دو سال پیش ، تیم Project Natick مایکروسافت آزمایشی را انجام داد که در آن یک مرکز داده خود-نگهدارنده در سواحل جزایر اورکنی اسکاتلند را غرق کرد.
مرکز داده اکنون از کف اقیانوس بازیابی شده و محققان این شرکت قبلاً چیزهای زیادی از این آزمایش آموخته اند.
برای مبتدیان ، محققان دریافتند که میزان خرابی سرورهای موجود در کپسول یک هشتم آن چیزی است که آنها معمولاً روی زمین می بینند و فقط 8 مورد از 855 سرور مستقر شده در این دوره دو ساله از کار افتاده است.

ما لیستی از بهترین خدمات ذخیره سازی ابری را در کنار هم قرار داده ایم
اینها بهترین مشتریان لاغر بازار هستند
از بهترین پایگاه های اطلاعاتی ابری موجود بازدید کنید

بن کاتلر ، سرپرست پروژه Natick معتقد است که این امر به این دلیل است که هیچ انسانی در سرنشین های موجود در کپسول در حال تعامل نبوده و بر خلاف اکسیژن با نیتروژن پر شده است. خورندگی نیتروژن کمتر از اکسیژن است و این می تواند به خراب شدن سرورها با گذشت زمان کمک کند.
مراکز داده زیر آب
موفقیت آزمایش دو ساله Project Natick نشان می دهد که مراکز داده زیر آب می توانند روزی به صورت تجاری در اختیار مشاغلی قرار بگیرند که به دنبال روشی کارآمد و مناسب برای ذخیره داده های خود هستند.
در حقیقت ، بیش از نیمی از جمعیت جهان در 120 مایلی ساحل زندگی می کنند و با قرار دادن مراکز داده زیر آب در نزدیکی شهرهای ساحلی ، داده ها مسافت کمتری برای سفر دارند و بنابراین می توانند سریعتر سفر کنند.
آزمایش مایکروسافت همچنین نشان داد که مراکز داده می توانند کاملاً از انرژی های تجدیدپذیر تأمین شوند زیرا تمام برق در جزایر اورکنی ، جایی که مرکز داده زیر آب آن واقع شده است ، از انرژی باد و خورشید تأمین می شود.
در پست وبلاگ ، عضو اصلی تیم فنی Microsoft Research ، اسپنسر فاورز ، توضیح داد که چگونه می توان از یافته های این آزمایش برای بهبود چگونگی مصرف برق مراکز داده استفاده کرد ، گفت:
“ما توانسته ایم در مورد آنچه که بیشتر مراکز داده زمینی شبکه ای غیر قابل اعتماد می دانند ، به خوبی کار کنیم. ما امیدواریم که بتوانیم به یافته های خود نگاه کنیم و بگوییم شاید نیازی به زیرساخت های کاملاً متمرکز بر قدرت و قابلیت اطمینان نداشته باشیم. ”
اکنون که مایکروسافت با موفقیت یک مرکز داده را برای مدت دو سال در زیر آب مستقر کرده است ، ما می توانیم روزی آن را ببینیم یا حتی سایر ارائه دهندگان محاسبات ابری نیز از امکانات زیرآبی بزرگتر و دائمی پیروی کنند.
همچنین لیست کاملی از بهترین خدمات رایانش ابری را بررسی کنید
از طریق بی بی سی


منبع Tech Radar