliasing و گل آلود ، تجسم کمی داشته باشند. DLSS از آن زمان به بعد قطعاً بسیار طولانی شده است و انویدیا به ما گفت که آخرین شبکه هوش مصنوعی پیشرفت های چشمگیری را در جدیدترین عناوین DLSS به ارمغان آورده است.
بنابراین ، ما تصمیم گرفتیم که آن را خودمان آزمایش کنیم.

GPU های Turing Nvidia فقط یک نوع جالب هستند (اعتبار تصویر: آینده) DLSS چیست؟
در کارتهای گرافیکی Nvidia Turing مانند GeForce RTX 2080 و RTX 2060 ، هسته های Turing GPU وجود دارد ، البته ، اما دو نوع هسته دیگر نیز وجود دارد که با این نسل اضافه شده اند: هسته های RT و Tensor. هسته های RT کاملاً به عملیات ردیابی پرتویی اختصاص داده شده است ، به این معنی که فناوری محاسباتی گران و سنگین را می توان خارج از رستوران سازی انجام داد – روشی که با استفاده از آن نورپردازی به طور سنتی طی چند دهه گذشته ارائه شده است.
اما ، DLSS همه چیز درباره هسته های Tensor است. این هسته ها برای اولین بار در GPU های Nvidia Volta به نمایش درآمدند ، که به افراد حرفه ای خلاق و مراکز داده هدف قرار گرفتند و کاملاً روی بار کاری AI متمرکز شدند. در حالی که هسته های Tensor موجود در کارت های Nvidia Turing در مواجهه با مصرف کننده تقریباً قدرتمند نیستند همانطور که در Tesla V100 می بینید ، آنها هنوز هم به اندازه کافی قدرتمند هستند تا بتوانند در مصرف کنندگان تفاوت ایجاد کنند.
توسعه دهنده یک بازی که از DLSS پشتیبانی می کند ، در پایان انویدیا هزاران تصویر را در یک ابر رایانه یادگیری عصبی بارگذاری می کند. سپس ، هنگامی که شما یکی از این بازی ها را با استفاده از کارت گرافیک پشتیبانی شده انجام می دهید ، GPU بازی ها را با وضوح پایین تر رندر می کند ، سپس هسته های Tensor به داده های گردآوری شده توسط ابر رایانه مرجع می دهند تا به صورت هوشمند از تصاویر بالاتر بکشد تا به همان اندازه به وضوح بومی نزدیک شوند ممکن است
نتیجه نهایی افزایش مجدد است که از نظر ظاهری بسیار بهتر از پیشرفت های صفحه چک در PS4 Pro یا Xbox One به نظر می رسد. از این گذشته ، ایده این است که وفاداری بصری و عملکرد را بدون شکسته شدن سخت افزار خود تقویت کنید. تعداد زیادی از افراد ، خود ما نیز ، به طور سنتی بازی را روی 1800p قرار داده ایم که در 4K کاملاً خوب اجرا نشود ، و DLSS به طور بالقوه پایان آن روزها است.
به عنوان پاداش ، توسط انویدیا به ما گفتند كه این كامل چیزی نیست كه DLSS در آینده می تواند ارائه دهد. هنگامی که با آنها صحبت می کردیم ، این ایده را به وجود آوردیم که به جای بالا بردن تصویر از یک رزولوشن پایین تر به رزولوشن بالاتر ، خوب است که یک بازی را ببینید که واقعاً به سوپر نمونه گیری تکیه داده است ، با استفاده از AI برای ارائه در بالاتر. رزولوشن و مقیاس آن را به پایین برگردانید ، دقیقاً مشابه آنچه با Ubersampling در The Witcher 2 دیدیم.
انویدیا تأیید نمی کند که هر بازی ای انجام می شود که این کار را انجام دهد ، اما آنها این موضوع را انکار نکردند ، بنابراین ما امیدواریم که در آینده شاهد DLSS باشیم که برای ایجاد برخی از تصاویر واقعاً فک افتاده است.

Metro Exodus از DLSS پشتیبانی می کند و بیش از یک سال است که اعتبار دارد (اعتبار تصویر: Deep Silver) چه بازی هایی از DLSS پشتیبانی می کنند؟
مسلماً مجموعه بازی هایی که در واقع از این فناوری پشتیبانی می کنند ، در حال حاضر بسیار ناچیز است – حتی اگر از زمان آغاز به کار رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد. در حالی که به هیچ وجه لیستی جامع از همه بازی های AAA و indie که از فناوری استفاده کرده اند ، پیش رفتیم و بزرگترین بازی های DLSS را در زیر ذکر کردیم.

سرود
Battlefield V
کنترل
ماه را تحویل دهید
Final Fantasy XV
خروج مترو
هیولا جهان شکارچی
Wolfenstein Youngblood

طی چند ماه و سال آینده ، باید شاهد بازی های مهم دیگری در رایانه های شخصی باشیم که از این فناوری استقبال می کنند. ما می دانیم که هیت های سنگین آتی مانند Cyberpunk 2077 و Vampire the Masquerade: Bloodlines 2 تا حدی از فناوری RTX انویدیا استفاده خواهند کرد – ما دقیقا نمی دانیم که این بازیها هنوز کاملاً چه کاری انجام خواهند داد.

تصویر 1 از 5
(اعتبار تصویر: اینفوگرافی ؛ آینده)

تصویر 2 از 5
(اعتبار تصویر: اینفوگرافی ؛ آینده)

تصویر 3 از 5
(اعتبار تصویر: اینفوگرافی ؛ آینده)

تصویر 4 از 5
(اعتبار تصویر: اینفوگرافی ؛ آینده)

تصویر 5 از 5
(اعتبار تصویر: اینفوگرافی ؛ آینده)

زندگی در دنیای واقعی

مشخصات سیستم تست
این سیستم دسک تاپ است که ما برای آزمایش DLSS استفاده کردیم
CPU: AMD Ryzen 9 3900X (12 هسته ای ، تا 4.6 گیگاهرتز) خنک کننده CPU: NZXT Kraken M22RAM: 32 GB Corsair Vengeance @ 3،200MHzGPU: Nvidia GeForce RTX 2080 TiMotherboard: ASRock X570 Phantom Gaming XSSD: Samsung 860 Evo 1AB XPG SX8200 480 GB x 1Power: EVGA SuperNOVA 1000 G + Case: CoolerMaster H500P مش

بنابراین ، DLSS بسیار جذاب به نظر می رسد عالی است ، درست است؟ خوب ، کاملاً این است – اما اثربخشی نوع فناوری در عناوین متفاوت است. ما فقط می توانیم آن را کنار بگذاریم ، اما ما به یک دسته از سخت افزارهای رایانه ای بیمار و تعداد زیادی بازی با سازگاری DLSS دسترسی داریم – بنابراین ما پنج مورد از بهترین بازی های DLSS را خودمان آزمایش کردیم تا ببینیم این فناوری چقدر خوب کار می کند و تا چه حد رسیده است. از آنجا که برای اولین بار در خیابان ها قرار گرفت.
ما جلوتر رفتیم و DLSS را در Control ، Monster Hunter World ، Metro Exodus ، Wolfenstein Youngblood تست کردیم و ماه را برای ما تحویل دادیم. با استفاده از این عناوین ، ما توانستیم پیاده سازی های اولیه این فناوری را از طریق امثال Monster Hunter World ، به همراه آخرین نسخه های موجود در Delive me the Moon و Wolfenstein ، مشاهده کنیم.
ما همه این موارد را در رایانه شخصی خانگی خود با مشخصات موجود در سمت راست با وضوح 3،440 x 1،440 آزمایش کردیم و یک سری عکس از تصاویر گرفتیم (در اینجا یک لینک imgur قرار داده شده است تا بتوانید تفاوت ها را با وضوح بیشتری مشاهده کنید) و فریم های متوسط ​​را ثبت کردیم. .

تصویر 1 از 2
Monster Hutner World: DLSS خاموش (اعتبار تصویر: Capcom)

تصویر 2 از 2
Monster Hutner World: DLSS On (اعتبار تصویر: Capcom)

Monster Hunter World اولین بازی با سازگاری DLSS نبود ، اما هنوز هم خشن ترین تکرار از بین دسته ای است که ما آزمایش کردیم. عملکرد در هنگام فعال سازی از یک ارتقاء عظیم برخوردار است ، اما متوجه می شوید که این تصویر در نسخه DLSS به مراتب فازی تر و جزئی تر است.
در رایانه شخصی ، این بازی دقیقاً در هنگام بهینه سازی بهترین شهرت را ندارد و اگر در ضربه زدن به آن 60 فریم در ثانیه طلایی مشکل دارید ، این گزینه ممکن است ارزش آن را برای شما داشته باشد. بازی با این فریم بسیار بهتر احساس می شود و دلیل اصلی این است که Monster Hunter: World در رایانه شخصی بسیار عالی است.

تصویر 1 از 3
کنترل بدون DLSS (اعتبار تصویر: اصلاح)

تصویر 2 از 3
کنترل DLSS با وضوح رندر در 1،720 x 720 (اعتبار تصویر: راه حل)

تصویر 3 از 3
کنترل DLSS با وضوح ارائه 2،293 x 960 (اعتبار تصویر: راه حل)

هنگامی که کنترل برای اولین بار راه اندازی شد ، در اصل کودک پوستر کارهایی بود که فناوری RTX Nvidia توانست انجام دهد. و با اینکه خیلی بعد از Metro Exodus بیرون آمد ، اجرای DLSS متاسفانه چندان خوب نبود.
در این بازی ، هنگامی که DLSS را فعال می کنید ، بین دو قطعنامه رندر انتخاب می کنید ، و پایین ترین آن به پایان می رسد که بازی حتی با وجود بالا بردن عمده عملکرد ، بسیار نرم به نظر می رسد. تفاوت زیادی بین بازی ارائه شده در 2،293 x 960 و رزولوشن بومی 3،440 x 1،440 وجود ندارد ، با این وجود ، بنابراین ما به نقطهای نزدیکتر می شویم که توصیه نمی شود فکری کند.
با وجود کنترل ، ما توصیه می کنیم اگر سخت افزاری دارید که بتواند 60 فریم در ثانیه با وضوح دلخواه خود را فشار دهد ، DLSS را خاموش کنید.

تصویر 1 از 2
Metro Exodus No DLSS (اعتبار تصویر: بازیهای 4A)

تصویر 2 از 2
Metro Exodus DLSS (اعتبار تصویر: بازیهای 4A)

Metro Exodus از لحاظ فنی قدیمی ترین اجرای DLSS است که ما برای این قطعه آزمایش کرده ایم ، اما همچنین یکی از بهترین ها است – این نشان می دهد که تیم در 4A Games واقعاً چقدر با استعداد است. افزایش عملکرد به اندازه برخی عناوین دیگر بزرگ نیست ، اما کیفیت بسیار مشابه است.
مطمئناً اختلافاتی وجود دارد. بی حس کردن (لبه های فشرده شده) در پرده های پشت صحنه با وجود فعال بودن DLSS بسیار بدتر است و جزئیات کمتری به خصوص در اشیاء کوچکتر مانند کابل تلفن روی میز جلوی ما وجود دارد.
با این وجود ، وقتی می خواهید اطراف خود را گول بزنید و از قتل یک جهش جلوگیری کنید ، این جزئیات کوچک احتمالاً مورد توجه قرار نمی گیرند.

تصویر 1 از 4
ماه را بدون DLSS به ما تحویل دهید (اعتبار تصویر: تولیدات سیمی)

تصویر 2 از 4
ماه DLSS را در حالت عملکرد برای ما تحویل دهید (اعتبار تصویر: تولیدات سیمی)

تصویر 3 از 4
ماه DLSS را در حالت متعادل به ما تحویل دهید (اعتبار تصویر: تولیدات سیمی)

تصویر 4 از 4
ماه DLSS را در حالت کیفیت به ما تحویل دهید (اعتبار تصویر: تولیدات سیمی)

کمی عجیب است که بهترین اجرای DLSS در یک بازی Indie است که مانند یک سال از آن خارج شده است ، اما این اتفاقی افتاده است. در ابتدا در اکتبر سال 2019 راه اندازی شد ، ما را تحویل بگیرید ماه تحویل DLSS و پرتوهای ردیابی گسترده ای را در CES 2020 به دست آورد و واقعاً بازی را به سطح بعدی رساند.
همچنین اولین بازی اجرا شده این فناوری در سه سطح: عملکرد ، تعادل و کیفیت مشخص شد. و ما می توانیم دست اول را به شما بگوییم كه وقتی در حالت كیفیت است ، شما قادر نخواهید بود تفاوت این بازی و بازی را كه با وضوح بومی و بدون DLSS در حال اجرا است ، بیان كنید – حداقل بیش از 38٪ افزایش حداقل در fps.
با چنین اجرای عالی DLSS ، این بازی به سادگی فوق العاده به نظر می رسد و کاملاً همه باید در صورت داشتن گزینه ، آن را در این بازی فعال کنند.

تصویر 1 از 4
Wolfenstein Youngblood بدون DLSS (اعتبار تصویر: Bethesda Softworks)

تصویر 2 از 4
Wolfenstein Youngblood DLSS در حالت عملکرد (اعتبار تصویر: Bethesda Softworks)

تصویر 3 از 4
Wolfenstein Youngblood DLSS در حالت متعادل (اعتبار تصویر: Bethesda Softworks)

تصویر 4 از 4
Wolfenstein Youngblood DLSS در حالت کیفیت (اعتبار تصویر: Bethesda Softworks)

Wolfenstein Youngblood تقریباً همزمان با تحویل ماه ، بروزرسانی DLSS خود را بدست آورد و نمونه دیگری دیگر از این فناوری است که از زمان آغاز به کار تاکنون به چه میزان بوده است.
بی حس کردن در حالت Performance بد می شود ، اما در این مرحله انتظار می رود. جالب اینجاست که به دلیل این که چنین بازی تند و سریعی در آن بسیار مهم است ، شما می توانید با رفتن به تنظیمات متعادل DLSS در 3،440 x 1440 (با 2080 Ti ، البته).
این همه ما را از کجا رها می کند؟
واضح است که DLSS طی یک سال گذشته مسیری طولانی را طی کرده است ، و مطمئناً در نقطه‌ای است که ما در اینجا در TechRadar در هنگام بازی در خرابی خود ، آن را فعال خواهیم کرد. با این حال ، آیا فروش مشتریان بالقوه در کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX به تنهایی کافی است؟
پاسخ نه ، اما این بدان معنا نیست که فناوری جذاب نیست و نمی تواند بخشی از دلیل خرید کارت گرافیک جدید RTX باشد. این فناوری هنوز در بازی های کافی برای ما نیست که بگوییم کاملاً ضروری است که گیمرهای رایانه ای روی آن پرش کنند ، اما اگر به دنبال ردیابی و بازی های 4K باشید ، واقعاً باعث بهتر شدن اوضاع می شود.
همراه با ردیابی پرتوهای سخت افزاری ، DLSS چیزی را فراهم می کند که کارت های گرافیکی AMD هم اکنون آن را درست نمی کنند. و با توجه به اینکه AMD هنوز کارت گرافیکی را منتشر نکرده است که می تواند Nvidia GeForce RTX 2080 Super یا RTX 2080 Ti را به خود اختصاص دهد ، اگر در حال حاضر برای یک پردازنده گرافیکی سطح بالا در حال خرید هستید ، به نظر می رسد Nvidia انتخابی آسان است.
ما به شما نحوه ساخت رایانه را نشان خواهیم داد


منبع Tech Radar