از سال 2007 ، تعداد شرکتهای ذکر شده در برزیل از 400 به کمی بیش از 300 کاهش یافته است.

در شش سال گذشته تنها 21 مورد عرضه عمومی سهام وجود داشته است – به طور متوسط ​​فقط 3.5 خروجی عمومی در سال. تا سال 2019 ، حتی ایران بیش از برزیل دارای شرکت های فهرست شده بود. بازارهای جهانی سرمایه با توجه به بسته های محرک همه گیر و نرخ بهره پایین در سراسر جهان گرم می شوند ، اما در برزیل این رونق ویژگی خاصی دارد: در سه ماهه سوم 2020 ، 25 پیشنهاد سهام اولیه و ثانویه وجود داشت و امسال در حال فعالیت است در تاریخ هم از نظر تعداد معاملات و هم از نظر حجم دلار.

با این حال ، مهمترین رویداد لزوماً معکوس شدن در حال کاهش بازار عمومی نیست بلکه واقعیت این است که شرکتهای نوپا برای اولین بار سهام منتشر می کنند ، این یک تغییر چشمگیر برای بازاری است که قبلاً تحت سلطه صنایعی مانند کالاها و تاسیسات بود.

رشد در برابر ارزش: بازار رو به کاهش و شرکتهای اینترنتی را برگردانید

نه تنها بازار IPO برزیل بلغور است ، بلکه لیست انتظار چشمگیرتر است: بیش از 47 شرکت برای صدور سهام در CVM (معادل کمیسیون بورس و اوراق بهادار) ثبت نام کرده اند و منتظر تصویب هستند. به عبارت دیگر ، IPO معادل بیش از 15٪ تعداد شرکتهای دارای لیست عمومی است. در نیمه اول ماه اکتبر ، شش شرکت برای انتشار حقوق صاحبان سهام تأیید شدند. بدیهی است که ساخت و سازها و نام های خرده فروشی همچنان غالب هستند زیرا از نرخ پایین تر استفاده می کنند ، اما تازگی اصلی ورود تازه واردان به اینترنت و فناوری است.

در دهه گذشته ، 56 IPO در برزیل وجود داشت و فقط دو مورد در فضای نرم افزاری وجود داشت ، هر دو در سال 2013. این بازتابی از مشخصات سرمایه گذاران تسلط بر بازارهای محلی است که برای تخصیص دارایی به شرکت هایی در بخش هایی مانند روغن ، کاغذ و سلولز ، استخراج معادن یا تاسیسات. از نظر تاریخی ، شرکت های دارای لیست عمومی در این کشور بازی ارزشی بودند ، زیرا تعداد کمی از آنها در بازار داخلی قرار داشتند و سهم قابل توجهی از درآمد حاصل از کالاها و صادرات را بدست می آوردند.

در نتیجه ، شرکتهایی که روی بازار داخلی یا رشد تمرکز داشتند ، هرگز مورد استقبال سرمایه گذاران محلی قرار نگرفتند. بسیاری از سرمایه گذاران مستقر در برزیل عمدتا خارجی بودند و از پویایی بازار داخلی بسیار خطرناک بودند. در سال 2007 ، هنگامی که برزیل از رونق مشابه IPO عبور کرد ، 70 درصد تقاضا برای عرضه سهام از سرمایه گذاران خارجی بود.

همراه با ارز کم ارزش ، شرکت های رشد برای یافتن ارزیابی های جذاب در بورس محلی تلاش کردند. در نتیجه ، شرکتهای رشد مانند Stone Payments ، Netshoes ، PagSeguro ، Arco Educação و XP Investimentos IPO خود را در نیویورک انجام دادند و در آنجا به ارزیابی بالاتری دست یافتند. این مسخره است که در پنج سال گذشته سه برابر IPO شرکتهای رشد برزیلی در ایالات متحده نسبت به بازار داخلی در دهه گذشته وجود داشته است.

20 ساله خروشان: سرمایه گذاران جدید و جابجایی گسترده پرتفوی
منبع Tech Crunch